Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Warszawa: 9 państw podpisało deklarację ws. Via Carpatia

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-03

Przedstawiciele 9 państw zainteresowanych budową trasy Via Carpatia, podpisali w Warszawie deklarację w sprawie dalszej współpracy w rozwoju korytarza oraz aktualizacji jego przebiegu.

W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka uczestniczyli przedstawiciele resortów transportu z Bułgarii, Węgier, Czech, Grecji, Turcji, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.

Dokument podpisany dziś w Warszawie stanowi potwierdzenie i deklarację podjęcia dalszych wzmożonych działań na rzecz realizacji inwestycji, jaką jest Via Carpatia.

Obecny na spotkaniu minister Andrzej Adamczyk wskazał, że dzisiejsza deklaracja jest także potwierdzeniem ,,wysokiej rangi tej inwestycji” w związku z koniecznością zapewnienia środków europejskich w obecnej perspektywie oraz wpisaniem korytarza Via Carpatia do europejskiej sieci bazowej TEN-T na całym przebiegu korytarza. Jak dodał, utworzenie szlaku Via Carpatia wpisuje się w proces postępującej spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej Europy.

Pochodzący z podkarpacia europoseł PiS Stanisław Ożóg podkreśla, że powrót do budowy tego ważnego szlaku komunikacyjnego jest dobrym krokiem.

Oprócz niezaprzeczalnych korzyści gospodarczych, gdzie łączy się praktycznie Skandynawię z basenem Morza Śródziemnego, ten szlak ma olbrzymie znaczenie strategiczne. Widzimy, co dzieje się za wschodnią granicą Unii Europejskiej i po prostu taki szlak komunikacyjny, patrząc na względy transportowe, jest szczególnie potrzebny i konieczny dla poprawienia bezpieczeństwa czy wzrostu poczucia bezpieczeństwa wschodnich rubieży Unii Europejskiej – zaznacza europoseł Stanisław Ożóg.

Via Carpatia to umowna nazwa korytarza transportowego przebiegającego przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię aż do Grecji.

Przewidywana jest także budowa odgałęzień w kierunku na Ukrainę i Białoruś oraz w kierunku polskich portów. Przez Polskę szlak Via Carpatia ma przebiegać między miastami Budzisko, Suwałki, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek.

RIRM Radio Maryja
fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarzy 5 do “Warszawa: 9 państw podpisało deklarację ws. Via Carpatia”

 1. someone said

  A po co tam Turki? Nie mamy drugiego Sobieskiego i kto nas obroni?

 2. Guła said

  To żadne Turki ino młodoturki którzy od wewnątrz (skąd my to znamy) …itd a których Bułgaria zaprosiła na koleiną rocznicę wyzwolenia z jarzma tureckiego.
  …………….
  A gdzie przedstawiciele Litwy? Nie chcą Via Carpatia?

 3. rydygier said

  Via Carpatia!! Najbardziej cieszą się z tego Litwini. A nasze porty pominęliśmy sami! Świetnie! Jeszcze jeden strzał i po Polsce! Gratuluję!

 4. pugnus said

  Czekamy na kontrakcje Reichu!

 5. Analityk said

  @Pungus

  Ten Reich ma aż za dużo swoich konfidentów, dywersantów i terrorystów w Polsce. Oni zrobią wszystko aby do budowy tej autostrady nie doprowadzić, a jak już zacznie się budować to bedzie takie złodziejstwo i dywersja, że będą to budować ze 20 lat i konieczne będą ciągłe remonty a sama autostrada bedzie najdroższą w Europie.
  Konieczna jest KARA ŚMIERCI dla dywersantów i wszelkiej swołoczy działającej na szkodę Polski i Polaków.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: