Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Polacy odesłali krzem do lamusa! W podkarpackiej wsi stworzyli pierwszą na świecie fabrykę drukowanych ogniw słonecznych

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-04

We wsi Zaczernie, która znajduje się kilka kilometrów od Rzeszowa, firma ML System stworzyła pierwszą na świecie fabrykę drukowanych ogniw słonecznych. Wytwarzane w niej panele fotowoltaiczne oparte o substancje organiczne mają zastąpić swoje odpowiedniki z krzemu, od których są efektywniejsze i tańsze w utrzymaniu.

Edyta Stanek (w środku) oraz Dawid Cycoń (stojący po jej lewej stronie), dokonali uroczystego otwarcia fabryki we wsi Zaczernie. Edyta Stanek (w środku) oraz Dawid Cycoń (stojący po jej lewej stronie), dokonali uroczystego otwarcia fabryki we wsi Zaczernie. Fot. Youtube/TVP3 Rzeszów/http://skroc.pl/f7470

15 patentów za miliony
ML System w wyniku prowadzonych przez kilka lat prac badawczo-rozwojowych, opracowała technologię, która pozwala rozpocząć pilotażową na świecie produkcję ogniw słonecznych trzeciej generacji. Ich innowacyjność polega na użyciu do ich wytwarzania substancji organicznych zamiast krzemu, który jest mniej wydajnym i droższym materiałem.

Pierwsza na świecie fabryka, w której będą produkowane innowacyjne ogniwa OPV, które przetworzą światło słoneczne w energię elektryczną, została otwarta w połowie lutego we wsi Zaczernie koło Rzeszowa. Realizacja inwestycji kosztowała 56 mln złotych. Aż 70 proc. środków przeznaczono na stworzenie technologii wytwarzania paneli – firma ML System dokonała w tym celu 15 zgłoszeń patentowych.

Energia ze słońca zostanie… wydrukowana
Innowacyjne ogniwa słoneczne będą produkowane przy użyciu specjalnych drukarek, które zostaną dostosowane do wytwarzania organicznych półprzewodników. Za ich obsługę będzie odpowiedzialnych około 20 ekspertów. ML System zamierza w najbliższym okresie zainwestować kolejne 18 mln złotych w zakup nowoczesnego sprzętu do fabryki. Posłuży m. in. do zwiększenia wydajności ogniw przy wykorzystywaniu tzw. kropek kwantowych.

Powstała hala produkcyjna ma powierzchnię 4 tys. metrów kwadratowych, a cały budynek 6 tys. metrów kwadratowych. Obiekt został wyposażony w trzy linie – do obróbki oraz zespalania szkła, a także do drukowania ogniw fotowoltaicznych.

Dotychczas największą barierą w drukowaniu paneli fotowoltaicznych był brak na rynku odpowiednich urządzeń. Ten problem rozwiązała firma ML System. Opracowała własnej konstrukcji wielkoformatową drukarkę oraz napełniarkę elektrolitu i barwnika. Dzięki temu wydajne ogniwa słoneczne z organicznych substancji będą powstawać na Podkarpaciu.

Zaczynali w garażu
ML System rozpoczęła swoją działalność 9 lat temu w… garażu w Budziwoju. W 2007 roku zatrudniała zaledwie trzy osoby, a swoje funkcjonowanie zaczęła od branży budowlanej. Przedsiębiorstwo specjalizowało się m. in. w wykonywaniu instalacji elektrycznych, instalacji nagłaśniających czy sieci strukturalnych. Jednak jak zapewniają Dawid Cycoń i Edyta Stanek, współwłaściciele spółki, ich marzeniem było skupienie się na instalacjach fotowoltaicznych.

Swój cel zdecydowali się realizować krok po kroku. Cztery lata temu stworzyli w firmie dział badawczo-rozwojowy oraz laboratorium. Dzięki pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich z Agencji Rozwoju Przemysłu czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, udało im się uruchomić produkcję ogniw słonecznych na potrzeby budownictwa. Wytwarzane przez ML System materiały nie są jedynie instalowane na dachach budynków, ale także zastępują tradycyjne materiały budowlane. Takie, jak szkło czy aluminium.

Dziś ML System zatrudnia około 60 osób, a ubiegły rok firma zamknęła z 50 mln złotych przychodu ze sprzedaży produkowanych wyrobów. Spółka posiada własne laboratorium w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”, w którym realizuje prace badawczo-rozwojowe, których efekty są wdrażane m. in. w fabryce w Zaczerniu.

Komentarzy 10 do “Polacy odesłali krzem do lamusa! W podkarpackiej wsi stworzyli pierwszą na świecie fabrykę drukowanych ogniw słonecznych”

 1. Bezrobotny said

  „Dzięki pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich z Agencji Rozwoju Przemysłu czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju” bedzie trzeba splacac pozyczke w formie wysokiego podatku (firmowy+pracowniczy+VAT=80%, co uczyni foto ogniwa bardzo drogie. Nie mozna bedzie przeniesz fabryki do kraju o niskich podatkach. Konkurencja z Chin jest opodatkowana na poziomie 10%, ma takze niski koszt sily roboczej oraz dwa razy tansza walute. Gratulacje z powdu osiagniec badawczo rozwojowych. Wysoki koszt obslugi panstwa i jego dlugu znacznie obniza konkurecyjnosc jakichkolwiek przedsiewziec ekonomicznych.

 2. mgrabas said

  Reblogged this on 7777777blog.

 3. Reblogged this on 4Seasons and commented:
  Polacy też potrafią…

 4. KAPITAŁ POLSKI,to również udział w ewolucji osiągnięć ludzkiego myślenia.

 5. Joe said

  Ale Chinczycy zrobia z tego wlasny uzytek bez skrupolow i kompleksow ochrony patentowej.Tak wykonczyli cala POtege przemyslowa w Stanach i to samo zrobia z tymi rewelacjami w Polsce.Bo w tajemnice nie do realizacji nie wierze.

 6. Maryla Danuta said

  Polacy potrafią i to bardzo wiele. Szkoda tylko, że niby-polskie władze potrafiły wszystko przehandlować – a zyski przenieść do własnych kieszeni !! Wiele wynalazków tak wyprzedano w obce ręce, Mam nadzieję, że na dobre wyjdzie Polsce przejęcie władzy przez PIS, bo PO-PSL – też by ten wynalazek sprzedali – żeby kolejną kasę zawłaszczyć i włożyć do swoich kieszeni..

 7. narodowiec said

  Brawo Polacy !!! A najważniejsze – każdego Żyda, który zbliży się do tej wytwórni na odległość mniejszą niż 1 km należy „zneutralizować totalnie”, a wcześniej personel zlustrować pod kątem posiadania semickich genów !!!!!!!!!!! Tylko tak ten polski wynalazek pozostanie dalej w Polsce !!!!!!!!!

 8. pugnus said

  Przyznam ,ze otwierajac ten watek od razu przyszedl mi na mysl film „Uklad zamkniety”…..Wcale bym sie zdziwil ,gdyby jakas tamtejsza mafia policyjno-prokuratorsko-komorniczo-skarbowa juz sie bacznie tej firmie przygladala,i jezeli za rok dowiemy sie ,ze w wyniku wykrycia w niej machlojek, dlugow czy innych przekretow ,przeszla ona pod zarzad syndyka ,to bedzie to znak ,ze rzeczywiscie musiala byc ona dochodowa……

 9. Analityk said

  @Narodowiec

  Oby ten wynalazek oficerowi WSI ni wywieli do Izraela jak zrobiono to z wynalazkiem pana Lucjana Łągiewki
  http://blogpublika.com/2015/03/11/oficerowie-wsi-odebrali-polskiemu-konstruktorowi-jego-wynalazek-i-wywiezli-do-izraela-dzis-jako-wynalazek-zupelnie-kogo-innego-stanowi-wazny-element-technologii-formuly-1/
  W Polsce jest zbyt dużo szubrawców wśród narodu zdradieckiego nazwaneko przez p.Michalkiewicza wspólnotą rozbójniczą.
  ich trzeba całkowicie zneutralizować, przywrócic KARĘ ŚMIERCI za zdrad interesów Narodu Polskiego i skazać wszystkich od czasu robójniczych przemian „demokratycznych” w Polsce. Tu nie ma się co dłużej zastanawiać bo to jest istnieć lub nie istnieć Polaków w Polsce.

 10. pascalalter said

  Reblogged this on Pascalalter’s Weblog and commented:
  HOT!
  „Pierwsza na świecie fabryka, w której będą produkowane innowacyjne ogniwa OPV, które przetworzą światło słoneczne w energię elektryczną, została otwarta w połowie lutego we wsi Zaczernie koło Rzeszowa. Realizacja inwestycji kosztowała 56 mln złotych. Aż 70 proc. środków przeznaczono na stworzenie technologii wytwarzania paneli – firma ML System dokonała w tym celu 15 zgłoszeń patentowych.”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: