Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Nigdy wam tego nie zapomnimy. Brytyjski premier próbował sprzedać Polskę w 1920 roku.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-05

Brytyjski premier David Lloyd George nie miał żadnych skrupułów, aby przehandlować Polskę bolszewikom. Na ilustracji portret autorstwa Williama Orpena (źródło: domena publiczna).

Brytyjski premier David Lloyd George nie miał żadnych skrupułów, aby przehandlować Polskę bolszewikom. Na ilustracji portret autorstwa Williama Orpena (źródło: domena publiczna).

.

.

David Cameron chce się pozbyć Polaków z Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego – taka postawa ma na Wyspach wiekową tradycję. Jeden z poprzedników Camerona, David Lloyd George, też dążył do radykalnego rozwiązania problemu polskiego. I dla własnej wygody chciał oddać Rzeczpospolitą w łapy Czerwonych.

Przełom lipca i sierpnia 1920 r. to właściwie jedno wielkie pasmo sukcesów Armii Czerwonej, która nieubłaganie parła na zachód. Wydawało się, że już nic nie powstrzyma bolszewickiej nawały i lada dzień polski opór zostanie złamany, a wojska Tuchaczewskiego wkroczą triumfalnie do Warszawy.

Rozjemca czy stronnik bolszewików?

W tej sytuacji brytyjski premier David Lloyd George uznał, że to właśnie jemu powinno przypaść w udziale wynegocjowanie rozejmu. Problem polegał jednak na tym, że Francuzi nie byli skłonni do firmowania takiego porozumienia i mieli w planach dalsze wspieranie polskiego oporu. Brytyjski polityk musiał zatem zrobić coś, co przekonałoby koła rządowe nad Sekwaną, że najwyższa pora porzucić dotychczasowego sojusznika i usiąść z bolszewikami do stołu negocjacyjnego.

Lew Kamieniew był jednym z najbliższych współpracowników Lenina. Nie może zatem dziwić, że to właśnie jemu przypadły negocjacje z Brytyjczykami. Na zdjęciu wykonanym w maju 1919 r. od lewej: Lew Trocki, Włodzimierz Lenin i Kamieniew (źródło: domena publiczna).

Lew Kamieniew był jednym z najbliższych współpracowników Lenina. Nie może zatem dziwić, że to właśnie jemu przypadły negocjacje z Brytyjczykami. Na zdjęciu wykonanym w maju 1919 r. od lewej: Lew Trocki, Włodzimierz Lenin i Kamieniew (źródło: domena publiczna).

Szybko pojawiła się ku temu idealna okazja, ponieważ na początku sierpnia do Londynu przybyli sowieccy delegaci w osobach Lwa Kamieniewa oraz Leonida Krasina. Prowadzili oni już od pewnego czasu rozmowy na temat podpisania z wyspiarzami układu handlowego, na którym bardzo zależało szefowi brytyjskiego rządu.

Nic zatem dziwnego, że – jak podkreśla w swojej książce pt. „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement” prof. Andrzej Nowak – David Lloyd George czekał tylko:

Marszałek Henry Wilson był autentycznie zszokowany postawą brytyjskiego premiera (domena publiczna).

Marszałek Henry Wilson był autentycznie zszokowany postawą brytyjskiego premiera (domena publiczna).

Marszałek Henry Wilson był autentycznie zszokowany postawą brytyjskiego premiera (domena publiczna).

choćby na pozór woli kompromisu ze strony Kamieniewa czy Krasina, żeby przekonać Francuzów, iż idea rozmów z Rosją sowiecką w Londynie nie ma w istocie alternatywy.

Trzeba jasno powiedzieć, że chcąc zyskać wspomniane pozory, brytyjski polityk posuwał się coraz dalej: z pozycji rozjemcy w międzynarodowym konflikcie w stronę roli rzecznika interesów Kremla.

O tym, jak to dokładnie wyglądało, świadczą najlepiej – cytowane w książce prof. Nowaka – zapiski z dziennika marszałka polnego Henry’ego Wilsona. Szóstego sierpnia wziął on udział w spotkaniu z Kamieniewem i Krasinem, czyli – jak to trafnie ujął – łajdacką parą kanalii. W jego trakcie był dosłownie:

przerażony sposobem, w jaki L[loyd] G[eorge] mówił o Francuzach i odnosił się do nich przed tymi bandziorami. A także tym niemal służalczym nastawieniem, z jakim zabiegał o rosyjskie interesy i był wrogi wobec Polaków… Cały ton L.G. szokował mnie w najwyższym stopniu. Był na p r z y j a c i e l s k i e j stopie [podkreślenie w oryginale] z Kamieniewem i Krasinem. [] Było dla mnie całkiem jasne, że wszyscy trzej zakładali, i że L.G. zaaprobował, okupację Warszawy przez bolszewików.

Bolszewicki plakat z 1920 r. zachęcający do rozprawy z polskimi "panami" (źródło: domena publiczna).

Bolszewicki plakat z 1920 r. zachęcający do rozprawy z polskimi „panami” (źródło: domena publiczna).

Bolszewicki plakat z 1920 r. zachęcający do rozprawy z polskimi „panami” (źródło: domena publiczna).

Co warte podkreślenia, słów tych nie napisał w żadnym wypadku przyjaciel Polski. Marszałek Wilson był bardzo krytyczny względem polskich dążeń do samodzielnego ustanowienia granicy na wchodzie, uważał bowiem, że w tej kwestii powinny zadecydować wielkie mocarstwa. Nie zatracił on jednak trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość, czego nie można chyba powiedzieć o brytyjskim premierze.

Polska podana bolszewikom na tacy

Artykuł powstał w oparciu o książkę Andrzeja Nowaka pt. „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement” (Wydawnictwo Literackie 2015).

Artykuł powstał w oparciu o książkę Andrzeja Nowaka pt.„Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement” (Wydawnictwo Literackie 2015).

Na opisanym spotkaniu Lloyd George doprowadził do przyjęcia projektu rozejmu mającego wejść życie w nocy z 9 na 10 sierpnia, który – jak pisze w swojej książce prof. Nowak:

zatrzymałby na zajmowanych wówczas pozycjach obie armie – nacierającą na Warszawę Armię Czerwoną i broniące stolicy Wojsko Polskie. Ów dziesięciodniowy rozejm miałby umożliwić rozpoczęcie negocjacji polsko-sowieckich w Mińsku, na których ustalone zostałyby linia demarkacyjna oraz wstępne warunki pokoju.

Szef rządu JKM zobowiązywał się jednocześnie, że w czasie trwania zawieszenia broni Wielka Brytania wstrzyma wszelką pomoc dla Polski, w tym transport sprzętu wojennego przez Gdańsk. Wyspiarze mieli również nakłonić Francję do podobnego postępowania i powstrzymać Polaków przed jakimkolwiek wzmocnieniem ich frontu.

Autor:

Cytat za: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/06/29/nigdy-wam-tego-nie-zapomnimy-brytyjski-premier-probowal-sprzedac-polske-w-1920-roku/#ixzz41zLiL275

Komentarzy 21 do “Nigdy wam tego nie zapomnimy. Brytyjski premier próbował sprzedać Polskę w 1920 roku.”

 1. pascalalter said

  Cytuję:
  „Szef rządu JKM zobowiązywał się jednocześnie, że w czasie trwania zawieszenia broni Wielka Brytania wstrzyma wszelką pomoc dla Polski, w tym transport sprzętu wojennego przez Gdańsk. Wyspiarze mieli również nakłonić Francję do podobnego postępowania i powstrzymać Polaków przed jakimkolwiek wzmocnieniem ich frontu.” …a jak było w 1939 r. – czy Ktoś wie dokładniej?

 2. Codreanu said

  I po kij gen.Sikorski zaufał anglosasom? Po kij skoro wiedział, jak nas potraktowała Wlk.Brytania w latach 1918-1920?????

 3. Miś said

  ANGLICY to Swinie ! i o tym każdy powinien pamiętać !!

 4. j said

  Grzegorz Braun, ktorego zawsze slucham z wielka uwaga, wielokrotnie podkreslal, ze historycznie rzecz biorac do trzech zaborcow Polski (Prusy, Austria , Rosja) bezwzglednie nalezaloby dorzucic Wielka Brytanie. Bardzo logicznie to argumentowal.
  Zreszta Braun dobitnie przestrzega nas przed interesami z Cameronem, ktory dziwnie nagle zaktywizowal sie politycznie w sprawach Polski i nawiedza nas kraj co drugi dzien. Braun radzi wielka ostroznosc i duza nieufnosc w stosunku do politykow angielskich. Moim zdaniem ma racje.

 5. Codreanu said

  Ad 3. Częściowo się zgadzam ale to nasi (?)politycy im zaufali za co cierpimy do dziś.
  Ad 4. Znów grunt Brytyjczykom osuwa się pod nogami i chcą nas zmanipulować. Nie możemy się dać wkręcić w ich brudne rozgrywki!!!

 6. alfredoni said

  Angielskie skooorwysynyyy ! Nigdy nie pojade na wyspy do tych zdrajców !

 7. Lola said

  Angole są przekonani ze są rasa panów a w rzeczywistości są narodem niewykształconych chamów i nierobów i brudasów. Anglik nigdy nie powie prawdy w oczy i myśli ze ma zawsze racje bo zwyczajnie uważa wszystkich za idiotów. Gdy Anglik zima zobaczy za oknem słońce – zakłada krotki rękaw 😂 Sportem narodowym Anglików jest picie i obrabianie dupy i robienie z igły widły.

 8. Janko said

  Szanowni przedmowcy! Waszymi smutnymi wypowiedziami jeszcze raz potwierdzacie teze naszego (polskiego) zakopleksienia! Anglicy sa suwerennym panstwem i prowadza polityke wedlug swoich narodowych interesow i jakiekolwiek zawodzenie, placze i utyskiwania z naszej strony na jej „niemoralnosc” sa zupelnie nie na miejscu. Oni zawsze kierowali sie glownie ich wlasnym intersem handlowym, umiejetnie utrzymujac rownowage na kontynencie i to wlasnie jest glowna ich umiejetnosc zeby nie dopuscic zadnego z graczy na kontynencie do znaczacej przewagi, ktora mogla by im zagrozic. W zwiazku z tym wykorzystuja kazda z mozliwych konstelacji mniejszych panstw (ostatnio grupe wyszehradzka) do doraznego nimi szachwanie czy to Francji, czy Niemeic czy Rosji..A nam co pozostaje? A no trzeba sie wreszcie wziasc do roboty i zaczac dzialac na wlasny rachunek i kierujac sie naszym panstwowym interesem a nie odgrywac za darmo dywersanta anty rosyjskiego z polecenia Usraela czy wyslugiwac sie Niemcom….

 9. Maryla Danuta said

  Taki chyba los Polski i Polaków. Polskę od wieków – „przyjaciele” ograbiali rozbierali na kawałki, zdradzali !! Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i jak im zachód podziękował ?? Oddali nas Stalinowi, zawarli układy z NIemcami, a nas po prostu zostawili bez jakiejkolwiek pomocy . Uwolnili Niemców od płacenia nam repasacji za zniszczenie naszego biednego kraju, a do nas wyciągają brudne łapy Żydzi po repasacje i odszkodowania – i chociaż cały świat wie, że w czasie wojny nie było Polski – tylko Generalna Gubernia, to całe lata – zachód i USA – akceptują te bezczelne żądania żydostwa – które wciąż upomina się o więcej niż kiedykolwiek miało w Polsce, a upominają się i tacy, którzy w Polsce nigdy nic nie mieli !! Tylko dlaczego – nie żądają od nazistów, a od nas ??
  Pomimo groszowych zarobków i biedy – Polacy odbudowali swoją Ojczyznę i czego się doczekaliśmy ?? Nasze firmy zniszczyli żydokomuniści i Angela – przy pomocy Unii – stocznie, fabryki, zakłady – zrównano z ziemią. Z Polaków po raz kolejny zrobiono niewolników – za grosze. A teraz unia chce nas zniszczyć przy pomocy nachodźców – wciąż za mało zachodowi i żydostwu – niszczenia Polaków i Polski ??
  Kiedy nasz rząd podejmie decyzję o wycofaniu się z płacenia żydom – zasiłków za holokaust – kosztem emerytów i rencistów ?? My Polacy nie widzimy żadnego powodu , który uzasadniał by okradanie nas emerytów. a zasiłki za holokaust – powinni im płacić Niemcy – bo chyba to u nich, nie w Polsce – naziści, żyją sobie bardzo dobrze i nawet nikt ich nie rozlicza !
  Ani Anglia, ani Francja, ani USA – nigdy nikt nie upomniał się o Polaków i Polskę, więc niestety na ziemi brak nam przyjaciół – poza grupą wyszehradzką.
  Nie dość, że brak nam przyjaciół w unii, to jeszcze kraj nasz niszczą lewacy, zdrajcy i szubrawcy jak KOD, TK, PO , Nowoczesna .

  Powinniśmy nieustannie prosić Pana Boga, Matkę Bożą i Jezusa o opiekę nad Polską i Polakami !!!

 10. falkonidas said

  Reblogged this on .

 11. kasa said

  Dopóki Biskupi z Rządzącymi nie dokonają INTRONIZACJI CHRYSTUSA KRÓLA na KRÓLA POLSKI to niestety grozi nam rozbiór i wykreślenie z mapy. A więc do ręki wszyscy za Różaniec i codzienna modlitwa, Eucharystia tylko tu jest ratunek obiecuje Królowa Polski Matka Boża.

 12. Analityk said

  @Lola

  Potwierdzam to co pani napisała. Tu w Kanadzie gdzie mieszkam jak tylko jest słoneczny dzień to ci biali Kanadyjczycy – wychodzą na ulice w krótkich spodniach i koszulach z krótkim rękawm. Widać, że to u nich tradycja wzięta od Anglików kolonizatorów, którymi sa potomkami.

 13. Analityk said

  PS. Ponadto widać sporo różnych białych lumpów chlejących piwo lub wino mimo zakazu picia w publicznych miejscach. Następnie – co mnie zszokowało – w obecności kobiet i ludzi na ulicach potrafią na środku chodnika szczać bez żadnego wstydu.

 14. ewa said

  Nie ufaj zdrajcom: KOD, Nowoczesna itp.

 15. Analityk said

  @Janko

  Trzeba przede wszystkim wprowadzić żelazną ręką prawo całkowicie likwidujące antypolskość i wrogie działania przeciw Narodowi Polskiemu w Polsce oraz przywrócić KARĘ ŚMIERCI za te działania, a nastepnie rozliczyć ten żydomasońskobanderowski motłoch od 1945 roku, a zwłaszcza od 1989 roku
  -za złodziejską prywatyzację, likwidację polskich banków i polskiego przemysłu,
  -za afery,
  -za import bezrobocia do Polski,
  -za wypędzanie Polaków z Polski,
  -za likwidację prawa karzącego za celowe działania przeciw firmie w której się pracuje,
  -za likwidacje armii polskiej,
  -za wysyłanie i śmierć polskich żołnierzy na wojny w nie polskim interesie,
  -za 8-krotny rozrost pasożytniczej administracji jako elektoratu wyborczego,
  -za zadłużanie przyszłych pokoleń Polaków,
  -za ZDRADĘ i pracowanie dla obcych rządów będąc polskim urzędnikiem,
  -za szkalowanie polskich patriotów – żołnierzy niezłomnych – i fałszowanie historii,
  -za likwidacje wysokiego poziomu szkolnictwa i demoralizację młodego pokolenia,
  etc.

 16. Analityk said

  Znów nie wszedł mój wpis – co jest droga redakcjo?

 17. ulka said

  Książka profesora Andrzeja Nowaka ,, Pierwsza zdrada zachodu” jest dla mnie szokiem, jak Polską kupczyli ci co udawali sprzymierzeńców, wspaniała historyczna pozycja, którą czyta się z zapartym tchem. Moja wnuczka urodziła się i mieszka w Anglii jest malutka, ale dla niej mam tą książkę by jak dorośnie wiedziała w jakim państwie żyje, niech Anglików traktuje z dystansem i nie ufa obcym.

 18. ulka said

  dlaczego nie wchodzą komentarze ?

 19. niupies said

  Łysiak, nie pamiętam, kogo cytuje: Z Anglikiem mozna tylko jedno zrobić. Dać mu w mordę.

 20. Antoni Nadstazik, Melbourne. said

  Musze chyba dodac, ze w Australii jest podobnie,
  a wiec, ze pani Lola ma racje z tymi krotkimi spodenkami.
  U nas ostatnio oficjalnie ogloszono, ze 1 sierpnia nastala jesien.
  Upaly w dzien ponad 30 stopni, do tego temperatura nie spada
  nawet w nocy, ale urzedowo zatwierdzono nam jesien.
  Kto zakladal kolonie nazwana pozniej Australia, wiadomo,
  wiec za te krotkie gacie zima tez chyba odpowiada?
  Czy przypadkiem Lysiak tego nie napisal w „Stuleciu Klamcow”?
  Pozdrawiam, zgrzany, wymeczony upalem, jesienny pan.

 21. marek said

  unia to zło do grecji wpompowali duzo pieniedzy,a z polaków zrbić chca niewolników

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: