Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Szczerski: „Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy”

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-06

Po spotkaniu z przedstawicielami Ukrainy prezydencki minister Krzysztof Szczerski deklarował poparcie Polski, „adwokata europejskiego wyboru Ukrainy”, dla pełnej integralności terytorialnej Ukrainy, bez której „nie ma gwarancji pokoju dla Europy”.

Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy Szczerski, ze strony ukraińskiej – doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

„Ukraina będzie obecna podczas szczytu NATO w Warszawie i chcemy, by ta obecność była istotna i by to posiedzenie rady miało istotne znaczenie dla gwarancji bezpieczeństwa i stabilności w tej części Europy” – powiedział podczas konferencji prasowej prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który ze strony polskiej przewodniczył prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu.

„Bez przywrócenia prawa międzynarodowego na terytorium Ukrainy, czy pełnej terytorialnej integralności Ukrainy – mówimy tu nie tylko o Donbasie, wschodniej Ukrainie, ale także o Krymie – nie ma gwarancji pokoju dla Europy” – podkreślił Szczerski. Zwrócił również uwagę na współpracę z Ukrainą przy ochronie części zewnętrznej granicy UE w kontekście kryzysu migracyjnego. Jego zdaniem, współpracy pomiędzy Ukrainą a polską Strażą Graniczną i Fronteksem jest modelowa.

Szczerski zaznaczył również, że „Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy” i opowiada się za jak najszybszym objęciem jej reżimem bezwizowym. „Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi” – dodał.

Z kolei przedstawiciel strony ukraińskiej, Kostiantyn Jelisiejew podziękował polskim politykom za wspieranie niezależności i jedności terytorialnej Ukrainy. „Nasze spotkanie pokazało, że niezależna i jednolita Ukraina jest gwarancją niezależnej, potężnej Polski i bezpiecznej Europy” – powiedział.

W opublikowanym komunikacie nie znalazła się wzmianka nt. kwestii historycznych, które miały zostać poruszone w trakcie spotkania.

PAP / polskieradio.pl / Kresy.pl

 

Komentarzy 18 do “Szczerski: „Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy””

 1. Moher49 said

  Pan Szczerski niech się zajmie swoim krajem i przestanie służyć Ukrainie, podobnie jak niejaki Kowal i wielu innych podobnych im ukraińskich adwokatów. Ukraina ma was wszystkich w d..

 2. korab said

  Mam pytanie: jak Pan widzi polsko-rosyjskie stosunki dyplomatyczne? Czy widział Pan film „Ukraina.Maski rewolucji”? Co Pan o tym sądzi? Panie ministrze! Jest internet, gdzie na różnych stronach można znaleźć mnóstwo informacji. Majdan kijowski był tak samo spontaniczny, jak KOD (nomen omen!) kijowskiego. Ten sam sponsor.
  Dlaczego pakujecie nas usilnie w kocioł awantury? Dlaczego nie macie odwagi rozmawiać z Ukraińcami o Rzezi Wołyńskiej?
  Dlaczego w polskiej telewizji najemnicy dziennikarscy prali Polakom mózgi w/s Ukrainy? Do pomocy mieli opłacaną naszymi pieniędzmi O. Bobakovą. (Tempo wyrzucania z siebie tekstu miała większe, jak agresorka od rubikonia.)
  Przypominam, że jesteście, Państwo wybrani przez Polaków i powinniście o interes i dobro POLSKI dbać, z nie wciskać nas pod młotek jako służbę i tarczę oprawców naszych Przodków.
  Czarnoziem Ukrainy jest żyzny POLSKĄ KRWIĄ.
  Proszę o tym pamiętać.

 3. gość said

  Polska poinformowała o terminie zniesienia wiz dla Ukraińców

  Wprowadzenie ruchu bezwizowego między Unią Europejską a Ukrainą nastąpi nie później niż na początku 2017 roku – powiedział w Charkowie ambasador Polski na Ukrainie Henryk Litwin, jak poinformowała agencja informacyjna UNIAN.

  „Jestem przekonany, że do 2016 roku usłyszymy ostateczną pozytywną decyzję. A jak długo będzie ona wychodzić w życie, trudno powiedzieć. Ale mam nadzieję, że w 2016 roku usłyszymy decyzję i nie później niż na początku 2017 roku będziemy realizować ją w praktyce” – powiedział Litwin.

  Według słów ambasadora, scenariusz jest już ustalony i nie należy się spodziewać nowych przeszkód.

  „W Polsce zawsze podkreślamy, że potrzebujemy otwartej granicy i wprowadzenia ruchu bezwizowego z Ukrainą. Wiemy bardzo dobrze, że w tym względnie nie ma żadnego zagrożenia i jest to korzystne dla obu stron – i dla europejskiej, i dla ukraińskiej” – podkreślił ambasador.

  Polski dyplomata dodał, że zniesione zostaną jedynie wizy turystyczne Schengen. Inne wizy – biznesowe, pracownicze, w celach kulturalnych – będą nadal obowiązywały. Litwin dodał, że tryb otrzymywania polskich wiz przez Ukraińców został maksymalnie zliberalizowany.

  „Wszystko, co dotyczy wiz krajowych, uproszczono tak, że trudno jest znaleźć okazję do dalszego usprawniania. Przypomnę, że są to bezpłatne wizy” – powiedział ambasador Polski na Ukrainie.

  Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że ruch bezwizowy między Ukrainą a Unią Europejską będzie wprowadzony już w tym roku.

  Za: http://pl.sputniknews.com/polska/20160305/2222924/ukraina-ue-henryk-litwin.html

 4. Kwal said

  Wypowiedź Pana Szczerskiego: cytat: „…bez której nie ma gwarancji pokoju dla Europy”…koniec cytatu. Gorszej głupoty nie słyszałem. Nam bokiem kiedyś wyjdzie ta Ukraina. A tak przy okazji ! Obserwując działania rządu po kilku miesiącach urzędowania odnoszę wrażenie, że mają bardzo nikłe pojęcie o prowadzeniu polityki. Sprawiają wrażenie ludzi zupełnie zagubionych i nie obeznanych w realiach dyplomacji i prowadzeniu polityki zgodnej z Polska Racją Stanu. Polski Rząd zachowuje się jak harcerzyk przy ognisku. Pan Prezydent jest taki sam i śmiem twierdzić, że urząd jaki piastuje go przerasta. Uważam, że powinien iść do seminarium a nie kandydować na prezydenta 38 milionowego Narodu. Z tej mąki chleba nie będzie Szanowni Państwo. Mimo to cały czas sprzyjałem i będę sprzyjał obecnej władzy w nadziei że coś się zmieni…!

 5. korab said

  Moim zdaniem w sprawie Ukrainy przedstawiciele polskiej dyplomacji powinni nawiązać kontakt w Polakami, którzy są naocznymi świadkami Rzezi Wołyńskiej. Są tacy w Polsce. Trzeba ich tylko odszukać. Na pewno chętnie służyliby swoimi dobrymi i mądrymi radami. Znają mentalność Ukraińców.
  Czy Pan minister TO widział? Ten artykuł i jego uzupełnienie doskonale oddaje obraz współczesnej Ukrainy. Czy Polska ma być „adwokatem diabła” i rzezimieszka? https://wirtualnapolonia.com/2015/01/12/miesne-danie-rzez-wolynska-w-menu-podczas-happeningu-w-kijowie/

 6. Miś said

  I pamiętaj! Nie właź nigdy nikomu do dupy jeżeli już Cię tam nie ma!
  http://iqkartka.pl/kartka/18452.html

 7. Ziutek said

  Panie Szczerski prosimy nie zaPOminac rowniez o tej bulwersujacej i wciaz nierozwiazanej sprawy rozlicznia Ukraincow, za ludobojstwo ktorego dokonali w latach 1943 na ponad 100 tys. Polakow. http://www.pch24.pl/nie-meczenstwo–tylko-ludobojstwo,41458,i.html

 8. Miś said

  Ot i Ukraina w dniu 2 maja 2014 r., metody skądś znane (…)
  Zobacz, ale uwaga, zdjęcia drastyczne.
  https://pracownia4.wordpress.com/2014/05/07/masakra-na-ukrainie-jak-bandyci-mordowali-mieszkancow-odessy-w-domu-zwiazkow-zawodowych/

 9. Miś said

  Panie Szczerski ! Niedowierzam . 300.000 (trzysta tysięcy) ofiar nieludzkiego bo chazarskiego ludobójstwa wg obliczeń świadkow tamtych wydarzeń to tytlko PESTKA ?
  W imię czego Pan każe zapominać o tym ? A pretensje terytorialne rządów Jaceniuka i Poroszenki to też żarty ?
  Tak bez żadnej skruchy ze strony potomków tego podłego narodu puszczacie to w nie pamięć ? Kto was do tego upoważnił ?
  Co na to rodziny pomordowanych ?
  Na tym wózku daleko nie zajedziecie chociaż dobrze wam życzę.

 10. Analityk said

  Wpis na facebook’u
  Cytat
  (…)
  „upadlińcy twierdzą,że nie mordowali Polaków…
  Mój świętej pamięci dziadek (tata mojej świętej pamięci mamy) opowiadał o walkach z bandami upa w Bieszczadach i wielokrotnie tą opowieść przytaczała moja mama, jak koledzy z oddziału dziadka zostali złapani przez 200 upowców. Dziadek z sześcioma kolegami się uratowali i w krzakach obserwowali i płakali, bo nie mogli pomóc kolegom, a upadlińcy piłami (moja-twoja czyli taką którą trzymało dwóch) przecinali Polaków żywcem na pół,odcinali im ręce,nogi,głowy i to ukraińskie ścierwo jeszcze ma się za bohaterski naród….dziadek na słowo ukraina płakał bo to co widział walcząc z tym czymś to przechodzi ludzkie pojęcie ja tych skurwysynów nie nawidzę…”
  (…)

 11. Analityk said

  Gość #3

  Czy ten rząd oszalał?

  Przecież do Polski wejdą nawet miliony banderowców co wraz z wprowadzeniem uchodźców doprowadzi do WOJNY a raczej rzezi bezbronnych Polaków!!!

  Michnik będąc w Australii powiedział, że jak żydowskie interesy bedą zagrożone w Polsce to oni – zydzi – doprowadzą do konfliktu polsko-ukraińskiego. To co robią to jest szykowanie warunków do jego wybuchu.

 12. gość said

  Tymczasem we Lwowie

  Wczorajszy marsz pamięci Romana Szuchewycza, który jako dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za Rzeź Wołyńską

 13. Kapsel said

  ….. prezydencki minister Krzysztof Szczerski …..

  Panie Szaczerski jest bardzo szczery , aż do Bulu !

 14. Kapsel said

  Errata do 11

  winno być

  …aż do Bula…

 15. wiraż said

  Polska jest na podwójnej smyczy. Jedna jest w USA a druga w Berlinie. Polska jest adwokatem Ukrainy w ramach wolontariatu i na rozkaz obydwu panów. Cenę za to zapłacą Polacy. Może być ona bardzo, bardzo,bardzo wysoka. Być może, że stracą do nas zaufanie nasi sojusznicy z Grupy Wyszehradzkiej. Czy mecenat w sprawie Ukrainy jest z nimi uzgodniony? Jeśli jesteśmy jedną drużyną, to grajmy do jednej bramki.

 16. Adwokatem jakiej Ukrainy,ŻYDOBANDEROWSKIEJ?!

 17. gość said

  Młodzi banderowcy w ukraińskiej szkole

  Maszerują i śpiewają, sławiąc nazistowskich kolaborantów oraz ludobójców z OUN-UPA. Indoktrynacja jak za czasów Adolfa Hitlera w Niemczech. Strach się bać.

  http://isakowicz.pl/mlodzi-banderowcy-w-ukrainskiej-szkole/

 18. pugnus said

  ad17.
  Glupcy albo mitomani ,chcialoby sie powiedziec obserwujac posuniecia polskiej dyplomacji wobec UPAiny na arenie miedzynarodowej !W takiej Holandii ,ktora przeciez praktycznie nikt nic nie wie o Rzezi Wolynskiej powstal ruch spoleczny sprzeciwiajacy sie asocjacji tego nazistowskiego tworu z UE ,gdzie na portalu Gennestijl.nl cyklicznie pokazuje sie filmiki z nazistami demonstrujacymi z flagami ze swastyka ,czy symbolami dywizji SS! Ostatnio w popularnym talk show w hol. TV publicznej wyemitowano dyskusje pomiedzy zwolennikami ukll. stowarzyszeniowego UPAiny z UE i jego przeciwnikami!Okazuje sie,ze w Minsku ,gdzie w kwestii wspomnainej asocjacji uczestniczyli oprocz przedstawicieli UE i Janukowicza takze Rosjanie to UE tym ostatnim powiedzieli ,ze maja sie oni wynosic!Podkreslono calkowita destabilizacje tego sztucznego tworu i wlozenie przez UE reki miedzy drzwi a futryne ,bo sankcje wymierzone w Rosje i przez Rosje przynosza gospdarce holenderskiej ogromne straty natomiast aktualny udzial UPAiny w handlu z Holandia wynosi …0,75%! A wiec nic!A w obronier UPAiny stanely jednak potezne sily ,bo i gensek UE Juncker ostrzegal ,ze brak asoscjacji UPAiny z UE spowoduje destabilizacje (?) kontynentu i nawet do walki wlaczyly sie zachodnie pedaly ,ktore alarmuja ,ze nie mozna zostawic upainskich pedalow na pastwe losu!W odpowiedzi na to portal GS.nl pokazal wywiad z jakims wicepremierem UPAiny ,ktory ,uczciwie trzeba przyznac ,wyrazal zdrowe poglady n.t pedalstwa ,ale od ktorych sluchaczom na Zachodzie jeza sie wlosy na glowie !Tak wiec paradoksalnie zdrowe poglady banderowcow n.t pedalstwa sa dla nich jednoczesnie …pulapka !Wracajac do wspomnianego antyasocjacyjnego Ruchu ,wymogl on na hol. rzadzie rozpisanie referendum. I tutaj tajemnicze a potezne lobby probuje wlozyc organizatorom kij w szprychy !Ogranicza sie drastyczne we wszystkich miastach ilosc lokali w ktorych beda staly urny.Dotyka to szczegolnie domy starcow ,gdzie ludzie nie sa zbyt mobilni.Wyglada wiec na to ,ze „Projekt Ukraina” popierany jest przez jakies tajemnicze ,ale potezne sily ,ktorych pochodzenia naturalnie Holendrzy sie nie domyslaja a wspomninanie im o tym jest bezcelowe ,bo niestety w tej materii maja oni kompletnie wyprane mozgi! Niemniej referendum odbedzie sie 6.04 i mam nadzieje ,ze banderland nie zostanie nieformalnie przylaczony do UE ,bo wtedy na Polske runa miliony szukajacych lepszego zycia banderowcow ,chociaz w duchu licze na to ,ze poplyna one dalej na Zachod ,gdzie byc moze zderza sie z islamska dzicza …a gdzie dwoch sie bije ,tam trzeci korzysta!No co? pomarzyc nie mozna?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: