Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

KE zawiesi Węgrom wypłatę 25 mld euro z powodu rzekomej korupcji rządu Orbana!?

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-07

prawy.pl_images_nowe_stories_ekonomia_eurodetschsxchu-300x200.

Eurokraci postanowili najpierw oczernić węgierski rząd w oczach Węgrów i świata, a później pozbawić Węgry należnych im europejskich funduszy na rozwój i inwestycje. Tym samym sporządzono potężny bat na niepokornego przywódcę Viktora Orbana.

 

Zdaniem Komisji Europejskiej korupcja sięgnęła na Węgrzech szczytów władzy. Skorumpowana jest służba zdrowia oraz system zamówień publicznych, który – jak czytamy w wydanym niedawno raporcie – nie zapewnia konkurencyjności i transparentności. Ryzyko zawieszenia wypłaty funduszy oceniono w dokumencie na bardzo wysokie.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej oświadczyli, że Węgry dokonały ograniczonego postępu w realizacji rekomendacji z 2014 roku. Zarzuty pod adresem rządu Viktora Orbana są jednak tak ogólnikowe, że pozwalają podejrzewać, iż wcale nie chodzi o żadną korupcję (z tą Orban już u zarania swoich rządów rozpoczął skuteczną walkę) ani brak transparentności.

Komisji Europejskiej w oczach jest m.in. sposób prowadzenia polityki i zawierania kontraktów, a mianowicie, że państwo zawiera je z tymi podmiotami, z którymi uważa za stosowne, nie organizując przetargów. Jeżeli zaś już organizuje się te ostatnie – wyniki 13 proc. z nich nie są publikowane, co również KE uważa za niedopuszczalne.

Eurokraci poczuwają się nagle także do zadbania o węgierskie finanse, wskazując, iż brak dostatecznej konkurencji między starającymi się o kontrakt oraz na niewystarczająca transparentność całego procesu przetargowego podwyższa koszty zakupu. Co więcej – jak podkreślają przedstawiciele KE – działania węgierskiego rządu zakłócają funkcjonowanie rynku.

Logiki w postępowaniu eurokratów nie ma żadnej, ponieważ tani produkt wcale nie oznacza dobry, natomiast państwo powinno mieć prawo do zawarcia kontraktu z rodzimą firmą, zamiast zagraniczną, nawet jeżeli przyjdzie mu za to zapłacić więcej, ponieważ w ten sposób napędza własną gospodarkę. Tymczasem eurokraci najwyraźniej chcą, aby napychać kieszenie zachodnim firmom.

Solą w oku eurokratów jest też stosunkowo duża w porównaniu do innych państw wspólnoty niezależność w stosunku do ośrodka decyzyjnego w Brukseli, co niewątpliwie psuje plany federalizacyjne, zachęcając inne rządy do twardego obstawania przy swoich interesach.

Jeżeli Węgry nie podporządkują się unijnemu dyktatowi, mogą stracić pieniądze z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych (ESIF), których są głównym beneficjentem – w latach 2014-2020 miały otrzymać łącznie do 25 mld euro, co stanowi ekwiwalent 3,1 proc. węgierskiego PKB i 62,3 proc. planowanych publicznych inwestycji w obszarach wspieranych przez ESIF.

Komisja Europejska dała Węgrom czas do końca 2016 roku. Jeżeli nie zmienią polityki, to należne im pieniądze stracą.

Źródło: Portfolio, Politics.hu

Fot. sxc.hu

Anna Wiejak, Prawy.pl

Komentarzy 7 do “KE zawiesi Węgrom wypłatę 25 mld euro z powodu rzekomej korupcji rządu Orbana!?”

 1. solkraken said

  buahaha! – i tak o to Bruksela sięga Barei – nie ma mają ich, naszego ani dowolnie wybranego płaszcza i co ojro-komisarzom zrobicie???

 2. Antoni Nadstazik, Melbourne. said

  Mam nadzieje, ze w odpowiedzi Wegry przestana wplacac skladki do eurokolchozu.
  Jak zrozumialem z wypowiedzi mojego poprzednika (Solkraken), oni i tak juz te pieniadze rozdzielili miedzy swoich.
  Nie mozna tez zapomniec o rosnacych kosztach „szalenczej” polityki sprowadzania „nachodzcow”.
  Sami sobie kreca bat na swoje zachlanne dupska.
  Mam nadzieje, ze kliknie cosik w mozgach nieprzejednanych chwalcow eurokolchozu.

 3. Marek said

  Przechodzimy do kolejnego etapu historii, czyli do dyktatury komisarzy ludowych UE.
  Taką dyktatura miała miejsce w Rosji po rewolucji i pociągnęła za sobą dziesiątki
  milionów ofiar. Jedynym ratunkiem dla Polski, Węgier i innych państw regionu jest
  założenie swojej unii środkowoeuropejskiej ale tego rząd PiSu na pewno nie zrobi,
  bo na polecenie starszych i mądrzejszych chce uwikłać nas w wojnę z carem Putinem.

 4. michal said

  nie wiem na ile wiarygodna jest ta informacja bo Węgry wpłacają składkę około 6 mld Euro rocznie wiec jeżeli mają stracić 25 mld to żaden business w przynależności do Unii komisarzy ludowych

 5. ulkaiły said

  I tak się zadawać ze szmaciarzami, będą dręczyć Węgry a potem nas i pozostałe kraje co uwolniły się od ZSSR. Wpadliśmy wszyscy ,, z deszczu pod rynnę „.

 6. Jurek said

  Przemówienie Orbana, może zbyt długie ale warto przeczytać http://wpolityce.pl/polityka/284159-tylko-u-nas-orban-wzywa-by-powstrzymac-szalencow-z-brukseli-juz-dawno-zadna-mowa-nie-wywolala-takiej-wscieklosci-na-salonach-ue

 7. pugnus said

  Ale za to wobec UPAiny Bruksela jest niezwykle hojna ,bo wlasnie wyciekla w Holandii wiadomosc,ze kraj ten musial sie zrzucic na Banderland ,ktory dostanie od UE …€11mld.!Udzial Holandii w tej sciepce wyniosl €400 mln. i od razu rodzi sie pytanie ile Polska musiala na ten cel dolozyc,oczywiscie oprocz tego €1mld. ktore Ukrom zawiozl juz Duda?Akcji charytatywnych na rzecz banderowcow na tym nie koniec,bo MFW szykuje transze w wys. € 30 mld. do ktorej Holandia musiala dolozyc…. €600mln. i znowu pytanie:Ile w tej skladce na „pol litra”dla Ukrow , wyniosl nasz udzial ?W Holandii wiec na portalach podniosl sie lament,ze w sumie musiala ona wyskoczyc ze spodni na rzecz banderlandu na kwote €1mld. i kiedy im napisalem ,ze i my tez €1mld wyrzucilismy w to bloto ,to wyrazom zdumienia nie bylo konca ,bo Polska wciaz jest postrzegana na Zachodzie jako biedniejszy braciszek …..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: