Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Niemcy znów zaniepokojeni. Po Węgrzech i Polsce, teraz martwią się Słowacją.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-07

Niemcy znów zaniepokojeni. Po Węgrzech i Polsce, teraz martwią się Słowacją

„Fiasko Fico, Słowacji i Europy” – pisze „Sueddeutsche Zeitung” o wyniku słowackich wyborów parlamentarnych. Komentator gazety pisze też o „zatrutej atmosferze” w tym kraju.

„Populista (Fico) grał ksenofobiczną kartą i wysyłał negatywne sygnały – przeciwko muzułmanom, przeciwko uchodźcom, przeciwko liberalnej UE. A teraz jest jako zwycięzca przegranym. Nie tylko stracił część swoich wyborców, lecz stoi przed nierozwiązywalnym problemem stworzenia rządu” – pisze komentator niemieckiego dziennika.

„Sueddeutsche Zeitung” reaguje głębokim rozczarowaniem na fakt, że do parlamentu Słowacji weszło dziewięć partii, w tym nacjonalistyczne i jedna skrajnie prawicowa. Fico „nie może pozbyć się upiorów, które sam wywołał” – czytamy w „SD”. „To pokazuje, jak zatruta jest atmosfera w kraju i jak za pomocą wywoływania paniki można zdestabilizować stabilną demokrację” – dodaje.

Zwróćmy uwagę, że Niemcy piszą o słowackich wyborach w podobnym tonie jak wtedy, gdy w Polsce zwyciężało PiS lub na Węgrzech po raz kolejny triumfował Fidesz. Piszą o „stabilnej demokracji” zawsze, gdy rządzące partie wyrażają się dobrze o decyzjach Brukseli i Berlina. Gdy jest inaczej, piszą o rozczarowaniu, złej atmosferze i „ksenofobii”.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” ubolewa na przykład na tym, że Słowacy zagłosowali „przeciwko proeuropejskim partiom, wzmocnili neoliberalnych krytyków UE i pomogli skrajnej prawicy dostać się do parlamentu”.

Sobotnie starcie wyborcze na Słowacji wygrała antyimigrancka lewicowa partia Roberta Fico SMER-SD – wynika z sondaży exit poll. Jeśli jednak sondaż ten się potwierdzi, to będzie oznaczało, że lewica straci większość w parlamencie i będzie zmuszona szukać koalicjanta.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut Focus na zlecenie telewizji Markiza, SMER-SD otrzymała 27,3 proc. głosów i może liczyć na 45 miejsc w 150-osobowym parlamencie. Za partią premiera Fico uplasowali się liberałowie z partii Wolność i Solidarność, którzy uzyskali 22 mandaty (13,3 proc. głosów).

Uznawana za konserwatywną partia Zwykli Ludzie i Niezależne Jednostki z procentowym wynikiem 11,2 proc. może liczyć zaledwie na 18 miejsc w parlamencie.

W wyborach mandaty powinny też zdobyć partie antyestablishmentowe, kojarzone z prawicą, w tym uznawana nawet za „radykalnie prawicową” partia LS-Nase. Może to doprowadzić do zawiązania szerokiej, centroprawicowej koalicji, której celem będzie odsunięcie od władzy premiera Fico.

 

Źródło: interia.pl

kra

Read more: http://www.pch24.pl/niemcy-znow-zaniepokojeni–po-wegrzech-i-polsce–teraz-martwia-sie-slowacja,41681,i.html#ixzz42DpU6G00

Komentarzy 6 do “Niemcy znów zaniepokojeni. Po Węgrzech i Polsce, teraz martwią się Słowacją.”

 1. Miś said

  Cholera ! Znowu konieczna interwencja i to militarna . Co na to Hollande ?

 2. Konarski said

  Niemiecki onet wywiesił artykuł:
  „Ukraińska Prawda”: Leszek Balcerowicz może zostać premierem Ukrainy
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukrainska-prawda-leszek-balcerowicz-moze-zostac-premierem-ukrainy/w7v58y

  Chwilę potem zdjął z głównej z uwagi na komentarze – poczytajcie komenty 🙂

 3. Jurek said

  Przemówienie Orbana, Super http://wpolityce.pl/polityka/284159-tylko-u-nas-orban-wzywa-by-powstrzymac-szalencow-z-brukseli-juz-dawno-zadna-mowa-nie-wywolala-takiej-wscieklosci-na-salonach-ue

 4. Lubomir said

  Merkel pasowałby ktoś tak uległy wobec Berlina, jak ksiądz Tiso. Przecież ‚Hitler w spódnicy’ pokojowo realizuje plany szalonego malarza, z austriackim wąsem.

 5. pugnus said

  Ale,ale…we wczorajszych wyborach na Slowacji partia rzadzaca stracila ….wiekszosc w parlamencie i musi odtad rzadzic w koalicji!Co prawda przeklenstwo zachodnich „jelit” , czyli prawicowi ekstremisci „Nasza Slowacja”, uzyskali niespodziewnie dobry wynik,niemniej ,jak tego obawia sie p. Mis , interwencja zbrojna u naszych pol. sasiadow moze okazac sie niepotrzebna!
  Niemiaszki bowiem juz raz rozwalili heksagonale wylamujac z niego jugoslowianskiego zeba a w tamtym roku opierajac sie na polskiej agenturze sparalizowali Wyszehrad, wiec wszystko jest jeszcze przed nami. Byc moze niepowodzenie Makreli w wyborach w Hesji ,gdzie Afd z niczego zdobyla 13% mandatow, wskakujac na 3 miejsce w rankingu partyjnym ,pokrzyzuje nieco knowania Makreli wobec Wyszehradu ,niemniej diabel nie spi ,bo zyskal on poteznego sojusznika w postaci ….wnioskow Komisji Weneckiej ,ktora nierozwaznie wciagnal do gry o TK ,min. Waszczykowski !
  Tymczasem w Brukseli odbywaja sie bilateralne rozmowy pomiedzu Turcja a tzw. Europa,reprezentowana oficjalnie przez wszystkich czlonkow Eurokolchozu a w rzeczywistosci przez Makrele ,Hollande i hol. premiera Rutte ,jako ze Holandia jest aktualnie rotacyjnym przewodniczacym RE.Najwyrazniej Turcja rozgrywa te partie po mistrzowsku ,skoro postanowiono kontynuowac rozmowy po obiedzie.
  Widzac ,ze to Europa jej potrzebuje, a nie na odwrot ,przykreca widocznie Turcja mocno srube i to tak dotkliwie ,ze hol. szefowi klubu poselskiego VVD wypsnelo sie w popoludniowych wiadomosciach hol. TV ,ze trzeba siegnac po bron sankcji, gdyby Turcja odmawiala consensusu w kwestii zatamowania naplywu z jej terytorium fali uchodzcow!
  A zabila Turacja brukselskim moralizatorom poteznego klina aresztujac dziennikarzy opozycyjnej gazety i rozpedzjac przy pomocy kul ,gazu i dzialek wodnych demonstracje sympatykow tego pisma! Podobnie postapiono z demonstracja tureckich kobiet z okazji ….Dnia Kobiet!Co maja teraz zrobic Katonowie z Brukseli ,ktorzy tak byli odwazni wobec Polski? Z jednej strony ,zeby zatamowac naplyw imigrantow trzeba zaplacic Turcji €3 mld oraz obiecac wznowienie rozmow w sprawie przyjecia Turcji do UE, nie mowiac juz o natychmiastowym wprowadzeniu bezwizyjnego ruchu z Turcja ,a z drugiej strony nie mozna pozostawic ,ot tak sobie ewidentenego lamania przez Turcje praw czlowieka i wolnosci prasy o ktorej lamanie w Polsce tak glosno gardlowali w PE felfebel Schulz i spolka!Pole do popisu dla naszej dyplomacji ,zeby ten paradoks zdyskontowac!
  W kwestii nachdzcow plany Brukseli (makreli) pozostaja niezmienne: Turcja zablokuje naplyw imigrantow a tzw. Europa bedzie rocznie dokonywala transferu imigrantow z tureckich obozow w ilosci …tutaj sa rozbiezne opinie !Jedni mowia o 100 tys. inni zas o 0,5 mln. W kazdym razie masy te mialyby byc rozdzielane w ramach „europejskiej solidarnosci”, pomiedzy wszystkich czlonkow Eurokolchozu a wiec i….. tutaj spluwam przez lewe ramie! W kazdym razie Slowacja zapowiedzial juz wczesniej ,ze nie przyjmie ani jednego islamisty i wczoraj patia rzadzaca de facto ….przegrala wybory!
  Przekladajac to na nasz rynek ,rysuje sie pytanie, czy KOD teraz podkreci obroty?

 6. gość said

  Weto Victora Orbána. Nie będzie przymusowego przyjmowania imigrantów przez państwa UE

  Węgierska Agencja Prasowa (MTI) podała, że rozmowy w Brukseli zostały zerwane po zawetowaniu mechanizmu przesiedlenia uchodźców. Wetował Viktor Orbán, premier Węgier – napisał na Twitterze Dominik Héjj, redaktor naczelny portalu kropka.hu.

  Orbán zawetował mechanizm przesiedlenia migrantów do Europy z obozów w Turcji. Wcześniej mówił o tym, że granice Unii Europejskiej muszą zostać szczelnie zamknięte i nie ma możliwości, by Węgrom cokolwiek narzucano – dodał Héjj. Weto miał zgłosić także premier Włoch.

  Informację o wecie Orbána potwierdził na Twitterze jego rzecznik Zoltan Kovacs.

  Dziś na szczycie UE-Turcja Ankara postawiła Wspólnocie twarde warunki. Podczas wspólnego obiadu z 28 szefami państw i rządów UE turecki premier Ahmet Davutoğlu zaprezentował całą listę oczekiwań swojego kraju w zamian za pomoc w rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego. Ankara zażądała sześciu, a nie trzech miliardów euro wsparcia. Oprócz pieniędzy i politycznego uznania Turcja chciała także wprowadzenia kontyngentów syryjskich uchodźców, których UE miałaby odbierać samolotami i rozdzielać ich na swoje państwa członkowskie. Byłoby to około tysiąca osób dziennie, czyli 365 tys.osób w roku.

  W unijnym szczycie bierze także udział polska delegacja z premier Beatą Szydło na czele.

  Agencja MTI, która powołuje się na swoje dobrze poinformowane źródła w Brukseli dodaje, że po zerwaniu szczytu rozmowy toczą się między poszczególnymi państwami.

  http://m.niezalezna.pl/77340-weto-victora-orbana-nie-bedzie-przymusowego-przyjmowania-imigrantow-przez-panstwa-ue

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: