Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Dziś TK ogłosi wyrok ws. noweli ustawy o Trybunale.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-09

Trybunał Konstytucyjny ogłosi dziś po południu o godz. 13.00 wyrok ws. nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Premier Beata Szydło już wczoraj zapowiedziała, że nie opublikuje decyzji sędziów. Nie będzie to orzeczenie w myśl obowiązującego prawa – wyjaśniła.

„Nie mogę łamać Konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować” – powiedziała szefowa rządu.

Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie badał wczoraj skargi grup posłów, I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajowej Rady Sądownictwa na nowelizację ustawy o TK.

Nie odroczono posiedzenia, o co wnosił minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Na konferencji prasowej wyraził on wczoraj zaniepokojenie wydarzeniami w TK. Podkreślił, że sędziowie pośpiesznie podejmując działania, przyczyniają się do pogłębienia kryzysu konstytucyjnego w Polsce.

– Sędziowie, po pierwsze, oddalili mój wniosek o odroczenie rozstrzygania sprawy; po drugie, nie zaczekali na moją merytoryczną opinię, do której mam prawo jako Prokurator Generalny i z którą powinni byli chcieć się zapoznać. I po trzecie, co – jak myślę – najistotniejsze w tej sprawie, sędziowie TK zignorowali także stanowisko, w którym wskazałem, że nieformalne rozstrzyganie ws. ustawy o TK z jednoczesnym pogwałceniem zapisów tej ustawy jest bezprawne, stanowi zachowanie sprzeczne z zasadą legalizmu i jest z góry nieskuteczne – powiedział minister.

Zbigniew Ziobro zadeklarował jednocześnie, że jako Prokurator Generalny jest gotów do rzetelnej i rzeczowej współpracy z TK, ale na podstawie obowiązującego prawa.

Zaskarżona (jednak wciąż obowiązująca) nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w Trybunale według kolejności wpływu.

RIRM

Radio Maryja

Komentarze 2 do “Dziś TK ogłosi wyrok ws. noweli ustawy o Trybunale.”

 1. pugnus said

  Tak wiec cyrk ,tym razem bez zwierzat,co jest ostatnio ulubionym postulatem zachodniego lewactwa, zawital i do Polski w postaci TK!Oto grupa ludzi ,formalnie zatrudniona na etatch sedziowskich w TK ,odbywa sobie prywatne spotkanie ,uzywajac do tego panstwowych pomieszczen i stwierdza (nawet nie jednoglosnie), ze pewna ustawa ich dotyczaca ….im sie nie podoba!Zatem calkiem slusznie szefowa rzadu ich prywatnych spostrzezen nie ma zamiaru publikowac ,jednak jako placay podatki mam tez prawo zadac pytanie z jakiej to racji osoby te ,nie wykonujac swoich urzedniczych obowiazkow ,otrzymuja swoje pobory?W kazdej firmie ,prywatnej czy panstwowej, leser ,unikajcy pracy nie tylko nie dostanie wyplaty ,ale zostanie bez pardonu wykopany na ulice!Dlaczego urzednikow oplacanych z kasy podatnika nie karze sie podobnie ,chocby wstrzymaniem wyplaty poborow?

 2. adam ryglowski said

  Po co w ogóle to to ?
  Powstało w 1982 r. – chyba , żeby UPRAWOMOCNIĆ STAN WOJENNY .
  Po wylądowaniu Polski w UE – twór ten NIE MA RACJI BYTU . Od tego są podobne instytucje w Brukseli ( i nie tylko ) .
  JEŻELI PODNIEŚLI RZĄDZĄCY (Tusk i Komorowski ) BEZPRAWNIE wiek , po osiągnięciu którego przechodzi się na emeryturę ( kobiety z 60 na …. ) a TK – ani du du , to po co ten ” klub ” ?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: