Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Ukraina – „My polskim sobakom (psom) zrobimy drugi Katyń”.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-12

To słowa Dmitrija Jarosza – byłego przywódcy “Prawego Sektora” w rozmowie z Olegiem Tiahnybokiem – przywódcą partii “Swoboda”.

O ile na wschodniej i środkowej Ukrainie nacjonalizm ukraiński nie cieszy się dużymi wpływami i poparciem, to na zachodniej Ukrainie (dawne tereny II Rzeczypospolitej) jest inaczej. Tam bowiem nacjonaliści – jak się okazuje – próbują „reanimować” sowietyzowany przez lat kilkadziesiąt naród i nadać mu aktywny charakter. Tamtejsi Ukraińcy na ogół nie są przychylnie nastawieni do Polaków i Polski, a nacjonaliści zajmują postawy wręcz wrogie.

a22

Jak widzimy, skrajni nacjonalizm ukraiński wciąż jest żywą ideologią na Ukrainie, szczególnie zachodniej, na emigracji, a także w Polsce wśród mniejszości ukraińskiej. Chociaż kierunek ten pod swoimi sztandarami aktualnie nie gromadzi licznych rzesz zwolenników, jednak jego sytuacja jest szczególnie niebezpieczna.

Ukraińskojęzyczny żyd Jarosz

Ukraińskojęzyczny żyd Jarosz

Zaprzeczają oni także oczywistym faktom historycznym, tj. ludobójstwu dokonanemu przez UPA na Polakach zamieszkujących południowo-wschodnie Kresy II Rzeczypospolitej. Świadectwa takich postaw znajdujemy w różnych pismach tej orientacji politycznej, wysuwanych hasłach oraz w wielu wydarzeniach o wyraźnie antypolskiej wymowie, o których informacje mnożą się w ostatnich czasach coraz częściej.

Zasady ideologii ukraińskiego nacjonalizmu wprowadzała w życie założona w 1929 r. Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, a potem jej bojówki – UPA. Zasady te były bliskie nazizmowi i miały charakter faszystowski.

Dramat, jakim stało się bestialskie wymordowanie Polaków w podczas II wojny światowej przez nacjonalistów ukraińskich, został już w miarę dobrze opisany. Dokonano ścisłych obliczeń, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Są jednak środowiska, które stale kolportują na ten temat kłamstwa i starają się tuszować rozmiary zbrodni OUN i UPA, czyniąc to z niskich pobudek lub w wyniku opacznie pojmowanej racji politycznej.

Po rozpadzie ZSRS i pojawieniu się na mapie Europy sztucznego państwa ukraińskiego, jakby na nowo zaktualizowały się stare problemy związane z relacjami polsko-ukraińskimi i – pośrednio – polsko-rosyjskimi. Pamięć o tych zbrodniach staje się więc w oczach różnych polskich polityków niewygodną, a strona ukraińska, delikatnie rzecz ujmując, odnośnie do tych kwestii zachowuje się arogancko, a nawet brutalnie, emitując rozmaite kłamstwa i demonstrując rozmaite gesty nienawiści. Tradycja banderowska staje się, przynajmniej na zachodniej Ukrainie, jednym z ważniejszych składników nowej świadomości ukraińskiej. Mnożą się pomniki znanych ludobójców z UPA, ich nazwiskami nazywane są ulice w miastach… Wszystko to dzieje się bez zwracania uwagi na stosunki polsko-ukraińskie.

W sieciach socjalnych toczy się wojna ukraińskich banderowców przeciw polskim internautom, środki masowego przekazu, internetowe strony pstrzą przeróżnymi hejterowskimi filmami wideo i zdjęciami banderowców, ukraińscy studenci na uczelniach polskich propagują idee banderowskie.

a33

a4

Pewne jest również to, że zorganizowana w duchu nacjonalizmu faszystowskiego  Ukraina jest bardzo niebezpiecznym sąsiadem. Zapominanie albo przemilczanie równające się ustępowaniu ze swoich racji, z psychologicznego punktu widzenia nie zawsze przynosi załagodzenie sporów, a częściej otwiera eskalację żądań strony przeciwnej. Zasady i tradycja OUN wciąż są akceptowane przez część Ukraińców, a prawdziwie demokratycznej, licznej formacji, jak dotychczas, brakuje w tym społeczeństwie. Wpływy ideologii nacjonalistycznej najbardziej zaznaczają się na zachodnich obszarach państwa ukraińskiego, a więc w sąsiedztwie Polski!

JAKUB MOŹNIAK

Za: http://ndp.neon24.pl/post/130307,my-polskim-sobakom-psom-zrobimy-drugi-katyn

Data publikacji: 11.03.2016

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/my-polskim-sobakom-psom-zrobimy-drugi-katyn-2016-03

Komentarzy 15 do “Ukraina – „My polskim sobakom (psom) zrobimy drugi Katyń”.”

 1. someone said

  I pomyslec,ze Kaczynski szedl ramie w ramie w poparciu obok UPOwcow,kiedy byl we Lwowie.

 2. Moher49 said

  V-ta kolumna ukraińska w Polsce nie próżnuje. Jak oni się Polską zachwycają, jakie u was dobre drogi, jakie oświetlenie ulic, jak u was bezpiecznie. Ile tu bogactwa. Ukraińców jest w Polsce kilka milionów, studiują na polskich uczelniach za pieniądze polskich podatników. Obsadzili wszystkie szkoły policyjne. Dochodzi do tego, że msze z udziałem policjantów odprawiane są w obrządku prawosławnym.
  Ładną przyszłość szykują nam Polakom, zażydzone i ukrainofilskie rządy z Warszawy.
  Wy polskim sobakom drugi Katyń nie zrobicie. Za zbrodnie na bezbronnych Polakach wy naród przeklęty do 100-tnego pokolenia. Wasz naród przepadnie, Polska będzie sięgać aż do Zbrucza.

 3. Valdi said

  Ten zwrot Jarosza był skierowany do psów, a ktoż to oni? – Kukiz, Jarosław i jego świta oraz parę pomniejszych „polaków”. To jest żenada co wyprawiają, nie mają szacunku dla wymordowanych, czy możemy mówić, że to są Polacy?!.

 4. Gość said

  Piłsudski wróć! – … – Grupa 44

 5. Ali Baba said

  re 2..”Ukraińców jest w Polsce kilka milionów, „..Oj bez przesady proszę..Reszta się zgadza…popieram..

 6. Kapsel said

  Śmierć wrogom!, czyli jak Maria Stepan ukazuje w TVP banderowską ideologię

  We wczorajszym głównym wydaniu „Wiadomości” w TVP 1 można było zobaczyć reportaż redaktor Marii Stepan z Kijowa, która w czasie wydarzeń na Majdanie nie próbowała nawet ukryć swoich sympatii politycznych do nacjonalistów ukraińskich. Tym razem w sposób nadzwyczaj emocjonalny (ach, co za mimika, gestykulacja, a nawet akcentowanie słów!) starała się ona ukazać wymarsz ukraińskich ochotników na Ukrainę wschodnią.

  Skąd ci ochotnicy się wzięli? Tego nie dopowiedziała, ale ostatni kadr filmowy ukazujący umundurowanych i uzbrojonych młodych mężczyzn, którzy na komendę wykrzykiwali „Sława nacji! Smert worohan!” (Chwała narodowi! Śmierć wrogom!) nie pozostawiał żadnych wątpliwości, że to neobanderowcy wywodzący się z nazistowskiej „Swobody” lub terrorystycznego „Prawego Sektora”.

  http://prawy.pl/6798-smierc-wrogom-czyli-jak-maria-stepan-ukazuje-w-tvp-banderowska-ideologie/

  MARIA STEPAN

  Reporter Wiadomości.

  Od zawsze zakochana w słowiańskim Wschodzie i od wielu lat nieustannie go tropiąca. Śledziła wybory na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi. Oprócz Wschodu, tropi też ludzi. Ich emocje, wielkie chwile i potężne zakręty.Choć od kilku lat zawodowo związana z Warszawą, prywatnie wciąż tęskni za wiatrem od morza – „obywatelka” Gdańska.

  http://wiadomosci.tvp.pl/17326365/maria-stepan

 7. Kapsel said

  Czy Maria Stepan i Anne Applebaum pragną wojny polsko-rosyjskiej?

  Wczoraj wieczorem wielu telewidzów o mało nie pospadało z krzeseł i kanap, gdy redaktor Maria Stepan ogłosiła w głównym wydaniu „Wiadomości” w TVP 1 wybuch wojny – uwaga! – polsko-rosyjskiej.

  Po chwili wprawdzie poprawiła się, że chodzi jednak o wojnę ukraińsko-rosyjską, ale piorunujący efekt pozostał. Nie trzeba być psychologiem, aby domyśleć się, że tego typu wpadki często są efektem działania podświadomości. Zwłaszcza u ludzi tak naładowanych emocjami jak pani redaktor, której reportaże z Ukrainy jednoznacznie pokazują po której stronie jest jej serce. I rozum także.

  Warto uważnie śledzić dalsze występy Marii Stepan przed kamerami, bo z jej kolejnych wpadek można wiele wywnioskować.

  Całkiem inaczej, chłodno i konsekwentnie, działa amerykańska komentatorka polityczna Anne Applebaum, żona polskiego polityka Radka Sikorskiego. Jest ona obywatelką USA i Wielkiej Brytanii, a dopiero od roku także Polski. Jak przystało na wytrawnego znawcę polityki wykorzystuje ona każdą okazję, aby zaznaczyć jakie winne być właściwe (czytaj: proamerykańskie i pro-izraelskie, a także pro-banderowskie) wektory polskiej polityki zagranicznej.

  Obserwatorzy wydarzeń w Polsce z pewnością z tych wypowiedzi mogą łatwo się domyśleć, w którą stronę w danej chwili będzie podążać polskie MSZ. Trudno bowiem uwierzyć, że jego szef sprzeciwi się linii politycznej wyznaczanej przez współmałżonkę, której przecież w dużym stopniu zawdzięcza swoją karierę.

  Ostatnio Anne Applebaum wyraziła się bardzo ciepło o nacjonalistach ukraińskich i bardzo krytycznie o pani kanclerz Niemiec, więc z pewnością polskie MSZ zastosuje się do tego. Nawiasem mówiąc, że jakby to nie Maria Stepan, ale Anne Applebaum „przejęzyczyłaby się” w sprawie wybuchu wojny, to powinniśmy się autentycznie bać. Wtedy bowiem w takiej wypowiedzi działałaby nie podświadomość, ale bezwzględna wierność interesom USA. A interesy te polegają na wybieraniu kasztanów z ognia na Ukrainie polskimi rękami.

  Inna sprawa, że jeżeli Radkowi Sikorskiemu udałoby się w końcu zdobyć ten czy inny fotel w strukturach europejskich, to prezydent Obama przy tym fotelu będzie mieć swojego człowieka.

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/czy-maria-stepan-i-anne-applebaum-pragna-wojny-polsko-rosyjskiej-

 8. Gość said

  Ukraina w dniu 2 maja 2014 r., metody skądś już znane (…)

  Masakra cywilnych mieszkańców miasta Odessa

  Zobacz, ale uwaga, zdjęcia drastyczne.
  https://pracownia4.wordpress.com/2014/05/07/masakra-na-ukrainie-jak-bandyci-mordowali-mieszkancow-odessy-w-domu-zwiazkow-zawodowych/

  i jeszcze:
  dr Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie przedstawia masakrę na Majdanie
  http://www.kresy.pl/publicystyka,wywiady?zobacz/dr-kaczanowski-dla-kresowpl-masakra-na-majdanie-byla-operacja-typu-false-flag

  Czy to jeszcze ktoś kontroluje?

 9. remix said

  Żebyśmy my tym sukin kotom nacjonalistycznym nie zrobili drugiego Chocimia..

 10. ember said

  Cały czas nie wiem czy ukraińskość to naród czy charakter.?

 11. Bronisław said

  „Czy Maria Stepan i Anne Applebaum pragną wojny polsko-rosyjskiej?” A czego pragną Kaczyński z Macierewiczem
  i Waszczykowskim?!!!

  Króluj Nam Chryste!!!

 12. Lubomir said

  Dla wielu obserwatorów i analiyków polityki światowej tzw Ukraina wschodnia to po prostu Noworosja, z Rosjanami mieszkającymi tu od pokoleń a Ukraina Zachodnia to wciąż integralna część Rzeczypospolitej Polskiej, zrujnowana i odebrana Polsce w wyniku zmowy Hitlera ze Stalinem. Rusini, Łemkowie i Huculi to była perła w koronie Rzeczypospoliej Polskiej. Jako, że żyli na Ukrainie, byli określani także mianem Ukraińców. Ukraińcami często nazywano także etnicznych Polaków, mieszkających na Lwowszczyźnie, Wołyniu i na Tarnopolszczyźnie. Za sprawą hitlerowców i sowieciarzy ziemia wielkiej, romantycznej miłości i wielkiej pracy – dla umiłowanej Rzeczypospolitej Polskiej, stała się ziemią nienawiści i wzajemnego wyniszczania się. Zamiast wielkich dzieł sztuki i kultury, zamiast gigantycznej pracy na rzecz tej ziemi – poplynęła braterska krew.

 13. gość said

  Kim są Chazarowie i za co Bizantyjczycy zabili Jezusa

  https://treborok.wordpress.com/kim-sa-chazarowie-i-za-co-bizantyjczycy-zabili-jezusa/?preview=true

 14. Joe said

  re 12…Piekny Wywod Panie Lubomirze.Gdyby tak ktos POtrafil rozwinac temat na jakich „drozdzach intrygi” ta braterska krew
  sie POlala i kto byl tym siewca i zbieraczem…Dluga i ciekawa historia a jak uporczywie zamiatana POd dywan za sprawa „eily wspolczesnej”…

 15. Lelkumpolelkum said

  Gun musi przemowic do naszych demokratycznych przyjaciol (wrogow).A caly establiszment polityczny w POLSCE (kody.po,psl,sld nowoczesna pis.)Do USUNIENCIA w trybie natychmiastowym.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: