Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Kronika Polskich Kresów – wyślij fotografie świadczące o Polskości na Kresach,

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-14

Polska na podstawie traktatu jałtańskiego, dzieła jednego z największych zbrodniarzy wszechczasów Józefa Stalina, pozbawiona została prawie 48 % swoich rdzennych ziem. Na których pozostało nasze wielkie dziedzictwo narodowe. Rozgrabione, bezczeszczone, palone przez sowieckich okupantów, pomimo to w wielu miejscach przetrwało. Jednakże stan techniczny budynków jest dramatyczny, a w większości przypadków pozostały jedynie ruiny lub fundamenty.

Majątek Fredry w Surochowie

Z każdym rokiem coraz bardziej niszczeją i zarastają. Dlatego, by zapobiec zapomnieniu postanowiliśmy utworzyć Kronikę Polskich Kresów, dzięki której przy Państwa pomocy stworzymy kompletny obraz stanu dzisiejszego . Prosimy więc o nadsyłanie zdjęć z miejsc świadczących o Polskości na Kresach. Każdy ślad i każde miejsce jest ważne, bo przybliży nas do pełnej wiedzy o naszej historii.polacyznadniemna@gmail.com lub www.facebook.com/polacyznadniemna.kresy/ Wśród uczestników na koniec każdego miesiąca rozlosowane zostaną trzy nagrody książkowe.

Komentarze 4 do “Kronika Polskich Kresów – wyślij fotografie świadczące o Polskości na Kresach,”

 1. Moher49 said

  Polska nie ma pieniędzy na odnowę zabytków pozostawionych na wschodzie a także tych odziedziczonych po Niemcach na zachodzie. Żaden rząd nie dba o polskie dziedzictwo i polską historię, ale żydowskie cmentarze pielęgnuje. Za Polskie samorządowe pieniądze będzie odnowiony cmentarz żydowski w Ulanowie w woj. Podkarpackim.
  Nie ma w Polsce gospodarza, oj nie ma.

 2. Lelkumpolelkum said

  Moher nigdy POLACY sie nie zdobeda na wolnosc polityczna Dopoki nie wyrzekna sie
  tego wiecznego milosierdzia wzgledem wrogow ktorzy ja gnebia okradaja.
  Gadaniem samym POLSKI sie nie zdobedzie.TU TRZEBA KONKRETNYCH DZIALAN.

 3. A o z majatkami i dworkami Polskiej Szlachty? Wg. Spisu w 1948r bylo ich na Krolewszczyznie ponad 35 tys.a Na Kresach…ponad 18 tys…(wszystko ladnie skatalogowane jeszce przed 1939r)..Zaraz po wejsciu sowietow, zoorganizowana zydokomuna zaczela wyzucac cale rodziny szaraczkow z majatkow.wg ustalonej wczesniej listy „proskrypcyjnej WROGOW NARODU. Bez dachu nad glowa stali sie wytykanymi przez lumpenproletariat wyrzutkami spolecznymi…bez prawa pracy w zawodzie, wiarzac ledwo koniec z koncem, szyjac w piwnicach kapcie i rekawice robocze.Niby bylo prawo „reformy” by zostawic 50 ha ale i tak byli to kulacy wiec i ich w koncu komuna zlikwidowala. Gdy przyszla reprywatyzacja….Narod o tej niegodziwosci zapomnial…..Zydy dostaly, Kosciol dostal

 4. Kontra said

  Warto zapoznac sie z monumentalnym dzielem Romana Aftanazego „Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej”
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dzieje_rezydencji_na_dawnych_kresach_Rzeczypospolitej
  Aftanazy przez dziesiatki lat gromadzil materialy do tego monumentalnego dziela,
  fotografie,dokumenty rodzinne i relacje osob pamietajacych ten swiat, ktory
  ulegl zniszczeniu w wyniku wojen i rewolucji.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: