Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

W Polsce trwa wojna. „Wojnę przeciwko rządowi prowadzi władza sądownicza, oparta o najpotężniejsze filary medialnej, czwartej władzy”.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-16

Sąd nad sędziami?

W Polsce trwa wojna. Przeciwko pochodzącej z demokratycznych wyborów, pierwszej władzy oraz wyłonionej przez nią drugiej, wykonawczej (rządu), prowadzi tę wojnę trzecia władza, sądownicza, oparta o najpotężniejsze filary medialnej, czwartej władzy (m.in. TVN, „Gazeta Wyborcza”, wszystkie dzienniki regionalne w Polsce skupione w jednej niemieckiej grupie Neue Passauer Presse, należący do spółki Axel Springer tygodnik „Newsweek”). Kto może rozstrzygnąć spór między władzami w naszym systemie politycznym? „Arbiter” z zagranicy? Katarzyna II? Doża wenecki? Cesarz Europy? Sędzia Europy? Ale kto nim jest i na mocy jakich uprawnień? 

Władza sądownicza ma ograniczać i kontrolować władzę ustawodawczą i wykonawczą. To dobrze. Ale kto ma prawo ograniczać i kontrolować władzę sądowniczą? Nikt? Szkoda.

Dam jeden, najnowszy przykład, jak może wyrazić się niezawisłość sędziowska w IIIRP. Oto wczoraj Sąd Rejonowy w  Złotoryi oddalił pozew pana Piotra Wielguckiego (blogera znanego jako Matka Kurka) przeciw Jerzemu Owsiakowi. Założyciel WOŚP-u w nagraniu wideoblogowym, opublikowanym jesienią 2014 roku, nazwał blogera „nierobem, oszołomem i głęboko upośledzonym nienawiścią człowiekiem”. Sąd uznał wczoraj, że wypowiedzi pozwanego „nie miały na celu znieważenia blogera, ale nawiązanie polemiki z jego wypowiedziami i nie naruszają prawa”. Jaka to śmiała zachęta do poszerzenia naszej kultury dialogu w przestrzeni publicznej…

Korzystając z tego wyroku pozwolę sobie nazwać autora tego orzeczenia niezawisłym od przyzwoitości. Naturalnie ośmielam się tylko „nawiązać polemikę z jego wypowiedziami”. Chętnie nawiązałbym podobną, może nawet ostrzejszą w słowach, z wystąpieniami pana Wojciecha Łączewskiego, wciąż jeszcze wydającego wyroki w imieniu RP, amatora wspólnych z panem Tomaszem Lisem polowań na rząd RP. Tu jednak gryzę się w język, by nie ciągnąć tej listy i nie pogarszać swojego prawnego położenia. Z trzecią władzą, inaczej niż z pierwszą czy drugą, nie wolno bowiem wchodzić w żadne polemiki. Jak jednak ubiegać się o zachowanie przyzwoitości i zdrowego rozsądku ze strony ludzi, którzy stawiają się ponad obywatelami, poza dobrem i złem, a jednocześnie czują się w prawie decydować o losie milionów – „gorszych”, bo obdarzonych tylko głosem w demokratycznych wyborach? To nie jest tylko problem Polski, to jest problem dzisiejszej cywilizacji zachodniej, w której coraz mocniej władza sądownicza nastaje na prerogatywy pierwszych dwóch, związanych demokratycznym kontraktem z obywatelami władz.

Andrzej Frycz Modrzewski dostrzegł już przed wiekami ten problem, bowiem w księdze „O Prawach” swego dzieła o naprawie Rzeczypospolitej przewidywał możliwość skarżenia sędziów przez każdego poszkodowanego przez ich niesprawiedliwe wyroki obywatela. Dzisiejszej szlachcie z III RP, teraz murem stojącej przy wybranych przez ich reprezentację (z PO) sędziach z Trybunału Konstytucyjnego, warto zadedykować te słowa, które Frycz do nich kieruje:

Ponieważ Rzeczpospolita jest z różnych ludzi zebrana, to jest z ubogich i bogatych, z szlachty, z mieszczan i z innych stanów, tedy też i król o to ma się pilnie starać […], żeby tym wszystkim stanom chlubę niepotrzebną, nadętość, pychę i insze zarazy towarzystwo ludzkie psujące odjął. […] Jeśliby się miało ustanowić jakieś różnice w karaniu, to ciężej należałoby karać tych, co stoją na wyższym stopniu, niż tych, co na niższym, surowiej bogatych niż biednych, szlachtę niż plebejuszów, tych, co na urzędach niż ludzi prywatnych.

Jak umiejscowić w tej hierarchii pychy, nadętości, ale i odpowiedzialności sędziów, którzy stawiają się ponad całą Rzeczpospolitą – to już odpowiedzcie sobie Państwo sami.


 

Komentarzy 11 do “W Polsce trwa wojna. „Wojnę przeciwko rządowi prowadzi władza sądownicza, oparta o najpotężniejsze filary medialnej, czwartej władzy”.”

 1. Julka said

  Czwarta władza prowadzi politykę dalszej degeneracji w przestrzeni publicznej. Im większe chamstwo i brak kultury, tym większe kłótnie i podziały a w związku z tym łatwiejsze dalekosiężne rządy władzy w ogóle. Nie wykluczone też te Owsiak awansował do grona tych, których skazywanie byłoby naruszeniem zasad współżycia społecznego. A jakie to zasady, to tylko władza sądownicza wie, z pewnością różne od tych, które nasze sumienia znają.

 2. Antoni Nadstazik, Melbourne. said

  Wczoraj na tych samych lamach, Pan Andrzej Potocki

  „Publicysta, dziennikarz śledczy, pasjonat historii. Współtworzy tygodnik „w Sieci” i portal wPolityce.pl”.
  odtrabil sukces w walce z chamokracja.

  Zaprotestowalem, bo nie moge uwierzyc, ze „dziennikarz sledczy” nie wie co pisze.
  Moze dostal zadanie uspokojenia Polakow?
  Nie wiem.

  Z tego co pisze Pan profesor, dzien dzisiejszy i najblizsze perspektywy sa mniej obiecujace.
  Dla mnie jednak dzielenie wladzy na te wszystkie oficjalne grupy nie ma zbyt wielkiego sensu.
  Pan Stanislaw Michalkiewicz juz dawno opisal najwazniejsza grupe, do tego wystepujaca incognito,
  wywiad wojskowy, powiazany roznymi nieformalnymi ukladami z wywiadami najwiekszych mocarstw.
  Naprawde to oni rzadza swiatem, a nimi Komitet 300 i inne tajne stowarzyszenia
  pod roznymi nazwami, skladajace sie jednak z tych samych ludzi.
  Wiec mysle, ze te poprzednie 4 wladze sa po prostu kukielkami dosyc dobrze
  odgrywajacymi swoje role, jesli malo sie o nich mowi.
  Czy chodzi tylko o poprawnosc polityczna i inne?
  Bledna diagnoza, zle leczenie.
  Pozdrawiam.

 3. gg said

  z sieci ” gośćXXI | 16.03.2016 [10:33]

  Nie tylko sprawa Bolka, ale i TK wraz z KOdem wydaje się być tematem zastępczym.
  Wczoraj Wiadomości w TVP były nie do oglądania- znowu epatowano tylko i wyłacznie nieszczęściem „uchodźców”, teksty i zdjęcia były tak ckliwe, że szkoda słów. Czyli: aha, naciskany rząd (?) nam szykuje za plecami wprowadzenie nowego reżimu (szariat). Warcholstwo KODu jest na rękę UE i oczywiście „obrońcom” demokracji, ale kto wie, czy nie jest też w pewnym sensie zasłoną dymną dla naszego rządu- odwraca uwage od sprawy obecnie najistotniejszej- zalania Polski i UE przez islam. Nasza wschodnia granica praktycznie niestrzeżona, nie ma żadnych instrumentów do identyfikacji migrantów, tym bardziej, że niszczą oni swoje dokumenty, aby udawać uchodźców. Od dawna można było przpyszczać, że droga będzie wiodła przez Polskę (zamknieto już szlak bałkanski), a sprytni Niemcy już dawno szykują się do zamknięcia ich wschodniej granicy; na razie powolutku, pełzająco: http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/41604/

  To się wydaje bardzo prawdopodobne, bo inaczej rząd i prezydent wybrani z taką przewagą, od dawna wsadzili by tych rozbijaczy porządku prawnego i zwykłego na ulicach do więzienia.

 4. gość said

  Organizacje pozarządowe, pod pozorem tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, tworząc projekty społeczne otrzymują DOTACJĘ (granty) od G. Sorosa.

  Wszystko w imię DEMOKRACJI i pod ochroną haseł „Wolność, Równość i walka z Faszyzmem, Homofobią„. Organizacje pozarządowe partycypują w zarządzaniu miastami.
  Kierowani przez Fundację Batorego, a dotowani przez G. Sorosa, powoli przejmują narrację w lokalnych mediach i władzę na szczeblu rad miast i gmin.

  A rząd milczy, rząd improwizuje.

  George Soros – Polska wybrała ZŁY RZĄD !

 5. Marek said

  Polacy zostali ubezwłasnowolnieni za pomocą Konstytucji. Dziś jej zmianę może
  dokonać jedynie parlament większością 2/3 głosów, co w naszych warunkach
  jest niemożliwe do zrealizowania.
  Dzięki tej konstytucji funkcjonują panowie pokroju Rzeplinowskiego i są nietykalni
  tj. praktycznie całe środowisko prawnicze.

 6. Guła said

  #4 Co jemu do tego jak chałupa nie jego. A? Zastanawiam się który z rządów ścigających delikwenta listem gończym postawi go przed swoim sądem, pierwszy.
  …………..
  A tu proszę następny egzemplarz któremu „epoki” się pomyliły:
  „akt. 16.03.2016, 10:08
  Andrzej Rzepliński: może mnie na przykład przejechać samochód, jestem dyskretnie chroniony …”
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Andrzej-Rzeplinski-moze-mnie-na-przyklad-przejechac-samochod-jestem-dyskretnie-chroniony,wid,18216600,wiadomosc.html?ticaid=116a95

  Nie wiem co jest takiego w czerwonych portkach złotego melona skoro nawet najbiedniejsze gminy, zamiast – skoro już – zbierać na własne celu, pchają w te czerwone portki ostanie grosze.
  Ja tego nie pojmuję.

 7. NoTak said

  NO PIEKNIE, PIEKNIE: pan Rafal Brzeski obwinia o wszystko Rosje.
  Po pierwsze primo:
  Pan Rafal Brzeski dobrze wie, ze Rosja wlasnie niedawno wypedzila SorosaiI zakazala jakiekolwiek jego organizacje tam. I jak mowie, pan Rafal Brzeski DOBRZE o tym wie (a w kazdym razie, robiac to co robi, POWINIEn wiedziec) .
  Po drugie primo:
  Pana Rafala Brzeskiego poglady I opinie POZA tuba telewizyjna sa komplenie inne niz wlasnie w tym telewizyjnym programie. Pan Rafal Brzeski zrobil sie dyspozycyjny?
  Jak wiarygodny on teraz jest? ZERO wiarygodny.

 8. zydozerca said

  Czcze gadanie i biadolenie nic nie daje –
  tylko seria zamachów pogna mafię do piachu
  Kogo oni mają się bać,skoro włos z głowy nie spada nawet najgorszym łajdakom?

 9. Bronisław said

  Re: 3. Nie mogę nie podzielić, przytoczonego przez Pana(ią) Gg postu. Post ten kończy się podsumowującym zdaniem: „To się wydaje bardzo prawdopodobne, bo inaczej rząd i prezydent wybrani z taką przewagą, od dawna wsadzili by tych rozbijaczy porządku prawnego i zwykłego na ulicach do więzienia.”?!!! Można się obawiać, iż rząd ten wywodzący się (zakotwiczony) z ferajny „okrągłostołowej” będzie zgodnie z przyjętą tam „umową” postępował zgodnie z zasadą: „my nie ruszamy was, wy nie ruszacie nas”?!!! Ta „dobra zmiana” polegać będzie, chyba jedynie na kosmetyce, gdy chodzi o zmiany ustrojowe, natomiast wzrośnie chociażby: ogromne zadłużenie (w tym roku już o ponad 30 mld dolarów), niechęć do Rosjan i Rosji, podporządkowanie Naszego Kraju wobec UE i „USraela”, a zwłaszcza przyspieszy się, czy sfinalizuje projekt budowy „Judeorzeczypospolitej”?!!! Oby ten tragiczny i ponury scenariusz się nie ziścił?!!! Serdecznie Pana pozdrawiam oraz życzę owocnej patriotycznej Pracy!

  „Niech Żyje Wielka Polska” Króluj Nam Chryste!!!

 10. pugnus said

  Ad3#

  „Wczoraj Wiadomości w TVP były nie do oglądania- znowu epatowano tylko i wyłacznie nieszczęściem „uchodźców”, teksty i zdjęcia były tak ckliwe, że szkoda słów. …”

  Byc moze ma to zwiazek z niedawna ,bo chyba majaca miejsce 3 dni temu , wizyta Szydlo w Berlinie!Wizyta o tyle podejrzana ,bo majaca posmak wasalizmu!Skoro Makrela ma sprawe do polskiej premier, to moze ,chocby na rowerze przejechac sie do Slubic (raptem 50 km) a tam w miejscowym ,sporej wielkosci hotelu ,urzadzic sobie konferencje.Tymczasem to Szydlo musiala stawic sie w Berlinie ,zeby wysluchac , no bo czegoz by innego ,jak nie kolejnej tyrady Makreli o koniecznosci „europejskiego” rozwiazania tzw. kryzysu imigracyjnego!”Rozwiazanie ” to ,jak wiadomo polega na tym ,ze Makrela zaprasza islamskie hordy do Europy ,a jak te juz przybeda ,to rozdziela je pomiedzy poszczegolnych czlonkow Eurokolchozu!Poniewaz na rzad Pisu spadaja ostatnio kolejne plagi -bo i RE i PE i komisary atakuja ,a jakby tego jeszcze bylo malo ,to PiS sam sobie sciagnal na glowe Komisje Wenecka ,dalej … ambasada USA kiwa groznie paluszkim, nie mowiac juz o rozrobach KOD-u -to byc moze Makrela sadzi,ze Szydlo zmieknie w sprawie przyjecia islamskiej dziczy, chocby za obietnice zmniejszenia nacisku na Polske ze strony Brukseli!A poniewaz pokorne ciele dwie matki ssie ,to wszystko jest juz mozliwe ,bo dziwnym trafem PiS nieoczekiwanie poszedl na ustepstwa w kwestiach obyczajowych dopuszczajac do MEN-u fundacje …Begowskiego i udzielajac chojna reka 1mln. subsydii na genderowskie fantasmagorie ….Srody!Nawiasem fundacja Begowskiego to rowniez forpoczta genderyzmu!Niewatpliwie nominacja na szefa TVO Info mlodego Wildsteina jest gestem pojednawczym wobec Salonu i zarazem sluzalczym uklonem w kierunku pewnej nacji,chocby dla zlagodzenia efektu oswiadczenia Michalkiewicza ,ktory napisal ,ze wyglada na to iz po kolejnych czystkach ,TVP stala sie …Judenfrei!

  http://prawicowyinternet.pl/magdalena-sroda-dostala-ponad-milion-zlotych-z-publicznych-pieniedzy-to-nie-jest-dobrazmiana-zabrac-finansowanie-antypolskim-dzialaczom/

 11. Zaprzańcy u sterów said

  Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby porzuciła wyeksploatowane regiony, takie jak Śląsk.

  Radosław Sikorski w amerykańskim piśmie Foreign Affairs (September/October 1996 Issue) – See more at: http://www.bibula.com/#sthash.akdPJBNh.dpuf

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: