Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Golonka na cenzurowanym. Przez absurdalne wytyczne UE, ze stołów znika popularny przysmak.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-19

Unijna dyrektywa ograniczająca możliwość peklowania mięsa nie jest nowością, ale koalicja PO-PSL zignorowała apele branży mięsnej o wywalczenie wyłączenia spod przepisów popularnej na polskich stołach peklowanej golonki. Tak produkt dotąd tradycyjny staje się zakazanym. Straty branży liczone są w setkach tysięcy złotych.

Golonka na cenzurowanym. Przez absurdalne wytyczne UE, ze stołów znika popularny przysmak

Problemów można było uniknąć, bo na niekorzystne zapisy branża mięsna zwracała uwagę rządu już w 2014 roku. Sprawa jednak utknęła w ministerialnej szufladzie. W efekcie produkcja golonki peklowanej wygasa.

 

Problem polega na tym, że do peklowania używana się m.in. azotanów i azotynów, tymczasem UE pozwala do sparzonej golonki dodawać tylko sól. Składniki niezbędne do peklowania w używanych ilościach nie są szkodliwe i są wykorzystywane przy produkcji wędlin. Początkowo inspekcje przymykały oko na unijne przepisy. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.

Długo inspekcja handlowa i weterynaryjna jakby nie dostrzegały tych przepisów, wiedząc, że nie mają sensu, są przesadne, ale kilka miesięcy temu sytuacja się zmieniła. Nagle zaczęto je rygorystycznie stosować – przyznaje przedsiębiorca Gerard Szajek, członek Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników-Wędliniarzy.

 

Oczywiście golonkę można zapeklować samemu, niemniej jest to czasochłonne zadanie. Czy tradycyjna golonka zostanie ocalona? Jest taka szansa, bo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło temat i przekazało stanowisko branży do Komisji Europejskiej, by wyjąć golonkę spod unijnej dyrektywy. Procedury są jednak czasochłonne. W tym czasie rzeźnicy dla spokoju rezygnują z produkcji tego przysmaku.  – Ja nie robię jej od połowy lutego. I nie będę do wyjaśnienia sprawy – zapowiada Szajek. Jego zakład traci na tym na obrotach ok. 25 tys. zł miesięcznie. W skali kraju są to setki tysięcy, jeśli nie miliony złotych.

MA

Read more: http://www.pch24.pl/golonka-na-cenzurowanym–przez-absurdalne-wytyczne-ue–ze-stolow-znika-popularny-przysmak-newsletter-109,42008,i.html#ixzz43M86eXPw

Komentarzy 11 do “Golonka na cenzurowanym. Przez absurdalne wytyczne UE, ze stołów znika popularny przysmak.”

 1. Zbigniew said

  Mieszkam w niemczech i w Kauflandzie na stoisku miesnym mozna dostac golonke normalna i peklowana i dziwie sie czy przepisy dla Polski sa inne ?,kiedy niema zwyklej to pozostaje do wyboru gepokelte ,mysle ,ze to oznacza to samo co peklowana.

 2. Analityk said

  @Zbigniew

  To jest celowe uderzenie w polskich przetwórców tej golonki. Od czasu wejścia do tej przekletej UE coraz więcej smacznych potraw jest zakazanych w Polsce a Polaków zaczyna sie karmić podłymi wyrobami i warzywami które szkoda dać nawet świniom do jedzenia bo maja wsretny wygląd i często nie są świeże.
  W czasie mojego pobytu w Polsce w sklepach widziałem wstrętne ziemniaki w sprzedaży które po przekrojeniu były w środku czarne.
  Gdzie sie podziały odmiany ziemniaka o nazwie Alma, którey po przecięciu mial środek bialutki? Kto mieszkał w PRL-u ten dobrze pamieta że żywność by ła zdrowa bez żadnych dodawanych sztucznych kolorów i smaków, kwasów cytrynowych powodujacych nowotwory i MSG.

 3. Ali Baba said

  re 1..Niemieckie poekeln znaczy peklować..Druga i 3 forma brzmią..poekelte i gepoekelt..

 4. Alina said

  2 Analityk
  Puste środki ziemniaka z cienką czarną otoczką to bardzo często cecha genetyczna pewnych odmian (wyjątkowo smacznych z resztą) takich jak Atole, Belarosy, rzadziej Lordy czy Winiety. To zjawisko występuje w dużych okazach, szczególnie w okresach suchych i zupełnie nie zmienia smaku reszty bulwy. Wolę te odmiany pomimo uciążliwej wady, niż np Irysy, które w wg mnie nie nadają się do jedzenia.

 5. rum said

  jesli na poczatku wprowadzenia oszczednosciowek byl zakaz sprzedawania normalnych zarowek to Polacy sciagali je pod nazwa grzejnika szklanego. W tym wypadku z golonka moga tez cos wymyslic co ulatwi zakup tych towarow.
  Co do wpowadzania zakazow, to Polska sie wydaje byc jedynym krajem, ktory pracuje nadgorliwie i zanim z uni nadejdzie nakaz oddani urzednicy juz to wprowadzaja, a powinni o tym w pierwszej kolejnosci decydowac politycy, rzad, a nie urzedas.

 6. solkraken said

  nie daruję im tego… cwele z PO-PSuL za brak golonki peklowanej wypad z synekur i won na zmywaki !!!!

 7. Rafal said

  ale z ktorego stolu-bo z mojego na pewno nie

 8. Lubomir said

  Niemieccy komisarze robią pewnie miejsce dla tureckich kebabów. To taka niemiecka nadgorliwość i kindersztuba.

 9. Kapsel said

  Daniel Olbrychski ZAROBIŁ MILION ZŁOTYCH na reklamie BIEDRONKI – ZDJĘCIA

  Chyba wszyscy zdają sobie sprawę, że gwiazdy występują w reklamach dla pieniędzy. Jest to dla nich najbardziej dochodowe źródło. Dlatego też, gdy Daniel Olbrychski wystąpił w reklamie Biedronki, wszyscy pomyśleli, że zrobił to dla pieniędzy.

  Zapewne się nie mylili, bowiem FAKT informuje, że Daniel Olbrychski zgarnął za reklamę aż milion złotych

  http://www.se.pl/galerie/104928/206965/daniel-olbrychski/

  „Panie Kmicic z Oleńką” u TW Bolka na urodzinach:

 10. XYZet said

  Juz czas na foki (wiosna) do zatoki gdanskiej.

 11. Maryla Danuta said

  Zlikwidowali golonkę, ale zatwierdzili ubój rytualny !!! My Polacy nie chcemy w naszym kraju takiego ohydnego, nieludzkiego, barbarzyńskiego mordowania zwierząt – śiadomych co je czeka i konających w mękach !! Zwierzęta też mają rozum i serce – często bardziej wrażliwe niż ludzie !!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: