Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Rosja szykuje się na wielką wojnę.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-19

Rosja szykuje się na wielką wojnę – ocenia znany rosyjski analityk wojskowy Paweł Felgenhauer. Jego zdaniem zaangażowanie Rosji w Syrii oraz napięcie między Moskwą a Ankarą grożą wybuchem poważnego konfliktu, a nawet ogólnoeuropejskiej wojny. 

W Syrii wojska prezydenta Baszara el-Asada, wpierane przez rosyjskie siły powietrzne, posuwają się konsekwentnie w kierunku granicy z Turcją. Siłom rządowym nie udało się jeszcze podbić Aleppo; „aby wziąć to miasto siłą, trzeba je zrównać z ziemią. Szykuje się więc długa blokada Aleppo” – pisze Felgenhauer na ukraińskim portalu „Nowoje Wremja”.

„Będzie to długie i krwawe oblężenie: następny Grozny, albo coś gorszego” – prognozuje autor, przypominając losy obecnej stolicy Czeczenii, którą w 2003 roku, po wojnie czeczeńskiej, ONZ nazwał najbardziej zniszczonym miastem na świecie.

„Trwają już przygotowania”

Aby nie dopuścić do totalnej katastrofy humanitarnej, interweniować będą siły zewnętrzne. Istnieje możliwość, że siły zachodnie lub tureckie będą chciały odblokować osaczonych powstańców, albo przebić korytarz humanitarny – przewiduje autor.

„A to z kolei grozi rozpętaniem poważniejszego konfliktu, a nawet ogólnoeuropejskiej wojny. Trwają już stosowne przygotowania” – wskazuje Felgenhauer, odnosząc się do trwających na południu Rosji i zaanektowanym Krymie manewrów wojskowych, a także relokacji wojsk i środków, które – jego zdaniem – prowadzone są „z myślą o wielkiej wojnie z Turcją”.

W poniedziałek na mocy dekretu prezydenta Władimira Putina w graniczącym z Ukrainą rosyjskim Południowym Okręgu Wojskowym rozpoczęto alarmowe sprawdzanie gotowości bojowej. „Trafnie ocenił sytuację ukraiński sztab generalny, który uznał, że wzmożona aktywność sił rosyjskich nie jest wymierzona w Ukrainę” – konstatuje analityk.

„Zwłaszcza że na Ukrainie rozwija się kryzys polityczny, a więc w Moskwie, z pewnością, postanowili poczekać: wkrótce Ukrainia sama się rozpadnie” – prognozuje Felgenhauer.

„Rosyjscy wojskowi oczekują zwycięstwa na północy Syrii, a potem zapewne również na południu, dzięki czemu siły proasadowskie wywalczą dostęp do granicy z Turcją” – wyjaśnia. I dodaje: „Jak na to zareaguje Turcja, tego nie wie nikt”.

„Nie można po prostu siedzieć i czekać”

Zdaniem Felgenhauera międzynarodowe rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego „nie mają sensu”, bo tak naprawdę powinno dojść do rozmów „między Zachodem a Moskwą, a być może i Ankarą”.

„Należy wywierać presję, należy szukać pokojowego wyjścia z sytuacji, aby uniknąć wielkiej wojny” – podkreśla ekspert.

„Nie można po prostu siedzieć i czekać, przyglądając się męczeństwu osaczonego Aleppo. W ostatecznym rozrachunku doprowadzi to do bardzo niebezpiecznej konfrontacji – a ryzyko jej eskalacji jest wielkie” – pisze.

„A to, na jakich warunkach Rosja gotowa jest zgodzić się na pokojowe uregulowanie tego konfliktu, stanie się jasne dopiero w trakcie rozmów” – przewiduje autor.

W czwartek minister obrony Siergiej Szojgu zameldował Putinowi, że Rosja zwiększyła koncentrację swych sił zbrojnych na Krymie. Dodał, że uczestniczące w ćwiczeniach wojska Południowego Okręgu Wojskowego, a także jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego, wojsk powietrznodesantowych i wojskowego lotnictwa transportowego osiągnęły pełną gotowość bojową i rozpoczęły realizowanie zadań szkolno-bojowych.

Uczestniczące w ćwiczeniach wojska przemieszczono na odległości do 3 tys. kilometrów i wprowadzono na 18 poligonów.

Putin oznajmił, że praktyka takiego niezapowiedzianego sprawdzania gotowości bojowej powinna być kontynuowana, gdyż uzyskała dobrą rekomendację i daje w efekcie wzrost sprawności bojowej sił zbrojnych.

PAP

Komentarzy 8 do “Rosja szykuje się na wielką wojnę.”

 1. Miś said

  A czy ktoś pomyślał co ta Rosja w sytuacji osaczenia ma zrobić ? Szczególnie że jest to na wagę być albo nie być ?

  Co do Aleppo to tam w kotle utknęły oddziały wszystkich wichrzycieli świata zachodniego i radykalnego Islamu sponsorowanego przez zachód . Są tam też oddziały LEGI CUDZOZIEMSKIEJ które tą rozróbę w SYRII z ramienia Francji rozpoczęły. Sa tam też zamknięci doradcy z Izraela . SAzko0da tylko tej ludności cywilnej trzymanej tam w KOTLE.

 2. Svensson said

  Pan Putin i Donald Trump sa pod bardzo ostrym atakiem Narodu Wybranego, ktorego przedstawicielem jest ekspert Felgenhauer. W Polsce mamy finansowany przez Narod Wybrany KOD, ktory chce wywolac wojne. To jest ciag inicjowanych w ten sam sposob i przez ten sam Narod Wybrany spontanicznych zrywow wolnosciowych narodow, takich jak Marzec 1968. Od czasu Pierwszej Wojny Swiatowej te same grupy prowokuja zamieszki aby uzasadniac przejmowanie wladzy. Mam nadzieje, ze Polacy nie dadza sie sprowokowac slugom Sorosa, a Putin i Trump pozamiataja. Ta nadzieja nie jest niestety niczym umotywowana.

 3. Victoria said

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/list-otwarty-w-sprawie-zarzadzenia-macierewicza-2016-03

 4. Ali Baba said

  re 3 B. dziękuję…trzeba to rozpowszechniać..koniecznie.

 5. solkraken said

  „ruski znawca” Felgenhauer… ciekawe kto zamówił u niego wynik tej „analizy” ;)))

 6. CYWILIZACJA ŻYDOWSKA,czytaj PODWÓJNEJ MORALNOŚCI w przypadku Polski zawsze była katalizatorem ANTYPOLONIZMU kiedy dochodziło do konfliktu z sąsiadami.

 7. A-Ż said

  Jak nie z tej to z innej strony:
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/naukowcy-tworza-grozne-obce-formy-zycia-2016-03
  cel jest ten sam.

 8. Pafnucy said

  Zewsząd plują i szczują na Rosję a później larum że „zły” niedźwiedź zachowuje się „agresywnie”.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: