Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Popierają kandydaturę Sławomira Cenckiewicza

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-23

Popierają kandydaturę Sławomira Cenckiewicza - niezalezna.pl

List w sprawie poparcia kandydatury Sławomira Cenckiewicza na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej poparło Stowarzyszenie Godność zrzeszające byłych działaczy NSZZ Solidarność i więźniów politycznych z lat 1980-89 na Wybrzeżu.

Poniżej zamieszczamy list w tej sprawie, który dotarł do portalu niezalezna.pl:

Znowelizowana ustawa o IPN obejmuje bardzo szeroki zakres prac i problemów.Zwiększa także czasowy zakres badań na okres II wojny światowej i zbrodnie popełnione w okresie stalinizmu.Według nas najważniejszym zadaniem IPN będzie analiza wydarzeń związanych z ruchem Solidarności, stanem wojennym i Okrągłym Stołem. Te prace pozwalają objaśnić bieżące wydarzenia i wnoszą bezpośrednie skutki dla aktywnej świadomości społecznej. Prof. Sławomir Cenckiewicz jest jednym z nielicznych badaczy podejmujący tę trudną, ale arcyważną problematykę. Ufamy, że pod jego kierownictwem IPN zajmie się z należytą energią sprawami, których my członkowie Godności byliśmy naocznymi świadkami, spychanymi w ostatnim czasie przez rządzących na margines historii.Problemy te nie powinny dłużej czekać na stworzenie odpowiednich prac badawczych.

Nasze środowisko od wielu lat zna i ceni bogaty dorobek naukowy i publicystyczny prof. Sławomira Cenckiewicza. Jego badania i opublikowane książki cechuje dociekliwość i obiektywizm w odkłamywaniu historii PRL. Szczególnie wysoko cenimy książki i artykuły dotyczące najnowszej historii Wolnych Związków Zawodowych i powstania NSZZ Solidarność. W swoich publikacjach przedstawia także walkę systemu komunistycznego z nowo powstającym ruchem związkowym prowadzoną z pomocą propagandy, aparatu represji i agentury SB. Ta trudna prawda dla niektórych prominentnych działaczy była powodem szykan i zwolnienie go z pracy w Gdańskim Oddziale IPN a także grożono mu procesami sądowymi. Przywrócił także społeczeństwu prawdę o działaczach-współtwórcach Solidarności , których próbowano skazać na zapomnienie. Jest konsekwentny w dochodzeniu do prawdy i doświadczony w jej odkrywaniu. Jest za pełnym otwarciem zbioru zastrzeżonego, o co od wielu lat upomina się nasze środowisko. Nie ulega naciskom politycznym. Jest dobrze przygotowany zawodowo i naukowo do powierzenia mu stanowiska Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Stowarzyszenie Godność zwraca się do Pań Posłanek i Panów Posłów z Klubu Prawo i Sprawiedliwość i Klubu ,,Kukiz 15“ o poparcie kandydatury prof. Sławomira Cenckiewicza na stanowisko Prezesa IPN.

niezalezna.pl

Komentarzy 9 do “Popierają kandydaturę Sławomira Cenckiewicza”

 1. pugnus said

  W jednej kwestii sie zeszmacil!Sprofanowal bohatera Powstania Warszawskiego -prof. Kiezuna!A zdobywal Profesor Paste gdzie ,jak pisal poeta, powietrze bylo geste od olowiu i Cencek ,dzisiaj w gebie mocny ,wtedy mialby pelne portki substancji ,ktora wylal na prof. Kiezuna!

 2. smith said

  Tu i ówdzie:

  „Jego dziadek Mieczysław Cenckiewicz przed II wojną światową był działaczem organizacji młodzieżowej KPP Komunistycznej Partii Polski, po 1945 r. był funkcjonariuszem UBP i SB MSW”

  „Mieczysław Cenckiewicz, dziadek Sławomira Cenckiewicza głównego historyka pracujacego dla PiS – w łatach 30. należał do młodzieżówki Komunistycznej Partii Polski. Po wojnie poprosił w Katowicach o przyjęcie do pracy w bezpiece. Zwalczał antykomunistyczną partyzantkę m. in. w Będzinie. Co najmniej dwaj przesłuchani przez niego partyzanci zostali skazani na śmierć. Jeden wyrok wykonano, drugi zamieniono na 15 lat więzienia. Zadenuncjował też własnego szwagra jako przeciwnika Polski Ludowej.

  Mieczysław Cenckiewicz, mjr SB na tzw. etacie „N” czyli niejawnym był również dyrektorem Grand Hotelu w Sopocie. Przez cały okres działalności hotel pozostawał w sferze zainteresowań służb specjalnych UB, potem SB.”

 3. adam ryglowski said

  Jeżeli „Kukizowcy ” poprą tego gostka z parciem na „TRON”,
  to będziemy mieli coś takiego jak p. k ……

  Człowiek , który dorwie się do PAPIERÓW SB i t p .
  będzie na poziomie ś.p. (?) P. Jaroszewicza – KTÓRY WSZYSTO (prawie) WIEDZIAŁ O „ELITACH PRL I ICH NASTĘPCACH .
  PS
  Był „szczęściarzem ” ten belfer” , który znalazł hitlerowskie papiery na panujący establishment .

 4. stach said

  To tak właśnie wygląda walka z resortowymi dziećmi dać im IPN

 5. MARS said

  NO DOBRZE, JEŻELI NIE ON, TO KTO?
  Bądźmy konstruktywni i oprócz negacji, podajmy tą inną, lepszą kandydaturę!

 6. stach said

  Mars co nie ma w tym kraju lepszej kandydatury niż resortowy ??? A Szwagrzyk ??

 7. Magdalena said

  Wildstein.. Cenckiewicz i inni…
  Resortowe wnuczęta w akcji 🙂

 8. Magdalena said

  Gdański oddział IPN w akcji:

  Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku w oficjalnym liście zaapelował do władz miasta o nieoddawanie hołdu żołnierzom sowieckim podczas uroczystość zaplanowanej na 29 marca.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/gdanski-ipn-apeluje-nie-czcijmy-czerwonoarmistow-

  Mozna stawiać pomniki mordercom z UPA, patrz Pawłokoma
  A nie mozna oddać honoru prostemu żołnierzowi, który zginął podczas wojny?
  To po co nam ten IPN???

 9. pugnus said

  ad5#Mars

  …Braun ,Gadowski,…..

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: