Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Rumunia zanotowała najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej w UE!

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-28

Rumunia po raz kolejny osiąga wielki wzrost sprzedaży dzięki wprowadzonym cięciom podatkowym. Sprzedaż w handlu detalicznym w Rumunii wzrosła aż o 15,6 proc. w styczniu tego roku w porównaniu do stycznia 2015. Był to najwyższy odnotowany wzrost wśród państw członkowskich Unii Europejskiej, jak wynika z informacji z unijnego urzędu statystycznego Eurostat. 

W całej strefie euro sprzedaż detaliczna wzrosła jedynie o 2 proc. w styczniu rok do roku, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosiła już 2,8 proc. Rumunia zdeklasowała pozostałe kraje UE i osiągnęła aż 15,6 proc. wzrostu r/r, na drugim miejscu uplasowała się Estonia z 8,9 proc.

Sprzedaż artykułów nieżywnościowych wzrosła o 3 proc. w UE, podczas gdy sprzedaż żywności, tytoniu i alkoholu spadła o 2,1 proc.

Wzrost sprzedaży w handlu detalicznym w Rumunii w styczniu tego roku w porównaniu do grudnia 2015 wyniósł 1,9 proc. co było czwartym największym wzrostem miesięcznym w całej UE. Lepsze wyniki wzrostowe  w porównaniu do grudnia 2015 r. uzyskały tylko Portugalia, Polska, Słowenia oraz Węgry.

Dla porównania sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w Polsce odnotowała wzrost o 7,5 proc. w ujęciu rocznym w styczniu 2016 r. W ujęciu miesięcznym w styczniu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 3,4%.

Rumunia uzyskała tak dobre wyniki w sprzedaży detalicznej dzięki obniżkom dwóch stawek podatku VAT w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pierwsze przyrosty sprzedaży były już widoczne w sierpniu 2015 r, pisaliśmy o tym TUTAJ. Stawka VAT na żywność została obniżona z 24 proc. do 9 proc. w czerwcu 2015 r., a podstawowa stawka VAT została obniżona z 24 proc. do 20 proc. w styczniu tego roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Źródło: romania-insider.com, Eurostat

Za: wmeritum.pl

Komentarze 2 do “Rumunia zanotowała najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej w UE!”

  1. JB said

    http://www.eioba.pl/a/52hs/powiem-ci-syneczku

  2. Reblogged this on koniec iluzji matrixa.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: