Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

„Świat bez Boga obraca się przeciwko człowiekowi”. Ks. prof. Chrostowski o obecnej sytuacji Europy.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-28

Fot. YouTube
Stanęliśmy nad swoistą przepaścią i musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym byłby świat bez Boga. Taki świat był budowany w Europie przez ostatnie kilkadziesiąt lat
— zauważa w rozmowie z portalem wPolityce.pl ks. prof. Waldemar Chrostowski, wybitny biblista, teolog i religioznawca.

wPolityce.pl: Zmieniają się czasy, zmienia się świat, w którym żyjemy, ale prawda o Zmartwychwstaniu pozostaje cały czas ta sama. Co z niej wynika dla współczesnego człowieka?

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Myślę, że tegoroczne Święta Wielkanocne to specyficzna okazja do tego, żeby zastanowić się nad sobą i nad światem, w którym żyjemy. Nad Europą, która w ostatnich dziesięcioleciach wydawała się być w miarę spokojnym kontynentem, natomiast obecnie jej przyszłość w tym dawnym kształcie stanęła pod znakiem zapytania. Te święta to dobra sposobność do zastanowienia się nad chrześcijańskimi korzeniami Europy, a w gruncie rzeczy nad chrześcijańskimi korzeniami i tożsamością każdego z nas. Stanęliśmy bowiem nad swoistą przepaścią i musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym byłby świat bez Boga. Taki świat był budowany w Europie przez ostatnie kilkadziesiąt lat i oto do tych wyzwań, które się z tym wiążą, dołączyło nowe, jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nieprzewidywane – mianowicie masowy napływ ludzi o innym pochodzeniu, innej kulturze, innych wartościach i przede wszystkim o odmiennej religii, którą jest islam. I trzeba nam postawić sobie pytanie, co znaczy przetrwać w tych okolicznościach, w jakich się obecnie znaleźliśmy. Bo właściwie stajemy wobec kwestii przetrwania nie tylko chrześcijaństwa, ale i nas samych. Okazało się bowiem, że istnieje jakieś specyficzne zrównanie między Europą w dotychczasowym kształcie i jej losami, a losami i przyszłością chrześcijaństwa.

Od czego zależy, czy przetrwamy?

Przede wszystkim od tego, na ile będziemy mieli świadomość tej skały, z której zostaliśmy wyciosani, tych korzeni, od których pochodzimy. Europa od dwóch tysięcy lat jest karmiona wartościami chrześcijańskimi, na nich wyrosła i w gruncie rzeczy na niej budowana była stale jedność naszego kontynentu. Chociaż nie zabrakło konfliktów, najrozmaitszych sporów i kontrowersji, a także bardzo brutalnych wojen, to jednak stawiały one pod znakiem zapytania właśnie wierność wobec tym tradycyjnym, klasycznym wartościom, wśród których na pierwszym planie wyróżnia się chrześcijaństwo oraz zasady moralne i etyczne niesione przez Ewangelię. Teraz stajemy wobec przyszłości, której kształtu w gruncie rzeczy nie znamy. Wiąże się z tym zarówno sprawa naszej wierności tym wartościom, które powinny być nasze, jak też i sprawa konfrontacji z tymi wartościami, o których wiemy, że nasze nie są, natomiast musimy się z nimi zmagać i musimy sobie z nimi poradzić.

Jakie więc przesłanie ze Świąt Wielkanocnych płynie dla zlaicyzowanej Europy, w której wielu ludzi żyje w strachu przed zagrożeniami związanymi z terroryzmem?

Przesłanie, które wynika ze Świąt Zmartwychwstania w naszej obecnej sytuacji, jest wielkim wołaniem o Boga, o Jego obecność w życiu osobistym oraz społecznym. To wołanie o Boga, który został usunięty na margines świadomości wielu współczesnych Europejczyków. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że świat bez Boga obraca się przeciwko człowiekowi. Istnieje pewien paradoks polegający na tym, że – jak sądzę – ci terroryści, którzy wyznają islam i mają związek z tą religią oraz kulturą, postrzegają nas nie tyle jako dobrych chrześcijan, ile jako zepsutych Europejczyków, odartych z wartości i z Boga. Myślę, że w tym tak bezmyślnym, ślepym i okrutnym terrorze jest też pewien sprzeciw wobec tego kształtu kultury, który Europejczycy (a przynajmniej znaczna ich część) mają sami i próbują go narzucić innym. To powinno nam dawać głębiej do myślenia niż tylko w kategoriach opisywanych przez polityków, w kategoriach konfrontacji, która nie szuka pogłębienia przyczyn tego zjawiska. Trzeba głęboko się zastanowić, żeby właściwie odczytać i zinterpretować to, co się wokół nas dzieje, a także ukształtować naszą przyszłość.

Rozmawiał Bogusław Rąpała

Komentarzy 6 do “„Świat bez Boga obraca się przeciwko człowiekowi”. Ks. prof. Chrostowski o obecnej sytuacji Europy.”

 1. gość said

  Porwany przez islamistów Ojciec Thomas Uzhunnalil został ukrzyżowany w Jemenie

  Islamiści, którzy porwali księdza spełnili swoje groźby i ukrzyżowali Thomasa Uzhunnalila w Wielki Piątek w Jemenie – podaje gazeta „salzburg.com”. Według doniesień poinformował o tym w swoim przemówieniu w noc paschalną w Wiedniu kardynał Schönborn.

  W piątek, 4 marca doszło w Jemenie do napaści ze strony islamistów wymierzonej w chrześcijan. Uzbrojona grupa dżihadystów napadła na klasztor znajdujący się w mieście Aden, gdzie zostało zabitych łącznie 16 osób, w tym 4 zakonnice i przebywające tam pielęgniarki. Porwano wówczas Ojca Thomasa, którego los przez długi czas pozostawał nieznany.

  Po pewnym czasie pojawiła się informacja, według której salezjanin miał być w rękach islamistów chcących go ukrzyżować w Wielki Piątek. Ludzie na całym świecie modlili się w intencji księdza, aby jego porywacze się nawrócili i zrezygnowali ze swoich planów.

  Czytaj całość:
  http://wmeritum.pl/porwany-islamistow-ojciec-thomas-uzhunnalil-zostal-ukrzyzowany-jemenie/139096

 2. gość said

  Atak bombowy na chrześcijan w Pakistanie

  W wybuchu przed parkiem w Lahore w pakistańskim Pendżabie zginęło w niedzielę co najmniej 65 osób; 300 zostało rannych. Park w niedzielny wielkanocny wieczór był pełen ludzi.

  Rannych, z których część jest w stanie krytycznym, zabrano do sześciu szpitali w mieście; większość to kobiety i ponad 50 dzieci. Celem zamachu, do którego przyznała się frakcja talibów Jamaat-ul-Ahrar, mieli być chrześcijanie.

  Szef lokalnej policji Haider Ashraf powiedział, że wybuch spowodował zamachowiec samobójca. Premier rządu stanowego Shahbaz Sharif ogłosił trzydniową żałobę i obiecał doprowadzić sprawców przed oblicze sprawiedliwości.

  Bojownicy islamscy w Pakistanie bardzo często atakowali chrześcijan i inne mniejszości w ciągu ostatnich 10 lat. Chrześcijanie oskarżają rząd o to, że niewiele czyni, aby ich ochronić.

  http://ndie.pl/atak-bombowy-chrzescijan-obchodzacych-wielkanoc/

 3. JB said

  http://www.eioba.pl/a/52hs/powiem-ci-syneczku

 4. Kiedy przy władzy UTOPIA z wiarą w WOLNY RYNEK eksportuje się liberalizm,a wraz z nim wojnę sprawiedliwą w imię demokracji.

 5. Analityk said

  „Świat bez Boga obraca się przeciwko człowiekowi” z prostej przyczyny. jeśli ludzie nie chcą Boga to Bóg sie od nich odsuwa i zezwala aby Szatan miał do nich dostęp, aby zrozumieli, że źle czynią odrzucając Boga i Jego pryncypia prawego zycia.

 6. LUDY SEMICKOJĘZYCZNE niezależnie od ich podziałów,nawet wręcz dramatycznych,są wrogo nastawione do chrześcijaństwa,a szczególnie do wartości CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.Stąd intensyfikacja procesu SEMITYZACJI EUROPY.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: