Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Spłonęła niemal cała wieś… Rocznica zbrodni UPA w Słobodzie Konkolnickiej

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-02

historia_upazbrodnie.

W nocy z 2 na 3 kwietnia 1944 r. banderowcy dokonali mordu na polskich mieszkańcach wsi Słoboda Konkolnicka położonej w powiecie rohatyńskim województwa stanisławowskiego. Z rąk ukraińskich oprawców śmierć poniosło ponad 100 osób.

Przed II wojną światową Słoboda Konkolnicka była zamieszkana w przeważającej liczbie przez ludność polską. W 1939 r. liczyła około 380 gospodarstw. 

Na przełomie lat 1943-1944 pod wpływem doniesień o mordach Polaków dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów, mieszkańcy wsi rozpoczęli wystawiać nocne warty uzbrojone w broń białą. Do Słobody Konkolnickiej przybywali uchodźcy z innych miejscowości.

Na początku 1944 r. doszło do pierwszych zbrodni. Upowcy uprowadzili ze Słobody Konkolnickiej 11 osób, które następnie zamordowano. Ofiary miały ucięte głowy, ciała były okaleczone.

2 kwietnia 1944 r., w Niedzielę Palmową, w późnych godzinach wieczornych wieś zaatakowały sotnie UPA. Polska ludność szukała ratunku, ukrywając się w piwnicach i schronach oraz uciekając na okoliczne pola.

Banderowcy zabijali przy użyciu noży, bagnetów i siekier oraz broni palnej. Ograbione z mienia domostwa podpalano. Wiele osób zginęło w płomieniach bądź w wyniku uduszenia. Napastnicy opuścili wieś we wczesnych godzinach rannych.

W konsekwencji ataku zginęło co najmniej 100 osób, zidentyfikowano większość z nich. Z wyjątkiem kilku zabudowań spłonęła cała wieś.

opr. Paweł Brojek, Prawy.pl

Źródło: Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Eugeniusz Różański, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim 1939-1946, Wydanie I, ISBN 978-83-85865-13-1

Jedna odpowiedź do “Spłonęła niemal cała wieś… Rocznica zbrodni UPA w Słobodzie Konkolnickiej”

  1. Brak lojalności mniejszości narodowej UKRAIŃSKIEJ,była poprzedzona brakiem lojalności wobec Polski mniejszości narodowej ŻYDOWSKIE.W czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM w sekwencji zbrodniczych zdarzeń doszło do :
    1.ZBRODNI PRZEMILCZENIA KATYŃ
    2.RZEZI WOŁYŃSKIEJ.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: