Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Konopie włókniste.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-09

fakty-konopneKonopie przemysłowe są roślinami łatwymi w uprawie. Rosną nawet na mało urodzajnej glebie i są odporne na działanie niekorzystnych warunków. Znoszą okresy suszy, jak i krótkotrwałe zalania wodą. Ze względu na swój szybki wzrost nie mają konkurencji wśród chwastów. Natomiast specyficzny zapach odstrasza szkodniki. Dlatego do ich uprawy nie są potrzebne żadne herbicydy, ani pestycydy. Sztuczne nawozy są również zbędne, gdyż wystarczają im składniki zawarte w glebie. Zbyteczne jest także dodatkowe nawadnianie, ponieważ deszcze z opadów w zupełności zaspokajają pragnienie konopi. W praktyce można je uprawiać z dobrymi rezultatami w każdym miejscu, gdzie nie ma arktycznego lodu, ani piasku pustynnego.

Rośliny te mają niezwykle dobroczynny wpływ na glebę. Ich mocny system korzeniowy doskonale ją spulchnia i wiąże. Dzięki temu mogą być sadzone na wałach przeciwpowodziowych wzmacniając je. Ponadto w korzeniach pozostałych po ścięciu znajduje się dużo składników odżywczych, co korzystnie wpływa na żyzność gleby. Dlatego są doskonałym przedplonem dla wielu zbóż i roślin uprawnych. Konopie mają bardzo cenną właściwość, dzięki której wyciągają metale ciężkie i toksyczne substancje z gruntu. To sprawia, że idealnie nadają się do oczyszczania skażonych terenów. Pochłaniają również bardzo dużo CO2 podczas wzrostu poprawiając jakość powietrza. Te wszystkie korzyści sprawiają, że konopie przemysłowe są jednymi z najbardziej ekologicznych i użytecznych roślin na świecie. Jednak wciąż ich uprawa jest niewielka, a w wielu krajach zakazana lub utrudniona przez restrykcyjne prawo.


Konopie odkryto w Azji. Były już znane kilka tysięcy lat przed naszą erą. Dawniej używano ich w celach leczniczych i obrzędowych. Stosowano je również w przemyśle na szeroką skalę w pierwszej połowie XX wieku. Jednak zostały niesłusznie zdemonizowane i zakazane pod wpływem szeroko zakrojonej propagandy. Są roślinami włóknistymi, a także oleistymi i składają się z łodygi, liści, kwiatu. Są dwupłciowe, jednakże czasem występują, jako hermafrodyty. Najbardziej pożyteczną odmianą są konopie przemysłowe (Cannabis sativa). Różnią się od konopi indyjskich zawartością substancji psychoaktywnych THC (poniżej 1%), zastosowaniem i wielkością. Mogą osiągnąć nawet ponad 5 metrów wysokości i w zależności od odmiany i warunków rosną około 6 miesięcy. Można je uprawiać praktycznie w każdym klimacie poza kołem podbiegunowym…

Komentarzy 7 do “Konopie włókniste.”

 1. latarnik said

  To wspaniała roślina. Gdyby nie ta zawartość THC, plantacje konopia byłyby wszędzie.

 2. latarnik said

  Scytowie, nasi proto-słowiańscy przodkowie, odurzali sie konopiem. Herodot to opisał w V wieku przed Chrystusem.

 3. Jan said

  A co na to prawo w Polsce?

 4. Małgorzata said

  Konopie to najbardziej niezwykła i pożyteczna roślina na Ziemi – żywi , ubiera , leczy, robi się z niej papier i właśnie dlatego jej uprawa została zakazana.

 5. barbara Mularska said

  gdy byłam mała dziewczynka tatus sadził zagon konopi na przmysł na włókno,po obróbce odstawiał do punktu skupu tzw :makulatorowni,były dodatkowe pieniadze choćby na dozywianie rodziny,nam nie wolno było wchodzić w ta uprawe a tak fajnie było bawic sie tam w chowanego.mam nadzieję ze znów te konopie przemysłowe będzie można uprawiać /działo to sie około 1956roku/.może wróca lepsze czasy dla konopi a może medycyna udost epni medyczna marihuanę ?szczególnie dla leczenia padaczki lekoopornej.Barbara-Lucyna

 6. damian said

  http://porozmawiajmy.tv/ Tu znajdziecie rozwiniecie tematu i początek akcji w Polsce odnośnie siania rosliny .Polecam

 7. Alina said

  Kiedy dawno temu (ze 30 lat) ktoś w Polsce zakazał uprawy konopi z wydumanego powodu narkotycznego, że niby powodują narkomanię, miałam okazję do dyskusji z ludzikami o krótkiej logice.(to w większości wyborcy PO i SLD). Otóż paniusia wytresowana przez telewizory zaczęła mi nadawać jakie to dobro. Zadałam proste pytanie, czy wobec tego paniusia jest za zakazem używania i produkcji noży oraz samochodów? Bo przecież to nóż jest podstawowym narzędziem zbrodni, a samochody, to już szkoda gadać, bo to kilka tysięcy ofiar rocznie – w Polsce. Niestety paniusi skończyła się logika już po tym pytaniu i tak pięknie rozpoczęta konwersacja skończyła się zanim się zaczęła.
  Czy po 30 – 40 latach obowiązywania zakazu uprawy maku i konopi narkomani przestali brać narkotyki? – oczywiście nie – przerzucili się na „dopalacze”, albo inne świństwo.
  Dlaczego zakaz uprawy konopi nadal obowiązuje wbrew zdrowemu rozsądkowi i PRAWU WIĘKSZOŚCI NAS NIE-NARKOMANÓW do uprawiania przy domu tej wyjątkowej roślina na paszę, na nasiona (zupa – siemienotka).
  Karane powinno być używanie rośliny jako narkotyku. Nie można zaś karać i zabraniać uprawy w zbożnych celach. Od czasu zakazu uprawy maku w ogródkach przydomowych nie można w Polsce zjeść normalnego dobrego makowca, bo na rynku jest jakiś obrzydliwy mak chiński, czy jakiś inny importowany. Wiele pól w Polsce stoi odłogiem.
  Ten rząd może zlikwidować idiotyczne zakazy i przywrócić nam normalność. Bo jak na razie to jesteśmy bydłem podatkowym, które musi spełniać kretyńskie przepisy i nie podskakiwać.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: