Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Prof. Żaryn dla Kresów.pl: nie można dialogować z banderowcami, to tak jakby rozmawiać z gestapo [+VIDEO]

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-09

„Nie można dialogować ze środowiskami ukraińskimi opowiadającymi de facto, że mordowanie Polaków jest chwałą narodu ukraińskiego. To tak, jakby rozmawiać z gestapo i tymi, którzy by dzisiaj w Niemczech opowiadali, że to, co robili na ziemiach polskich było chwałą narodu niemieckiego” – powiedział prof. Jan Żaryn, senator PiS w programie „Bez Filtra” portalu Kresy.pl.

Zdaniem profesora Jana Żaryna, państwo polskie jest bezpośrednio i pośrednio mocno zaangażowane w polską politykę historyczną na wschodzie. Jego zdaniem problem leży w nie w aktywności, ale w skuteczności:

„Wyraźnie antypolska działalność państwa litewskiego skierowana przeciwko polskiej mniejszości narodowej jest polityką wyboru przez Litwę, która być może (…) boi się dużej polskiej mniejszości, i że trwająca tam posika mniejszość pomniejszy litewskość Wileńszczyzny” – uważa senator

Jego zdaniem bardziej powinna nas jednak interesować ochrona polskiej mniejszości, szczególnie w kontekście szkolnictwa, a także możliwość użycia argumentów opartych o Unię Europejską lub Radę Europy. „Litwa ewidentnie łamie prawa człowieka i obywatela na poziomie bardzo wyrafinowanym i w tym sensie skutecznym, że nie poddaje się żadnej presji ze strony państwa polskiego, które z kolei wydaje się być bezradne” – powiedział prof. Żaryn. Jego zdaniem obecny rząd przekazuje silne wyrazy solidarności z Polakami na Litwie, a także udziela im pomocy finansowej.

W kontekście Ukrainy uważa, że istnieją tam środowiska zainteresowane rozumieniem polskości, będące potencjalnymi sojusznikami wewnątrz społeczeństwa ukraińskiego. W tym łaknące wiedzy dotyczącej I Rzeczpospolitej – jak ma nadzieję – „na poziomie polskiej narracji”.

„Kłopot polega na tym, że dziedzictwo ukraińskie jest wewnętrznie bardzo zróżnicowane i w każdym wymiarze, nolens volens, antypolskie. Z jednej strony jest dziedzictwo banderyzmu, z którym w ogóle nie ma żadnego dialogu, bo nie można dialogować ze środowiskami ukraińskimi opowiadającymi de facto, że mordowanie Polaków jest chwałą narodu ukraińskiego. Na tym poziomie po prostu nie ma możliwości rozmowy. To tak, jakby rozmawiać z gestapo i tymi, którzy by dzisiaj w Niemczech opowiadali, że to, co robili na ziemiach polskich było chwałą narodu niemieckiego” – powiedział historyk. Zaznacza przy tym, że istnieją środowiska ukraińskie, m.in. na Żytomierszczyźnie, które są „przestrzenią do zdobycia” i którym można przekazać wiedzę na temat w pewnej mierze wspólnych dziejów. „Ale tam z kolei jest problem postsowietyzmu” – dodaje.

Prof. Żaryn przyznaje, że obecnie, w czasie tworzenia się nowoczesnego narodu ukraińskiego, Ukraińcy muszą się opowiedzieć za pewnymi nurtami swojej pamięci:

Moim zdaniem dokonują fatalnego wyboru – zarówno z punktu widzenia integracji wewnętrznej, jak i z perspektywy potencjalnej obecności w Europie wspólnych wartości. Taką wartością na pewno nie jest dziedzictwo nazizmu”.

Jego zdaniem należy Ukraińcom twardo powtarzać, że niezależnie od ich problemów, banderowska, pogańska wersja ukraińskiego nacjonalizmu, prowadząca do czystek etnicznych, „jest dziedzictwem wykluczającym z Europy”. „To jest prawda fundamentalna” – podkreśla profesor.

Odnosząc się do opinii historyka Ryszarda Surmacza, który postulował uroczyste przekazanie całego dziedzictwa kresowego, z wyłączeniem cmentarzy, Litwinom Ukraińcom i Białorusinom senator zaznaczył, że dziedzictwo kresowe jest polskie. „My mamy do niego pełne prawo” – podkreślił prof. Żaryn. Dodawał, że to polskie rody niegdyś dbały na Kresach o kulturę wysoką i nie można obecnie przypisywać tego dzieła współczesnemu narodowi ukraińskiemu.

Podkreślił również, że szczególnie na Ukrainie na poziomie edukacyjnym następuje przekłamywanie historii – „tak, żeby totalnie ominęła istnienie tam żywiołu polskiego”. Uważa, że należy to spokojnie kontestować. Uwypukla też znaczenie Kresów dla Polski i polskości. „Można powiedzieć, że my w kulturze polskiej nie istniejemy bez Kresów” – powiedział profesor.

Więcej na nagraniu poniżej:

KREESY.PL

Komentarze 3 do “Prof. Żaryn dla Kresów.pl: nie można dialogować z banderowcami, to tak jakby rozmawiać z gestapo [+VIDEO]”

 1. Marek said

  Na pewno część Litwinów może mieć obawy co do dominacji Polaków w ich państwie
  tj. my mamy obawy co do poczynań Niemców i przejęcie przez nich znacznej części
  majątku polskiego. Jednak czy ta postawa władz litewskich nie jest przez kogoś
  inspirowana i podsycana ? W tym miejscu można wymienić naszego obecnie głównego wroga czyli Rosję ale także „naszych przyjaciół” o których nie wolno nic
  mówić, bo to przestępstwo.
  Natomiast władze Ukrainy gloryfikujące Banderowców i ich dokonania są tolerowane
  ze względu na wojnę ze złym Putinem. Bestialskie wymordowanie Polaków jest
  dla opinii publicznej mało znaczącym faktem i gdyby nie to że z Polakami mordowali
  także „wybrańców”, to nikogo by to nie obchodziło nawet kolejnych zainstalowanych
  nad Wisłą zaRządów.

 2. Problem jest szerszy bo mamy do czynienia z procesem od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który też odwołuje się do antypolskich,bandyckich korzeni.
  Zbliżyły się do siebie nacje,których mniejszości narodowe nie były lojalne wobec Polski w czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM.

 3. Janek said

  Moim zdaniem, każdy polityk, każda partia polityczna, organ Państwa, który odkłada na bliżej nieokreślony czas sprawę pełnego wyjaśnienia ludobójstwa Polaków na Kresach, Rzezi Wołyńskiej (i nie tylko) w oparciu o obowiązujące prawo międzynarodowe, karne, także rzetelną wiedzę historyczną – działa na szkodę Polski, ale i nie tylko, na szkodę dobrych relacji z Ukrainą, na ułożenie poprawnych stosunków w tym regionie Europy, zatem na politykę szerszą, jak tylko regionalna.
  Brak takiego rozwiązania po stronie Polskiej tworzy, i będzie stwarzać w przyszłości próby „rozgrywania” tej sprawy na szkodę Polski przez kraje „sąsiednie” i przez różnej maści grup interesów (czytaj, niepolskich), a że geograficzne położenie Polski jest szczególne, to tym większe jest zagrożenie dotyczące próby odłożenie tej sprawy na bliżej nie określoną przyszłość.
  Jeśli politycy Polscy myślą, ze Polacy zapomną o bestialsko wymordowywanych 200 tys. Kresowian, to są oni w błędzie, bowiem Pan Bóg na to nie pozwoli, bo oczekuje przebaczenia, albo, nie należą oni do Nardu Polskiego, nie są chrześcijanami.
  Ten czas milczenia, ukrywania prawdy, braku działań Państwa w pełnym (także prawnym) załatwieniu sprawy mordu Kresowian nie służy działalności politycznej, a nadto, nie służy całemu Narodowi Polskiemu, który potrafi rozróżnić zbrodniarza, od uczciwego człowieka.
  Z pewnością, będą oni – politycy, „rozgrywani” nie raz sprawą mordów na Wołyniu w swoim życiu politycznym ( tak na marginesie, nie tylko tych mordów popełnionych na Polakach), i tak, jak wspomniane mordy na Polakach wznoszą polityków na szczyty władzy, tak ignorancja w tym temacie, z tych szczytów będzie ich strącać w niebyt polityczny, w czeluści piekielne.
  Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy.
  Króluj nam Chryste!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: