Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

PiS oddaje Żydom Treblinkę

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-16

PiS oddaje Treblinke.

Tym razem mały dziennikarski sukces. Kilka dni temu „Tygodnik Siedlecki” poinformował, że „planowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego perspektywa przekazania Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu jest coraz mniej prawdopodobna”. Jeszcze w zeszłym tygodniu biuro prasowe ministerstwa i samorządu mazowieckiego potwierdziły mi plany przekazania Treblinki (i hektarów ziemi zarządzanej przez muzeum) pod kuratelę ŻIH. Po piątkowej publikacji w „Warszawskiej Gazecie” resort zmienił zdanie. Takie „dobre zmiany” przechodziłyby bez echa, gdyby nie czujna prasa lokalna (nie byłem pierwszy). Dziękuję za inspirację dla dr Rafała Dmowskiego.

A tydzień temu pisałem tak (gazeta dostępna tylko dzisiaj; jutro wychodzi nowy numer, a w nim tym razem wracam do tematu szczepionek w rozmowie zJustyna Socha):

Muzeum w Treblince odpierało antypolskie ataki Jana Tomasza Grossa, a kierownik placówki opublikował listę 310 okolicznych Polaków, którzy zginęli za pomoc udzieloną Żydom. Efekt? „Dobra zmiana” chce zabrać muzeum samorządowi i oddać Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu. To wynik przytaczanej tak często nowej polityki historycznej?

PiS oddaje Żydom Treblinkę

Muzeum w Treblince, które przez ostatnie lata odpierało antypolską nagonkę rozpętaną przez Jana Tomasza Grossa książką „Złote Żniwa” i którego dyrektor przeprowadził na szeroką skalę badania dokumentujące ofiarę i poświęcenie Polaków zamieszkujących okolice obozu i pomagających Żydom, może przejść spod zarządu samorządowego na stan placówek muzealnych ministerstwa kultury, a następnie zostać przekazane pod pieczę Żydowskiego Instytutu Historycznego! Gdyby taki zabór przeforsowali dawni politycy Unii Wolności nie byłoby w tym nic dziwnego, ale to efekt „dobrej zmiany” i rządów PiS, a dokładniej idea, której bieg nadał obecny wiceminister kultury Jarosław Sellin! „Warszawska Gazeta” dowiedziała się, że jeszcze w tym miesiącu Zarząd Województwa Mazowieckiego ma podjąć decyzję o dalszych losach Muzeum, w którym zgładzono tysiące Żydów, ale także Polaków i przedstawicieli wielu narodów europejskich. Przyszłość Treblinki jako miejsca wykorzystywanego w ostatnich latach do kłamliwej polakożerczej propagandy ukierunkowana jest na przekazanie jej pod kuratele ŻIH – potwierdziło „WG” także samo ministerstwo kultury. Dlatego należy postawić pytanie, czy o dobre imię Polaków oskarżanych o antysemityzm lub grabież mienia żydowskiego uprawianą przy okazji Treblinki będzie walczył lepiej samorząd czy żydowski instytut?

Oczywiście, Gross to ekstremum, ale także w pozycjach wypośrodkowanych, jak chociażby faktograficzna lektura Martyny Rusiniak pt „Obóz zagłady Treblinka II w pamięci społecznej (1943-1989)” wydanej w 2008 r. (pozycja dotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. Mordechaja Anielewicza) trudno znaleźć poza wspominanymi przypadkami szabru jakiekolwiek odniesienie do potężnej ofiary narodu polskiego niosącego pomoc Żydom. Zawsze brakuje też kontekstu i skali historycznej. Po Powstaniu Warszawskim na gruzach stolicy także dochodziło do szabrownictwa, ale czy ktoś nazwie Warszawiaków roku 1944 szabrownikami?! Jednak w przypadku całego narodu na przykładzie Treblinki taka retoryka i uogólnianie od lat ma miejsce. Zmierzyły się z tą antypolską postawą obecne władze Muzeum, którym zdaje się PiS powie „do widzenia” oddając miejsce (razem z wieloma hektarami ziemi) Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu.

– Ministerstwo kultury chce przejąć od władz Mazowsza Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince i powierzyć jego prowadzenie Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu. Łączyć się to ma z też przekazaniem kilkudziesięciu hektarów terenu po dawnych nazistowskich obozach. Ale cała ta operacja już budzi poważne obawy. Przez wiele lat Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince było oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach – placówki podlegającej samorządowi województwa mazowieckiego. Teraz ma to się zmienić – poinformowało jako pierwsze „Życie Siedleckie”. – Pismem z 29 lutego skierowanym do marszałka województwa mazowieckiego, sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin poinformował, że ministerstwo jest zainteresowane podjęciem rozmów w zakresie przejęcia pełnej odpowiedzialności za opiekę nad terenem byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Instytucją kultury, której zamierza powierzyć to zadanie jest Żydowski Instytut Historyczny – poinformowała „ŻS” Anna Lutek, rzecznik prasowy ministerstwa. – Minister, przedstawiając szczegółowo zamiary MKiDN, poprosił marszałka województwa mazowieckiego o odniesienie się do treści pisma oraz wyraził otwartość na dalsze rozmowy – dodała. „Warszawska” uzyskała w ministerstwie bardziej precyzyjną odpowiedź z biura prasowego MKiDN, którą cytujemy w całości:

„W planach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przejęcie pełnej odpowiedzialności za opiekę nad terenem byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych Pomników Zagłady (Oświęcim, Majdanek, Sztutowo, Sobibór, Bełżec), poprzez stworzenie samodzielnego państwowego muzeum podległego Ministrowi KiDN i zarządzanego przez dyrekcję mianowaną przez MKIDN. ŻIH, instytucja podległa MKiDN, sprawując opiekę nad Archiwum Emanuela Ringelbluma oraz zajmując się historią Getta Warszawskiego, wydaje się być podmiotem najbardziej predestynowanym do współpracy w zakresie opieki i upamiętnienia zwłaszcza Treblinki II – największego cmentarza obywateli polskich z czasów II wojny światowej, na terenie którego zgładzono ok. 800 tys. polskich Żydów, w tym ponad 400 tys. z warszawskiego getta. Dlatego też MKiDN planuje współpracę merytoryczną z ŻIH przy zarządzaniu muzeum w Treblince.
Ministerstwo, w pełni zdając sobie sprawę ze złożoności i stopnia komplikacji historii Treblinki, jest otwarte na wszelkie propozycje i jak najszerszą dyskusję, ale warunkiem prowadzenia konsultacji jest zgoda aktualnego gospodarza tego miejsca pamięci – Samorządu Województwa Mazowieckiego – na jego przekazanie pod bezpośrednią pieczę Ministerstwa. Stosowna prośba, której towarzyszyła pełna gotowość do rozmów, trafiła do Marszałka Województwa Mazowieckiego na przełomie lutego i marca br. Aktualnie Ministerstwo oczekuje na odpowiedź.”

„Warszawska Gazeta” zapytała więc samorząd wojewódzki na jakim etapie znajduje się projekt oddania Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince do MKIDN a w następstwie tego do ŻIH? – Temat jest obecnie analizowany, a następnie – w kwietniu – będzie przedmiotem obrad zarządu województwa. Wówczas powinna zapaść w tej sprawie decyzja – poinformowała nas Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Także z pytaniami do władz samorządowych odesłał nas dr Edward Kopówka, kierownik Muzeum w Treblince.

Treblinka to historia dwóch obozów: pracy i zagłady. Istniejące w latach 1941-1944/1942-1943 obozy w lasach nad Bugiem, wzdłuż linii kolejowej Siedlce – Małkinia, niedaleko wsi Poniatowo wzięły nazwę od okolicznej stacji kolejowej Treblinka. SS-mani i ukraińscy wachmistrzowie zgładzili tam kilkaset tysięcy ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, Francuzów itd. O obozie stało się ostatnio głośno za sprawą książki Jana Tomasza Grossa „Złote Żniwa”, gdzie autor – zainspirowany niezidentyfikowanym do dzisiaj zdjęciem (!!!) – wysnuł tezę o masowym szabrowaniu żydowskich grobów przez Polaków. – Odnosząc się do zdjęcia trzeba powiedzieć, że nie wiemy co to jest za fotografia. Powiem więcej, Gross także nie wie, ale próbuje nam wmówić rożnymi chwytami retorycznymi, że to byli Polacy podczas szabrowania grobów. Dodaje oczywiście, że mu się tak wydaje, że wiele na to wskazuje, że tak być może, ale.w sumie przekaz książki jest prosty: to byli Polacy i tak być musi. A przecież miejscowa ludność nie była dowożona na miejsce grabieży masowo autokarami i nie szabrowała w ciągu dnia. Ten teren mimo wszystko był pilnowany i w świetle dnia nikt takich rzeczy nie robił. Takich czynów dopuszczały się grupki ludzi i to nocą, a nie jakieś chmary ludzi jak na tym zdjęciu, gdzie jest jakieś trzydzieści, czterdzieści osób. Nie ma pewności, ale o wiele bardziej prawdopodobne niż to, że są to szabrownicy jest przyjęcie tezy, że jest to miejscowa ludność spędzona czy zatrudniona przez milicję, bo na zdjęciu widoczny jest przecież milicjant i to uzbrojony w ręczny karabin maszynowy – mówił w 2011 r. niżej podpisanemu dr Wojciech Muszyński, historyk z IPN. Lekturę skłaniająca do polemicznych refleksji przygotował następnie obecny kierownik Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince dr Edward Kopówka, który w 2012 r. dowodził, że wspomniane zdjęcie nie zostało wykonane na terenie obozu. W tym samym roku Kopówka wraz z ks. Paweł Rytel – Andrianik w książce „Dam im imię na wieki” udokumentowali ofiarę ponad 310 Polaków (w tym 18 księży) z rejonu Treblinki, którzy oddali życie za pomoc Żydom, oraz dokonania 335 osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Stąd rodzi się pytanie, czy kiedy na Polskę i Polaków z wykorzystaniem żydowskich i polskich ofiar w Treblince znowu padną pseudo historyczne ciosy od polakożerców w rodzaju Grossa, czy nowe władze Muzeum, które zgodnie z pomysłem PiS mają być reprezentowane przez Żydowski Instytut Historyczny, także staną na gruncie prawdy historycznej? Poza tym, czy polskie ofiary, zwłaszcza z obozu pracy w Treblince (obóz nr I, gdzie większość stanowili Polacy, z których połowa (ok. 10 tys.) zginęła od niewolniczej pracy) nie zostaną zapomniane?

Robert Wit Wyrostkiewicz
Artykuł ukazał się w tygodniku „Warszawska Gazeta”

Komentarzy 10 do “PiS oddaje Żydom Treblinkę”

 1. j said

  Jak nasi umilowani starsi bracia w wierze juz przejma pod swoj zarazad Treblinke, to pewnie kazdy goj, ktory bedzie tam wchodzil bedzie musial zdjac krzyzyk lub Matke Boska ze szyi.
  Moga tez goi wypraszac jak beda spiewali swoje swiete piesni tak jak wyprosili kardynala Dziwisza podczas uroczystosci w Oswiecimiu.
  No to Bogu dzieki PiS rzutem na tasme wywalczyl ustawe zgodnie, z ktora Gminy Zydowskie maja prawo wykupywac polska ziemie a teraz Treblinke chce im oddac cichcem. Rzeczywiscie dobre zmiany. Tyle, ze nie dla Polakow…

 2. Analityk said

  @J

  Myslę, że jak przejmą tą ziemię to prowadzenie dalej tego muzeum w Trblince stanie się dla nich nieopłacalne.
  Wówczas tą ziemię sprzedadzą lub zbudują tam swoje getto aby odizolowac się od „antysemitów”.

 3. Janek said

  Dobra zmiana dla:
  „wybrańców”
  od czegoś trzeba zacząć zmieniać, bo cóż tu jeszcze pozostało, ziemia i lasy

 4. Jest ŻYDOWSKA EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANA STRATEGIA GRUPOWA,którą opisał Kevin MacDonald w KULTURA KRYTYKI,a zatem jakie plany?!

 5. jerzy said

  PIS powoli lecz systematycznie będzie zrzucał maski .
  Trzeba głośno punktować takie i podobne zagrywki tych ” judeo-chrzescijan” z akcentem na judeo.

 6. gość said

  III RP w 9 minut! GENIALNY FILM! „9minut filmu przedstawia więcej [EN subs]

 7. rum said

  i w koncu wyjdzie, ze koszty utrzymania tego obozu wzrosna o kilka tysiecy procent. Polski rzad bedzie te pieniazki wyplacal.

 8. pugnus said

  ad1#J
  Nie tylko wspomniane przez Pania gminy beda mogly polska ziemie wykupywac, a przeciez sa jeszcze inne Zwiazki Wyznaniowe ,ktore nabywaja prawo do wykupu ziemi!Czy kosciol grecko -katolicki wspomagany przez banderowcow z Kanady pusci bokiem gratke ,jaka sa ziemie tzw. Zakierzonii? A przeciez koscioly protestanckie ,bez wyjatku pozostajace pod kontrola Niemcow nie pozostana gorsze i rowniez wspomagane gotowka plynaca z Reichu dokoncza dziela wylupu Ziem Zachodnich!Muzulmanie sa nastepnymi w kolejce ,ktorym Arabia Saudyjska nie poskapi miliardowe ,zeby na wykupionej polskiej ziemi stworzyc islamskie enklawy!Jednym slowem tragedia!
  Pozdrawiam Pania sedrecznie!

 9. Marian said

  Trochę zmienię temat, bo gorący.

  Jak to jest, na jedne pomniki w Polsce są pieniądze, a na inne nie ma.

  Tak to już jest, trzeba się pod szczęśliwą „gwiazdą” urodzić.

  Na to muzeum – Armii Krajowej, nie ma pieniędzy:
  http://wpolityce.pl/historia/289016-co-z-pomnikiem-ak-pod-wawelem-to-juz-ostatnie-dni-zbiorki-a-wciaz-brakuje-potrzebnej-kwoty

  A na to były, i to spore, bowiem widać, że mocno wypasione:
  http://www.polin.pl/

 10. Danuta Slowiak said

  … Rodacy obudzcie sie nie pozwolnie zydom I ‚tym bez rozumu” (mam na mysli Rzad, sprzedac do konca Polske. I tak juz malo tam dla nas pozostalo. Zyd pozostanie zydem I hego chciwosc nie ma granic. Czy nie widzicie Kochani, jak zydostwo I Izrael rzadzi swiatem. Nie pozwolmy aby tysiace a nawet miliony poleglych Polakow poszly w zapomnienie I wymazanie z historr swiata. Zydowskie ‚bebnienie’ o ich krzywdzie juz chyba nam wszystkim od dawna wychodzi uszami. Grabiez jaka jest dokonana przez niech jest nie do opisania I w dodatku te stale odszkodowania, odszkodowania I odszkodowania. A co by bylo gdyby tak Polska zaczela zadac odszkodowan od Niemiec, co? Jakos sie o tym ani mowi ani pisze! Czy nam wstyd czy nie mamy odwagi. W tym wypadku bierzmy przyklad z zydkow imoze bedzie zdziwienie! Ratujmy Polske jezeli jeszcze jest w nas odrobinka patriotyzmy. Lacze pozdwoeienia dla wszystkich zainteresowanych dobrem Polski.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: