Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Straciła nogę, ale ZUS zabrał jej rentę. „Ma pani przecież dwie ręce”

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-20

.
ZUS stwierdził, że kobieta może bez przeszkód pracować, więc renta jej się nie należy
Chociaż z powodu choroby nowotworowej amputowano jej nogę, dla ZUS jest… zdrowa jak ryba. Samotnie wychowująca dziecko 24-letnia Ewa Lemankiewicz ze wsi Osowo koło Słupska (woj. pomorskie) niedawno straciła rentę socjalną. Lekarz uznał bowiem, że kobieta do pracy nie potrzebuje dwóch nóg. Wystarczą dwie ręce.

Tak mało rencistów jeszcze nie było. ZUS coraz częściej odmawia przyznania świadczenia

Przedłużenie renty zależało od opinii wydanej przez lekarza-orzecznika. Lemankiewicz była przekonana, że spotkanie z nim będzie jedynie formalnością. Stało się jednak inaczej.

Ma zdrowe ręce

– Lekarka stwierdziła, że mam zdrowe ręce, więc nadaję się do pracy i mam się o nią starać. Powiedziała też, że po moim odwołaniu od tej decyzji na pewno dołoży wszelkich starań, żebym renty nie otrzymała – powiedziała TVP Info Ewa Lemankiewicz.

Czy poradziłaby sobie w pracy? Tego nie wiadomo – na razie nie może jej znaleźć. – Półtora miesiąca dzwoniłam po różnych zakładach chronionych, ale odpowiedź zawsze była jedna: powinnam mieć rentę i nie nadaję się do pracy – podkreśliła kobieta.

Pozbawienie niepełnosprawnej samotnej matki renty oburzyło większość mieszkańców Osowa. – Pijakom dają rentę, a niepełnosprawnej matce z dzieckiem zabierają. To jak ona ma żyć? – pytają.

Pijakom dają rentę, a niepełnosprawnej matce z dzieckiem zabierają

ZUS się broni

Słupski odział ZUS nie ma sobie jednak nic do zarzucenia. – Lekarz orzekający zgodnie z zasadami orzecznictwa lekarskiego, orzekł, że ta pani nie jest całkowicie niezdolna do pracy. Dlatego ustało jej prawo do renty socjalnej – tłumaczy Danuta Rosiak, rzeczniczka prasowa ZUS w Słupsku.

W obronie niepełnosprawnej młodej matki stanęła gmina Kępice, w której leży Osowo. Urzędnicy pomogą jej napisać odwołanie. Spór o rentę prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie.

Komentarzy 16 do “Straciła nogę, ale ZUS zabrał jej rentę. „Ma pani przecież dwie ręce””

 1. Eva said

  ZUS – Banda zlodziei o szustow.

 2. Alina said

  W tym samym czasie prezesi państwowych wielkich przedsiębiorstw zamienionych w złodziejskiej prywatyzacji w spółki skarbu państwa (spółki od spółkowania chyba, czyli od wydymania Polaków z należnych im dochodów z majątku państwa) „zarabiają” po 3500 na godzinę czyli kilka milionów zł rocznie oraz dostają 2x tyle jako odprawy, jeśli ich ktoś „odprawi”. Wczoraj słyszałam dyskusje, w której jakiś „prawicowy” komentator uważa to za normalne, skoro taki manager zarządza wielkim majątkiem, który przynosi zysk. Problem jednak jest inny – bo te wielkie przedsiębiorstwa nie zawsze przynoszą zysk (np kopalnie) a prezesi swoje miliony biorą niezależnie od okoliczności, co jest raczej złodziejstwem niż należnym wynagrodzeniem. Ja jako samodzielnie prowadząca działalność gosp. jeśli nie mam przychodów (zajęcia mi nie brakuje), bo złodziej kontrahent nie zapłacił mi za pracę (tylko z takiego powodu miewałam kłopoty finansowe) nie mam pieniędzy, nie mam na ZUS i muszę się zarejestrować jako bezrobotna. Dlaczego prezesi spółek dostają odprawy za niewłaściwe prowadzenie firmy? Ja nawet nie mam na prawników, żeby złodziejowi wytoczyć proces, bo nie stać mnie na wpisowe do sądu – tak ustawione prawo i opłaty jak w Polsce jest prawem dla złodziei – nie dla pokrzywdzonych. Polskie sądownictwo jest zaprzeczeniem idei sprawiedliwości. Prezesi zaś są jak święte indyjskie krowy, które niezależnie jakie zrobią szkody, zawsze dostaną wyżerkę. To jest więcej niż patologia, to zbrodnia.

  Wielkie pieniądze, które wypływają z państwowych firm jako nienależne wynagrodzenia prezesów, zarządów i różnych podejrzanych innych cwaniaków powinny być jako zysk odprowadzone do skarbu państwa, a z nich powinien być zasilany system pomocy społecznej,. Dzięki dochodom z majątku składki ZUS powinny być dużo mniejsze, a pomoc społeczna wyższa i skierowana do potrzebujących. 1 mln zł nadpłacone jakiemuś szemranemu prezesowi daje 2000 zasiłków 500 zł, czyli np. dla 166 dzieci rocznie.

  Nie jest dopuszczalne, żeby bez referendum jakikolwiek rząd przeznaczał nasze wspólne pieniądze na pomoc nie-polskim uchodźcom, jakimś państwom na końcu świata, na działania zbrojne. Na to wszystko rząd może zorganizować zbiórki publiczne.
  Szkoda, że dziennikarze zajmują się bzdetami, zamiast śledzić przepływy pieniędzy, kto komu za co i dlaczego. Na pewno fascynujące były i są dochody wielu polityków ot chociażby od D. Tuska począwszy, Mam nadzieję, że jeśli już rozpocznie się wielkie dziennikarskie śledztwo w sprawie naszych publicznych pieniędzy, to nie ominie żadnej opcji politycznej, ani organizacyjnej.

 3. AV said

  ZUS to piramida finansowa i Zakład Utylizacji Społeczeństwa!

 4. Ja said

  Zapomnieliście dodać, że renta socjalna jest dla całkowicie niezdolnych do pracy. Brak takiego orzeczenia nie oznacza, że człowiek jest zdrowy. Oznacza, że może podjąć jakąś pracę. Brak nogi nie wyklucza pracy. Znam wiele osób, które pracują, choć są na wózku inwalidzkim, czyli są w gorszej sytuacji niż ta młoda kobieta

 5. Eliza said

  „Alina” napisala komentarz zgodny z moja opinia na ten temat. Bardzo trafnie wszystko ujete pani Alino, podpisuje sie pod pani tekstem.
  Za to nie zgadzam sie absolutnie z komentarzem nr.4 niejakiego „Ja”, ktoremu polecam zeby swoje dziwne „porady” w stylu „brak nogi nie wyklucza pracy” zachowal dla siebie. Ona ma tej pracy zapewne i tak niemalo jezeli jest mama i musi sie borykac z takim utrudnieniem. Niech to „Ja” doradza raczej roznej masci nierobom-zlodziejom znanym z nazwy „urzednik panstwowy” jak maja pracowac aby konstruktywnie sluzyc obywatelom zamiast utrudniac im zycie, a w wielu przypadkach – okradac ich na miliony zlotych…

 6. gwidon said

  A może by tak pani orzecznik jedną nóżkę ciachnąć i zero odszkodowania i zero renty. Przecież jeszcze ma dwie ręce i mózg. Co prawda
  taki jak orzeszek laskowy malutki mikrocefal ,ale zawsze mózg.

 7. Guła said

  Z orzeczenia jednoznacznie wynika że jest w pełni sprawna!!
  Co to się po tych urzędach zaczęło dziać jak tylko nas … obleźli. Ta pani nie jest w pełni sprawna i taka powinna być ocena orzecznika, nie mówiąc już o powikłaniach z którymi należy się liczyć i im zapobiegać.
  ……………….
  A na ten przykład niejaki J. Lewandowski po 10 latach ukrywania się po krzakach europy (jak to było możliwe) znów wychynął niczym przez lufcik – po przedawnieniu się sprawy – jako autorytet ekonomyczny w rządzie Kopacz.
  . http://gazetabaltycka.pl/promowane/amber-gold-i-wszystkie-inne-glosne-afery-to-przy-tym-nic
  (patrz komentarze)

 8. Guła said

  Przy okazji przedawniły się jemu wszystkie zaległe podatki. Jak Gąsiorowskiemu i Baksikowi i innym których nie wymienię: „bo taka ich obfitość”. Od momentu kiedy nas obsiedli.
  . https://www.youtube.com/watch?v=CgPbtOXy1y8
  Adres wklejam po raz wtóry boć innych audytów nie będzie . Aneksu też nie.

 9. Eliza said

  7. „Gula”: „…po 10 latach ukrywania sie po krzakach europy…”. Hahaha, GENIALNE podsumowanie.

 10. Alina said

  5
  Tu http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=17876&Itemid=100
  są moje ostatnie „doświadczenia” z systemem tzw pomocy społecznej i wnioski, jakie logicznie się nasuwają. Wystarczy je wcielić w życie.

  ….
  Tak się złożyło, że po nagłej śmierci ojca w szpitalu, musiałam się zająć mamą chorą na alzheimera. Przypadkiem nagłej śmierci w szpitalu powinien zająć się prokurator, ale tak mi się zdaje jeszcze się nie zajmuje.

  Nagle z pracującej intensywnie pani inżynier stałam się 24-godzinną opiekunką osoby dorosłej, bezrobotną, bez prawa do zasiłku, bo nie tak jak przewidują przepisy zawieszałam działalność gospodarczą (mam nieprzerwane 31 lat pracy i płacenia ZUS)

  Opiekunowie tacy jak ja mają prawo do zasiłku/renty w wysokości (niech Pan spokojnie siedzi) 500 zł miesięcznie, ponoć z ubezpieczeniem społecznym, pod warunkiem, że nie zarobią ani złotówki poza tymi pieniędzmi – takie trzeba napisać oświadczenie. Żeby nikt nie miał wątpliwości 500 zł:30 dni daje 16,66 zł dziennie!

  Czyli sejm, lub minister zmusza Polaka-opiekuna do 24 godzinnej pracy za 16,66 zł dziennie!

  I zakazuje mu jakiegokolwiek innego zarobku. Mina pań z Opieki jest taka jak kota s…na puszczy kiedy słyszą: przecież nie można się w Polsce utrzymać za 500 zł – wiemy …

  Co do działalności gospodarczej, to, żeby mieć prawo do tej 500 zł renty nie wystarczy ją czasowo zawiesić. Jakiś geniusz o mózgu posłanki Pitery wymyślił, że opiekun musi ją zlikwidować. Napisałam oświadczenie, że nie mam zamiaru likwidacji działalności, bo jest to sprzeczne z czterema artykułami konstytucji. Warunek NIEZARABIANIA jest tak samo wymagany w Urzędach Pracy.

  Wreszcie zrozumiałam skąd się bierze szara strefa – ONA JEST STWORZONA PRZEZ USTAWODAWCĘ.

  Rozwiązanie likwidujące szarą strefę jest proste, wręcz prostackie – wystarczy wszystkie wypłaty czy to z umów o dzieło, czy zatrudnienia na etacie, czy jakiekolwiek inne obciążyć jednym zespolonym podatkiem, który będzie jednocześnie podatkiem i ubezpieczeniem społecznym wpłacanym na jedno krajowe konto z podanym numerem PESEL. Mamy przecież własne konta w ZUS przypisane do nru PESEL.

  Pomoc społeczna powinna się pojawić tylko wtedy, jeśli nie udało się więcej zarobić niż np. 1500 zł miesięcznie (minimum socjalne wolne od podatku) jako dopłata do tej kwoty. Oczywiście inny poziom będzie dla ludzi objętych KRUS – oni mają ziemię, mogą mieć własną żywność, opał. Opieka społeczna zawsze może przeprowadzić wywiad.
  ……

  W obecnym systemie mamy do czynienia z USTAWOWĄ DEZAKTYWACJA ZAWODOWĄ. Przecież każdy człowiek ma naturalne prawo do zarabiania na siebie, lub niezarabiania, jeśli ma środki do życia.
  ŻADEN USTAWODAWCA nie ma prawa zakazywać mu zarabiania. Każda nawet dorywcza legalna praca powinna być raczej nagradzana premią niż karana odebraniem zasiłku. Szczególnie komuś kto nie ma stałego źródła utrzymania i ma np. rodzinę na utrzymaniu.

  Gigantyczne zarobki prezesów przedsiębiorstw państwowych wobec istniejącej biedy są zbrodnią , bo trudno tu mówić o niemoralności, kiedy z powodu biedy ludzie umierają, popełniają samobójstwa, mordują dzieci, czy w najłagodniejszej formie – wyjeżdżają za granicę.

 11. pugnus said

  Ha, wspominalem juz kiedys o gosciu ,ktory nie mial obu nog ,a renty mu nie przyznano.Ta pani ma nad nim kolosalna przewage-ma ona przynajmniej jedna noge!
  Intrygujace sa te ….”wszelkie starania ” ,ktore zapowiedziala lekarka ,zeby ta inwalidka nawet po odwolaniu sie nie dostala tej renty….
  Byloby wskazane podac jej personalia!

 12. Guła said

  #9 Eliza
  🙂

 13. Guła said

  Zasiłki
  Na stronie MOPS można przeczytać, że zasiłek należy się każdemu o ile jego dochód netto nie przekracza 540 zł miesięcznie, w wielkości 529 zł (miesięcznie) o ile legitymuje się 25 letnim stażem pracy. No i ma tylko jeden paszport.
  Tym którzy mają więcej niż jeden paszport (bo starego paszportu nie zdali?) a przepracowali te 25 lat w naszym kraju, należy się 1260 zł (miesięcznie), no i cós tam od gmyny do której przynależą.
  Te trybiki i przekładnie normujące życie nasze, od dawna działają w ustalonym kierunku bez względu na to kto nimi steruje (automatyczna skrzynia biegów)

 14. Guła said

  A tym którzy nie mają 25 letniego stażu pracy albo w ogóle jeszcze nie pracowali, tyż się cóś należy. Sto albo i dwieście zł.

 15. Leon said

  Według obecnych przepisów całkowicie niezdolnym do pracy jest klient cmentarza a i to nie uprawnia do uzyskania świadczenia bo cyt”lekarz ZUS nie ocenia stanu zdrowia”-to od czego są ci lekarze do q…y nędzy? Póki co sie nie wybieram do tych złodziei ale jak mnie najdzie nie zapomne o czymś ciężkim żeby przypierd…ć jednemu z drugim.ZUS to moralne trupy.

 16. Analityk said

  @Eliza

  Słuszna opinia.
  W Polsce powinno być prawo, że urzędnik państwowy nie może zarabiać więcej niż 5000 zł chocby by był i dyrektorem.
  Polska została rozkradziona przez lewactwo więc aby odbudowac Naród Polski konieczna jest SOLIDARNOŚĆ ze wszystkimi a nie postepowac tak, że żyję wyłącznie dla siebie a inni niech zdychają!

  Obecny rząd PiS nie widać i nie słychać aby rozliczał zdrajców, zlodziei, aferzystów i Antypolaków za ich działalność.
  Kiedy to wreszcie zrobią?!
  Nie chcą też zrobić redukcji administracji gdyż dobrze się żyje urzędasom pasożytującym na podatnikach i pogardzających nimi. Dla nich Polska i Polacy to ich folwark z którego zyją.

  Obowiązkowo też pensje poselskie powinny mieć też wysokość 5000 zl plus wszystkie darmowe opłaty za wszelkie przejazdy służbowe.
  Niech służą Polsce z serca i dla dobra Narodu Polskiego a nie dla mamony!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: