Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

List prezydenta do sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-21

Radio Maryja

Fot. prezydent.pl

„Jedną z gwarancji niezależności jest powierzony Sejmowi indywidualny wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy, skierowanym do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego.


Pan
Andrzej Rzepliński
Prezes Trybunału Konstytucyjnego

Uczestnicy
Zgromadzenia Ogólnego
Sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Szanowny Panie Prezesie!
Szanowne Panie, Szanowni Panowie Sędziowie!
Szanowni Państwo!

Nieodłączną częścią polskiego porządku prawnego jest Trybunał Konstytucyjny, któremu ustrojodawca, w granicach wyznaczonych zasadą podziału i równowagi władz, powierzył kontrolę zgodności prawa z Konstytucją.

Kontrola konstytucyjności prawa winna opierać się na wzorcach jasnych i czytelnych, wynikających z tekstu samej Konstytucji. Wiąże się z tym oczekiwanie powściągliwości, gdy treść Konstytucji może być przedmiotem różnych interpretacji. Orzecznictwo konstytucyjne nie może bowiem zastępować ustawodawcy, pozbawiając go tym samym jego wyłącznej i niezbywalnej funkcji.

Jedną z gwarancji niezależności jest powierzony Sejmowi indywidualny wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zasada ta stanowi bezpośrednie następstwo zasady sprawowania władzy przez Naród poprzez swoich przedstawicieli, zasady będącej podstawą ustroju Rzeczypospolitej.

Pluralizm składu Trybunału Konstytucyjnego oraz oparcie jego orzecznictwa i działalności o normy Konstytucji, w tym art. 7 w związku z art. 197 Konstytucji, uznaję za zasadnicze gwarancje działania Trybunału w służbie Rzeczypospolitej.

Z poważaniem,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

RIRM/prezydent.pl

Komentarze 3 do “List prezydenta do sędziów Trybunału Konstytucyjnego”

 1. Co do obowiązku przestrzegania konstytucji w kwestii poszanowania własności prywatnej to jest NIERUCHOMOŚCI,jako podstawowej jednostki rozliczeniowej w spółdzielczości mieszkaniowej,a w niej posiadacza mieszkania z wyobrębnioną własnością działalności nie pojął tak TK jak i Prezydent RP.
  Nie zainteresowali się patologia tak po linii prawnej wynikającą z działalności Krajowego Rejestru Sądowego,a po linii ekonomicznej Komisji Nadzoru Audytowego.To klasyka oportunizmu w wyniku którego za bałaganem prawnym idzie ekonomiczny.

 2. Tiro said

  Trybunał powinien zostać zlikwidowany, konstytucja nowa napisana.

  a tutaj minuta 29 w Ameryce tez o tym myślą już od dawna:

 3. Guła said

  W przypadku mieszkań kwaterunkowych przy wykupie mieszkania na tzw „własność” – o ile mi wiadomo – uwzględnia się bonifikatę, którą należy zwrócić państwu kiedy zamiaruje się tym zasobem mieszkaniowym handlować.
  A jak działa prawo własności, w przypadku mieszkań spółdzielczych? Pan panie Mieczysławie jest wyjątkowo dobrze zorientowany w kwestiach mieszkań spółdzielczych, więc bardzo proszę o krótkie wyjaśnienie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: