Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Andrzej Duda: teraz jest taka Polska, która pamięta

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-24

Zdjęcie użytkownika Fundacja "Łączka".
 
 
– To ważne, że teraz jest taka Polska, która przez swoje władze pamięta i oddaje cześć. I to nie tylko po to, by pamiętać o przeszłości, ale by budować przyszłość – mówił na pogrzebie pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” prezydent Andrzej Duda. – Dziś na przykładzie żołnierzy niezłomnych wychowujemy następne pokolenia, które będą wierne niepodległej i wolnej Polsce. To dzisiaj jest najważniejsze – podkreślił.
 

 
– 65 lat. 65 lat, by przywrócić godność, ale przywrócić godność nie panu majorowi Zygmuntowi Szendzielerzawi. Tę godność pułkownik zawsze miał – mówił Andrzej Duda. – Dziś po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie żołnierzy niezłomnych, poprzez te państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce – wyjaśnił prezydent.
 
 
– Polacy, a zwłaszcza młode pokolenie wie dziś, ze w tamtych czasach to wy zachowaliście się, jak trzeba – mówił o żołnierzach niezłomnych.
 
 

Andrzej Duda przypomniał, że godność żołnierzy podziemia antykomunistycznego mordowano, deptano i wrzucano do bezimiennych dołów. – Ale tę godność dziś przwyracamy – mówił. – Dlatego chciałem z tego miejsca podziękować rodzinie pana pułkownika, rodzinom poległych żołnierzy niezłomnym, samym żołnierzom niezłomnym, ale także harcerzom, strzelcom, kibicom i wszystkim młodym ludziom, którzy już od lat czcili pamięć żołnierzy niezłomnym – wyliczał. Chciałem podziękować też panu ministrowi za wyższy stopień oficerskich. Pośmiertnie, ale to ważne – dodał, zwracając się do Antoniego Macierewicza.

W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych – prezydent Andrzej Duda, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i szef MON Antoni Macierewicz, a także m.in. p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

Mszę w stołecznym kościele pw. św. Karola Boromeusza odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. – Niech Bóg zachowa naszą ojczyznę od nieszczęścia, jakim są konflikty i wojny. Żegnamy cię, twoje życie było piękne, a cierpienie, przelana na ołtarzu wolności krew, miały głęboki sens. Bądź dla nas wzorem umiłowania ojczyzny. Spoczywaj w pokoju – mówił Guzdek. Wśród koncelebrujących jest m.in. o. Tadeusz Rydzyk.

Po mszy kondukt żałobny, prowadzony przez pododdział konny w barwach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich (Szendzielarz w nim służył) przemieści się na Wojskowe Powązki.
Kim był „Łupaszka”?

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (1910-1951) walczył w kampanii wrześniowej 1939 r.; dostał się do sowieckiej niewoli, z której uciekł i wrócił do Wilna. Od początku 1940 r. działał w konspiracji w środowisku 4. Pułku Ułanów, przyjmując pseudonim „Łupaszka”.

Organizował siatkę wywiadowczą, potem dowodził V Brygadą Wileńską AK. Walczyła ona z okupacyjnymi wojskami niemieckimi i litewskimi jednostkami, które z nimi kolaborowały oraz z wrogo nastawioną sowiecką partyzantką. W lipcu 1944 r. jednostka została częściowo rozbrojona przez Armię Czerwoną. Odtworzona, wiosną 1945 r. przeprowadziła kilkadziesiąt akcji przeciwko NKWD, UBP, MO i KBW. We wrześniu 1945 r. oddział rozformowano, Szendzielarz wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną.

Jesienią 1946 r. z grupą żołnierzy przeniósł się na Białostocczyznę i dołączył do VI Brygady Wileńskiej. W marcu 1947 r. opuścił oddział. Początkowo przebywał w Warszawie, później w okolicach Głubczyc i w Osielcu koło Makowa Podhalańskiego. Tu 30 czerwca 1948 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Podczas śledztwa trwającego blisko dwa i pół roku zachował godną postawę, biorąc na siebie całkowitą odpowiedzialność za działania podległych mu oddziałów. 2 listopada 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Mokotowie. W latach 90-tych Izba Wojskowa Sądu Najwyższego unieważniła ten wyrok.

W 55. rocznicę śmierci Szendzielarza w 2006 r. Sejm podjął uchwałę, która głosiła m.in., że stał się on „symbolem niezłomnej walki o niepodległą Polskę, jaką toczyli Żołnierze Wyklęci” – żołnierze antykomunistycznego ruchu oporu m.in. z organizacji Wolność i Niezawisłość, Armii Krajowej na Kresach Wschodnich, Narodowych Sił Zbrojnych i Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Miejsce pochówku Szendzielarza przez kilkadziesiąt lat nie było znane.

30 czerwca 2008 roku, w 60. rocznicę aresztowania „Łupaszki”, odbył się jego uroczysty, symboliczny pogrzeb na cmentarzu wojskowym na Powązkach, przy Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej.

Szczątki żołnierza zidentyfikowano dopiero w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach.

(br)

Onet, PAP

Komentarzy 5 do “Andrzej Duda: teraz jest taka Polska, która pamięta”

 1. marian44 said

  Chwała Żołnierzom Niezłomnym !!!Niech odpoczywają w pokoju wiecznym, a pamięć o Nich nigdy nie zaginie.
  Mam nadzieję, że dalej będą trwały poszukiwania i godne pochówki naszych bohaterów.

 2. Władek said

  Czas już wreszcie Panie Prezydencie na Wołyń, na godne upamiętnienie Rzezi Wołyńskiej, zatem 200 tys. bestialskich ofiar banderyzmu ukraińskiego.
  Im też należy się od Polski taka sama chwała, jak mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi „Lupaszka”, bowiem to ci sami bohaterowie, synowi Polskiej Ziemi, z tej ziemi, gdzie na pierwszym miejscu zawsze był Bóg, Honor, i Ojczyzna.

 3. NC said

  Ilu morderców majora Łupaszki jeszcze żyje i pobiera sowite bezpieczniackie emerytury?
  Ile dzieci, wnuków i prawnuków sprawuje funkcje rządowe, polityczne czy medialne w rzekomo wolnej Polsce?

 4. Moher49 said

  @3
  Żaden rząd od 1944 roku nie ukarał i nie ukarze żadnego ubeckiego bandyty. IPN to zasłona dymna, ściema dla maluczkich. Mordercy żyją i mają się dobrze. My nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych – zmowa okrągłego stołu będzie trwać dopóki ostatni bandyta z wypasioną emeryturą nie umrze śmiercią naturalną. Polską niestety nie rządzą Polacy.

 5. solkraken said

  PIĘKNIE, ale szkoda że używają Zacnych Szczątków jako podpałki do kolejnej Wojny Światowej… gdy tymczasem Polska NADAL leży i kwiczy dzięki durnej kontynuacji POlityki ojro-sowieckiej :(((
  http://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/3526-odkrywamy-prawde-niewygodny-bilans-11-lat-czlonkostwa-polski-w-ue-polacy-zbiednieli-przez-unie-europejska

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: