Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

„Polacy na drogach świata”. XIX Forum Polonijne w Toruniu”

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-24

W toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej zakończyło się trzydniowe XIX Forum Polonijne  przebiegające pod hasłem „Polacy na drogach świata”. Całe wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Gdyby tak zastanowić się nad tym, co podczas Forum było najbardziej ważne i przełomowe to naszym zdaniem należałoby zwrócić uwagę na troskę wyrażoną przez obecne władze, aby Polskość poza Macierzą nie tylko trwała, ale także umacniała się. Tak należy rozumieć i odczytywać te słowa wypowiedziane przez szefa Gabinetu Prezydenta RP, Pana ministra Adama Kwiatkowskiego: 

 

Polska edukacja za granicą, ta pozycja polskiego ucznia, polskiego nauczyciela, która dzisiaj – szczególnie w tym systemie szkolnictwa, który jest różny, ale myślę teraz o tym systemie prywatnym, społecznym – mamy nadzieję, że w najbliższym czasie się zmieni. Nie mogę mówić dokładnie, nie chcę tutaj zdradzać decyzji pana prezydenta, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach pan prezydent skieruje inicjatywę ustawodawczą do parlamentu w celu wzmocnienia roli czy pozycji ucznia, nauczyciela
w polskich szkołach za granicą, których jest bardzo dużo, a które są dla nas w tej chwili najważniejsze, bo dzięki nim polskość będzie tam dalej trwała.

 

Już sam fakt, że pod patronatem prezydenta powstaje ustawa o szkolnictwie w polskich placówkach edukacyjnych za granicą jest bardzo dobrą wiadomością dla Polonii z całego świata. Warto też po raz kolejny przypomnieć, że po raz pierwszy po 1989 roku  w kancelarii urzędującej głowy państwa powstało specjalne biuro którego działalność skupia się tylko i wyłącznie na  sprawach Polonii. Po raz kolejny oddajmy głos ministrowi Adamowi Kwiatkowskiemu:

 

Pan prezydent składał przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę i mówił, że chce łączyć. Chce łączyć i chce pamiętać o Polakach, którzy żyją poza granicami Polski. Stąd decyzja pana prezydenta o powołaniu w Kancelarii Prezydenta RP nowego Biura, które nigdy do tej pory w niej nie istniało – Biura do spraw Kontaktu z Polakami za Granicą.

 

Można powiedzieć, że obecni na Forum przedstawiciele władz i parlamentu mówili jednym głosem, co potwierdził w swoim przemówieniu Marszałek Senatu RP, Pan Stanisław Karczewski mówiąc: Wyłaniają się już takie główne problemy, które, można powiedzieć, są takim mianownikiem dla wszystkich kontynentów i wszystkich krajów. W każdym kraju potrzebne jest takie wsparcie edukacji i nauki języka polskiego 

 

Do bardzo ciekawych wystąpień trzeba zaliczyć to inauguracyjne wygłoszone przez ojca rektora-założyciela WSKiM, dr Tadeusza Rydzyka oraz wystąpienie ministra sportu i turystyki Romana Bańki. Pani senator Anna Anders, córka legendarnego generała Władysława Andersa, w swoim wystąpieniu zawarła momentami bardzo osobiste wspomnienia poświęcone swojemu ojcu.

 

Kulminacyjnym wydarzeniem Forum Polonijnego było złożenie wieńców pod pomnikiem Jana Pawła II ufundowanym przez Prezesa USOPAŁ, Pana Jana Kobylańskiego oraz  uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem JE bpa Antoniego Pacyfika Dydycza.

 

Podczas licznych paneli dyskusyjnych zgromadzeni na Forum mogli wysłuchać wielu świadectw i zgłoszonych problemów przez przedstawicieli Polonii  ze  wszystkich  kontynentów.  Trudno w kilku zdaniach podsumować

 

całość odbytego XIX Forum Polonijnego w Toruniu. Po raz kolejny należy podkreślić jego przełomowe znaczenie spowodowana tym, że wzięło w nim udział tylu przedstawicieli władz Polski. Należy pamiętać, że do tej pory dotychczasowe rządy ignorowały toruńskie spotkania co nie wystawia im dobrego świadectwa. W opinii niemal wszystkich uczestników zakończonego Forum już samo aktywne i liczne uczestnictwo przedstawicieli polskiego rządu oraz urzędu Prezydenta RP, Andrzeja Dudy czynią to wydarzenie przełomowym i historycznym. Teraz wypada nam już tylko czekać na owoce tego pięknego i przebiegającego w rodzinnej atmosferze spotkania.

Mirosław Kokoszkiewicz  

Jedna odpowiedź do “„Polacy na drogach świata”. XIX Forum Polonijne w Toruniu””

  1. solkraken said

    oczywiście zięć Kornhausera nie wystąpi nigdy osobiście obok „wyklętego w glob-mediach” Jana Kobylańskiego ;)))

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: