Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Nie karmić lewackich żmij!

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-25

Na Dalekim Wschodzie powiadają – nawet jeśli będziesz karmił żmiję, to ona i tak cię ukąsi. Warto, żeby tę mądrość przyswoił sobie wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

fot: youtube

Kilka tygodni temu przez media przemknęła wiadomość, że ministerstwo nauki kierowane przez wicepremiera Jarosława Gowina udzieliło obfitego grantu na badania naukowe dr hab. Magdaleny Środy. Ponad milion złotych pójdzie na projekt pod hasłem „Kategorie obcości, inności i wykluczenia. Perspektywy filozofii i sztuki współczesnej”. Idę o zakład, że badania będą prowadzone z perspektywy lewicowej, wykluczonymi okażą się pederaści i feministki, a owe poddawane oglądowi „perspektywy sztuki współczesnej” będą dziełem etatowych wydrwigroszy i hochsztaplerów, mających z prawdziwą sztuką tyleż wspólnego, co autor niniejszego tekstu z lotami na Marsa. Gdyby zaś porównać nakłady z państwowych pieniędzy, jakie w ostatnich latach poszły na tego typu lewackie przedsięwzięcia z grantami udzielanymi na przykład na badania nad polską filozofią narodową (począwszy od Cieszkowskiego, Trentowskiego i Hoene-Wrońskiego), to – również idę o zakład – fundusze kierowane na lewackie fanaberie okazałyby się wielokrotnie większe. Ale oto nastała „dobra zmiana” i… ministerstwo nauki w rządzie sformowanym przez Prawo i Sprawiedliwość nadal hojną ręką wywala pieniądze na „kategorie obcości, inności i wykluczenia”. Żeby chociaż były to badania nad próbą wykluczenia rzymskich katolików albo polskich patriotów z dyskursu publicznego, zrozumiałbym.

Nie minęło wiele czasu, a przyszły wieści o odwołaniu Grzegorza Gaudena z funkcji dyrektora Instytutu Książki.Przyznam, że działalności Gaudena na tym stanowisku nie śledziłem. Ale o tym, że decyzja o jego odwołaniu zapewne nie była zła, przekonałem się, kiedy zerknąłem, kto na łamach „Gazety Wyborczej” zaprotestował przed niej. Stosowny list otwarty podpisali m.in.: Anna Bikont, Krystyna Kofta, Jerzy Pilch, Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski. Nie znalazłem w tym gronie nazwisk np. Bohdana Urbankowskiego, Rafała Ziemkiewicza, Jarosława M. Rymkiewicza, Marcina Wolskiego, Wojciecha Wencla, Przemysława Dakowicza – więc wnioskuję, że wszystko jest dobrze i przeciw odwołaniu Gaudena protestuje jego lewicowy salon i przedpokój.

Nowym dyrektorem Instytutu Książki został Dariusz Jaworski – były dziennikarz „Gazety Wyborczej”, były zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” oraz były wiceprezydent Poznania. Przyznam, że budzi to we mnie nieufność. Co prawda – Jaworskiemu po nominacji dobrą rekomendację wystawił poznański dodatek „Gazety Wyborczej”, przypominając: „Jako wiceprezydent Poznania Jaworski przyczynił się m.in. do zdymisjonowania szefowej Teatru Ósmego Dnia Ewy Wójciak, która na portalu społecznościowym skrytykowała papieża Franciszka. Osobiście wręczył jej naganę.” Jednak mimo wszystko wolałbym jasność: czy Jaworski przeszedł swoistą metanoję, czy przestał reprezentować linię współczesnego „Tygodnika Powszechnego” nie bez powodu nazywanego „Obłudnikiem Powszechnym”? Czy też wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zamierza hołdować zasadzie, że w kulturze najlepiej siedzieć okrakiem na barykadzie? Czyli – Bogu świeczkę, i diabłu ogarek; prawicy palec, lewakom rękę do łokcia. Mam też nadzieję, że swoją działalnością wicepremier Gliński nie udowodni po raz kolejny prawdziwości tezy, w myśl której człowiek może wyjść z Unii Wolności, ale Unia Wolności nigdy z człowieka nie wyjdzie.

Trzeba pamiętać o bardzo ważnej sprawie: ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego dzieli dużymi (jak na resort imponderabiliów) pieniędzmi – przede wszystkim chodzi o granty i dotacje oraz (w mniejszych kwotach) stypendia twórcze. W ostatnich latach dużym grantobiorcą była lewacka „Krytyka Polityczna”. Ta sama, która w tym roku na swoim facebookowym profilu zamieściła obrazek z hasłem: „Żołnierze wyklęci – bandyci przeklęci”. Cóż, jeśli wśród ministerialnych grantobiorców raz jeszcze zobaczę jeszcze „Krytykę Polityczną” oraz ludzi z jej kręgów – dojdę do wniosku, że ministrowi Glińskiemu najwyraźniej brakuje jaj. Czy też raczej zostały one wygniecione w czasie siedzenia okrakiem na barykadzie.

Znana jest anegdota o Leninie, który miał powiedzieć: „Kupujemy od kapitalistów sznurek, na którym ich potem powiesimy”. Jeżeli ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego będzie nad grantować lewackich gradziarzy – to minister Gliński okaże się lepszy od kapitalistów, sprzedających sznurek bolszewikom. On będzie rodzimym bolszewikom sznurek fundował i darował! I może być pewni, że ci bez jednego wyrzutu sumienia będą na nim nadal wieszać.

Na koniec refleksja już mniej żartobliwa, a nawet zgoła poważna. Prawo i Sprawiedliwość doceniło znaczenie telewizji publicznej, błyskawicznie wymieniając tam kadry. Na samą redakcję publicystyki TAI „rzucono” aż dwóch komisarzy – Dawida Wildsteina i Samuela Pereirę. Czy równolegle PiS w ogóle nie będzie doceniał kultury? A – o tym już na tych łamach pisałem, ale powtórzę – w telewizji walczy się o wynik najbliższych sondaży, ewentualnie o rezultat najbliższych wyborów. W kulturze, projektując i prowadząc badania, projektując i pisząc książki, inspirując tworzenie filmów, spektakli, dzieł plastycznych – walczy się o rezultat wyborów, w których będą głosować Polacy za lat 20 i 30. I oto, czy wówczas będą jeszcze istnieć Polacy jako naród, czy jako bezwolna masa ludzka, którą będzie można prowadzić niczym stado baranów. Tyle, że trzeba wyobraźni, aby to rozumieć i determinacji w działaniach.

PS Już po napisaniu tego tekstu, 11 kwietnia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę pozytywnie rozpatrzonych odwołań dotyczących wyników konkursu na dotacje dla czasopism. Jak się okazało – „Krytyka Polityczna” nie otrzymała dotacji (w zeszłym roku zgarnęła 90 tysięcy złotych). Tak trzymać! Jednak będziemy się przyglądać udzielanym dotacjom. Na przykład ze środków „Promocja literatury i czytelnictwa” dwa granty – w sumie 60 tysięcy złotych – przeznaczone zostały na projekty dotyczące promocji literatury ukraińskiej. Grant w wysokości 40 tys. złotych otrzymała również Agora S.A. (na wydanie wspomnień Nadieżdy Mandelsztam).

Napisał 

Za: http://warszawskagazeta.pl/felietony/kroniki-tygodniowe/item/3699-nie-karmic-lewackich-zmij

Komentarzy 12 do “Nie karmić lewackich żmij!”

 1. p said

  Glinski i cale to towarzystwo nie nadaje sie do rzadzenia.Tez oczekiwalem wielkich i szybkich zmian w mediach po zapowiedziach PiSu,jak to mialoby byc fajnie.Owszem,jest nowy szef Kurski,ale nie widac jakiejs wiekszej roznicy teraz.Nadal wylewaja pomyje na obecny rzad.
  Nie wroze im nawet pelnej kadencji,jesli sie nie wezma za wlasciwe,zdecydowane rzadzenie.

 2. nana said

  A to uwagi prof. Jerzego Roberta Nowaka

 3. Moher49 said

  Pan Gliński, pan Waszczykowski to kolejne pomyłki w obecnym rządzie. Media miały się stać Narodowe Polskie !, stały się mediami narodu „wybranego”.

 4. kifer said

  Dodałbym jeszcze nieudacznika i specjalistę od rozbrajania społeczeństwa – Błaszczaka oraz Kurskiego, głównego utrwalcza układów starych i nowych, a także wielkiego miłośnika żydów na głównych kierowniczych stanowiskach w TVP

 5. Antoni Nadstazik, Melbourne. said

  Szanowny Panie/Pani Mocher 49.
  Mysle, ze to nie jest zadna pomylka, chyba, ze zapomnial Pan/Pani
  dodac cudzyslowia.
  Za duzo tych „pomylek”, za duzo zaniechan.
  Na moj rozum, to jest celowe dzialanie.
  Narod uwierzyl, ze ta „walka” miedzy PO i PiS-em to tak naprawde,
  ze chodzi o sprawy Polski.
  Im zas chodzi po prostu o koryto.
  Ktokolwiek bral udzial w zdradzie okraglego stolu,
  jest umoczony.
  To samo dotyczy wciagniecia Polski do eurokolchozu.
  To juz chyba zaczynaja widziec nawet przyslowiowe lemingi.
  Reasumujac, zblizamy sie do zakonczenia tej komedii granej przed narodem.

 6. p said

  Ad2. Bardzo dobry wywiad prof.J.R. Nowaka.Kaczynski jest naiwny jak dziecko.Widac,ze sie nie nauczyl jeszcze lekcji z dawnych lat.Audyt w PiSie i to gleboki powinien zrobic!

 7. Julka said

  re:5
  Przed wciągnięciem Polski do eurokołchozu było referendum, wprawdzie dwudniowe, ale nikt tego nie kwestionował, tak jak i wyników. Widocznie ten eurokołchoz Polakom nie wadził, wręcz przeciwnie. I co miał począć ówczesny prezydent?

 8. NoTak said

  Re 7:
  Owczesny prezydent powiniwn byl zlekcewazyc to referendum, tak jak wszyscy inni prezydenci (premierzy) lekcewaza referenda w ich krajach (vide: referendum w Grecji, referendum w Holandii)

 9. Analityk said

  Najpierw Łódź, teraz Warszawa. Władze miast stoją po stronie TK: Będziemy stosować się do jego orzeczeń
  http://natemat.pl/177887,najpierw-lodz-teraz-warszawa-wladze-stolicy-po-stronie-tk-bedziemy-stosowac-sie-do-jego-orzeczen

  „Władza sądownicza opowiada się przeciwko ograniczeniom kompetencji władzy ustawodawczej. Jest to pucz władzy sądowniczej przeciw władzy ustawodawczej. Tego nie było do tej pory w naszym systemie. Jest to operacja na ludzkiej świadomości przez manipulację i wprowadzanie ludzi w błąd. Jest to robienie ludziom wody z mózgu”
  http://www.naszapolska.pl/nowosci,kraj,6,1,sedzia_andrzejewski_ostro_o_rzep,40.html

  Dlaczego Sejm ustawą nie rozwiąże tej warcholskiej żydobolszewickiej organizacji jaką jest TK?!!

 10. hudy said

  Ja nie wiem jak taki paszkwil,taka szkarada,takie monstrum ktore nawet chocby genitaliami – powinna zrodzic podejrzenie ze moze byc kobitem, nie wstydzi sie pokazywac bez maski choby i krokodyla ktora uczynilaby jej widok znosnym dla oczu

 11. pugnus said

  Bo Glinski z Gowinem sila sie na postepowych Europejczykow,ktorym nie obcy jest pluralizm i bezstronnosc… przeciez oni sa tacy…. inteligentni !Nawiasem ,co dopiero Srodzina u Lisa wyplula sie do dna na PiS!

 12. Gdfv said

  Literatura dzieli się dobrą i złą a nie lewicowa i prawicowa. Podobnie sztuka. Wildstein i Pereira. Prawdziwi Polacy. Stoją na straży interesów hegemona, USA. I skąd zdziwienie, że dotacja na Ukrow? Przecież PiS ich popiera…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: