Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Marysia Pyż ze Lwowi: Dzisiaj mija 30 rocznica „tragedii” w Czarnobylu.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-26

Słowo „Czarnobyl” jest znane każdemu. Ale nikomu nie mówi się o tym, co w tym dniu dzieje się na Ukrainie. Fale strajków i demonstracji które szerokim łukiem omijają media. Dlaczego? Bo ludzie, którym cudem udało się przeżyć wymagają coś od biednego państwa ukraińskiego. Toć grzech śmiertelny! Kto się ośmielił?
Np. Pan Stanisław z Chmielnickiej obłasti: „Byłem tam. Gasiłem pożar. Gdy byliśmy potrzebni państwo nas odnalazło i wysłało. Prosto do piekła. Odczuwałem smak metalu. Odczuwałem na skórze żar i pianę która się lała. Rękawiczki nie pomagały. Większość moich przyjaciół zginęła. Wyrwali nas z łóżka pośrodku nocy. Znaleźli autobusy, oficjalne blankiety i ludzi którzy pilnowali abyśmy jechali.”
Dzisiaj w ukraińskich wiadomościach pokazują piwnicy w Czarnobylu gdzie po prostu wrzucano ciała tych co zginęli od radiacji. Także w lewym dolnym rogu na wszystkich kanałach palą się świeczki. Czy tego wystarczy? Oczywiście, że nie. Nawet wg prawa ukraińskiego ludziom co byli tam bezpośrednio należy się kompensacja za utratę zdrowia. Owszem, zdrowie stracili, ale żadnej rekompensaty za to nie otrzymali do tej pory!
„Wygrałem wszystkie sądy ukraińskie i europejskie. Ale Ukraina w nosie miała i ma prawo. Mam pierwszą grupę. Uczestniczyłem tam bezpośrednio. Broniłem ludzi przed skutkami tragedii. Byłem tam, bo byłem potrzebny państwu. A gdy teraz ja coś potrzebuję, to państwo udaje, że go nie ma” – kontynuuje Pan Stanisław.
Tak to już jest w tym państwie. A najlepiej winą za „Czarnobyl” obarczyć Rosję. I to w dniu dzisiejszym! Takie komunikaty się pojawiają pisane przez urzędników. Tylko o jednym zapomnieli. Że w te czasy na kierowniczych stanowiskach siedzieli ci sami Ukraińcy. Komuniści, ale swoi. Chcieli wypróbować graniczne możliwości pracy elektrowni. Cóż! Udało się! Skutków mamy na najbliższe setki lat.
I jeszcze jedno. W ciągu dwóch tygodni od wybuchu nikt w tym państwie nic nie wiedział. Póki ludzie z mediów zagranicznych, bo takie jaki by nie był reżim działały, np. polskie były we Lwowie, nie dowiedzieli się o dziwnej chmurze idącej w kierunku Rosji. No i pod rozgrzanym słońcem jeszcze zrobili paradę majową, w wyniku której jej uczestnicy też stracili zdrowie. Po co im rekompensata? Przecież władza miała nadzieję, że szary człowiek o niczym się nie dowie. Toć nic się nie stało. Po 6-ciu godzinach podjęli decyzję o ewakuacji ludności zamieszkującej obszar w promieniu 30 km dookoła elektrowni. I tego zupełnie wystarczy. Tylko znów zapomnieli uprzedzić ludzi, że ich dzieci co bawiły się na dworze już są martwe. A zanieczyszczenie środowiska w świecie zawdzięczamy władzy właśnie ukraińskiej. I przez najbliższe tysiąc lat będziemy odczuwać tego skutki.
Maria Pyż, Lwów

 

Komentarze 3 do “Marysia Pyż ze Lwowi: Dzisiaj mija 30 rocznica „tragedii” w Czarnobylu.”

 1. adam ryglowski said

  Nie zapomnę tamtego 1 -go maja .
  Zamiast „pochodu” – byliśmy z dziećmi u znajomych .
  Piękny , sloneczny dzień . TYLKO TA UPIORNA CISZA !!!
  Ptak nie zaśpiewał , zwierzaki (koty , pies) ukryły się – cisza, jak w grobie .

  wieczorem dowiedzieliśmy , że podawany jest dzieciom płyn Lugola

  😦 (czy umarłemu coś pomoże kadzidło )
  Katastrofa , to wynik fatum lub ludzkiej głupoty , ale świadome narażanie milionów ludzi to …
  A winni mają się dobrze , albo leżą w „alejach zasłużonych”

 2. K.C. said

  Do tej pory w Polsce nikogo nie ukarano za zaniechania w tej sprawie.Za późno podawano płyn „lugola”;za późno ogłoszono zagrożenie pomimo wiedzy na ten temat. Spora cześć odpowiedzialnych za to jeszcze żyje,np.niejaki J.Urban który jako tzw.”rzecznik rządu”świadomie wprowadzał Naród w błąd klepiąc o braku zagrożenia.W Bułgarii za takie działania rzecznika rządu skazano po tzw.upadku komuny.Naukowiec prowadzący statystyki wzrostu zachorowań na raka w Polsce po wybuchu czarnobylskim zginął w dziwnych?okolicznościach.Władza nawet obecna ukrywa dalej wyniki tych badań. Rżną „głupa”jakby nie było sprawy.Do dziś poziom skażeń niektórymi pierwiastkami jak np.cez jest zbyt wysoki.Rak w Polsce zbiera obfite żniwo ale o tym cisza.Lepiej urządzać igrzyska typu „trybunał;taśmy,majdan,Rosja” itp.

 3. Reblogged this on thepolandblog and commented:
  Polecam relację o Czarnobylu od Marii Pyż.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: