Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Rząd Litwy utrzyma dyskryminację w sprawie pisowni nazwisk.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-04-29

 

Litewski rząd opowiedział się dzisiaj przeciw obywatelskiemu projektowi ustawy, który zezwala na oryginalny zapis nazwisk w dokumentach tożsamości.

 

Obywatelski projekt zakładał zezwolenie na zapis nazwiska w sposób oryginalny to jest w brzmieniu właściwym dla języka ojczystego osoby. Oryginalny zapis mógłby się pojawić zarówno na pierwszej stronie wydawanych przez Litwę dokumentów jak i na rewersie. Sprawa ta jest szczególnie ważna dla miejscowych Polaków. Od początku niepodległej Litwy zgodnie z jej prawem zapis ich nazwisk jest lituanizowany.

Rząd Algirdasa Butkevicziusa uznał, że spowoduje to chaos, stworzy przesłanki do stworzenia dwóch i więcej tożsamości w rejestrach urzędowych Litwy i innych państw. Ocenił też projekt ustawy jako niezgodny z konstytucją Republiki Litewskiej i wykładnią Sądu Konstytucyjnego.

l24.lt/kresy.pl

http://l24.lt/pl/polityka/item/126293-nie-ma-zgody-rzadu-litwy-na-litere-w

Komentarzy 6 do “Rząd Litwy utrzyma dyskryminację w sprawie pisowni nazwisk.”

 1. Antoni Nadstazik, Melbourne. said

  „Rząd Algirdasa Butkevicziusa uznał, że spowoduje to chaos, stworzy przesłanki do stworzenia dwóch i więcej tożsamości w rejestrach urzędowych Litwy i innych państw.”

  Klitus, bajdus.
  Przy tym calym skomputeryzowaniu i nieustannym sledzeniu wszystkich obywateli,
  przy tych „czipach” i innych sposobach, oni, bidule nie beda sobie mogli poradzic.

  Dla mnie jest to ewidentnie zla wola i wynaradawienie Polakow na Litwie,
  sporej jak na ten kraj mniejszosci etnicznej, nie mniej,
  zamieszkalej na tym terytorium od od stuleci.

  Co na to slawetni towarzysze komisarze ludowi z eurokolchozu,
  ktorzy zdziebelka w oku Polakow sie dopatruja, a belek w oczach Litwinow nie widza?

  „Wszystko gra i koliduje”?

 2. solkraken said

  Litvusy to NAZIole… od dekad :(((

 3. solkraken said

 4. K.C. said

  W 1918 i 1920 Litwini z nienawiści do Polski i Polaków oddawali Wilno i Litwę bolszewikom. Politykę nienawiści prowadzili przez całe „międzywojnie” i dopiero ultimatum Polski tuż przed wojną przywróciło ich do rzeczywistości.Ale spójrzmy na to inaczej_ich obecny rząd nie liczy się z „eurokołchozem” i od tzw.”wolności” prowadzi swoją politykę narodową.Kolejne „rządy” Polski w imię jakieś zwariowanej poprawności i politycznej współpracy nadskakują decyzjom ich władz w niszczeniu Polaków na Litwie chowając głowy w piasek jak strusie.Dotyczy to także obecnych władz i św. pamięci L.Kaczyńskiego. Litewskie władze co by nie mówić mają na uwadze swój interes narodowy. Spójrzmy natomiast na nasze władze i Pana Prezydenta -prześcigają się w deklaracjach na temat ważności i roli mniejszości narodowych a już zwłaszcza Pan Prezydent. Jest taki artykuł na „Bibule” portalu niezależnym jak to mniejszości wręcz zaduszają Polskę.
  Obecne władze dla dobra swojego wizerunku stłamszą Naród w imię tzw.”wolności” i poprawności politycznej.

 5. Gras said

  Dzis prawdziwych litwinow juz niema Gdyz nie zwalczali by POLSKIE.To poprostu
  syjonistyczno=niemiecka agentura dzialajaca z ramienia Eurokolhozu.
  ZROZUMCIE to POLACY.Szykujmy sie do drastycznych rozwiazan.

 6. K.C. said

  W uzupełnieniu wpisu 4;także poprzednie władze to robiły.Można tutaj zauważyć pełną ciągłość i nawet spójność działań przeciwko Narodowi a zwłaszcza możliwości wypowiadania się i działania w tym zakresie.Jak się dokładnie przyjrzeć to co się zmieniło np. w działaniach policji i prokuratury dotyczących zwykłych obywateli czujących się Polakami?Szykany, aresztowania np.ostatnio w Warszawie po procesie w sądzie okręgowym.Policja stała na straży bezprawia sądowego!!! Tak się dzieje pod rządami PiS? Aresztowano człowieka po farsie procesowej na zlecenie prokuratury pod rządami prokuratora generalnego – min.sprawiedliwości?
  Jaka by nie była ta władza ,każda chce trzymać obywatela za „pysk” i dyktować jak należy pojmować słowa „Naród,Polska i Państwo”!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: