Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

A gdyby tak powiedział polski minister sprawiedliwości?

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-05

Minister sprawiedliwości Izraela: w rzeczywistości miliony niemieckich kobiet i mężczyzn powinno być sądzonych podczas procesu norymberskiego.

Izraelska minister sprawiedliwości Ayelet Shaked przebywa w Krakowie
W Collegium Novum UJ odbyło się sympozjum, upamiętniające rocznice uchwalenia ustaw norymberskich i rozpoczęcia procesów norymberskich
Shaked: Żydzi pamiętają, codziennie mówią „Nigdy więcej”

Minister sprawiedliwości Izraela Ayelet Shaked była jednym z 200 gości – naukowców, prawników, przywódców politycznych – którzy z całego świata przyjechali pod Wawel na sympozjum, upamiętniające dwie rocznice – 80-lecie uchwalenia ustaw norymberskich oraz 70-lecie rozpoczęcia procesów norymberskich. Spotkanie odbyło się w Collegium Novum UJ w przededniu Marszu Żywych w Oświęcimiu.

 

Ayelet Shaked zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że mówi w imieniu 6 mln oskarżycieli. – Ich głos jest niesłyszany, dlatego ja będę mówiła w ich imieniu. Oskarżam w imieniu tych popiołów rozrzuconych po polach Auschwitz i Treblinki i wielu pól i terenów Polski i Europy” – mówiła minister. – Żydzi pamiętają, codziennie mówią „Nigdy więcej” – podkreśliła.

Minister przypomniała zapisy rasowych ustaw norymberskich z 1935 r., które stały się podstawą antyżydowskiej polityki w Niemczech. Zauważyła też – powołując się na historyków – że to niemiecki system prawny był podstawą niemieckiej machiny eksterminacyjnej, dehumanizacji Żydów. – (…) prawo może zostać zamienione z instrumentu prawa w instrument bezprawia – zauważyła.

Mówiąc o procesie norymberskim oceniła, że w latach 1945-1949 wzięło w nim udział tylko część nazistów, niewielu skazano, ale „w rzeczywistości miliony niemieckich kobiet i mężczyzn powinno być wówczas sądzonych”. – Wyjątkowo irytujące jest, że wielu urzędników systemu nazistowskiego stało się filarami powojennego porządku niemieckiego. W latach 60. w Niemczech Zachodnich 80 proc. sędziów wywodziło się z czasów reżimu nazistowskiego – powiedziała minister.

Jak oceniła, niemiecki system prawny nie poradził sobie z procesem denazyfikacji, którego żądali alianci po wojnie. Jednak jej zdaniem wciąż można walczyć o sprawiedliwość, która jest obowiązkiem wszystkich; a Holokaust był tragedią nie tylko Żydów, ale całej społeczności międzynarodowej.

– Wielu nazistów i kolaborantów nie żyje, ale wielu z nich pozostało, powinniśmy ich postawić przed sądem nawet w ich podeszłym wieku. To jest nasze zobowiązanie dla naszych 6 milionów braci i sióstr – oceniła i zaapelowała, by zwiększyć wysiłki na rzecz publikacji historii osób, które przeżyły Holokaust.

– Historia systemu sprawiedliwości daje lekcję, która pomaga zapobiec przyszłym wydarzeniom – zaznaczyła Shaked i przekonywała, że należy bronić demokratycznego systemu sprawiedliwości. – Pamięć Holokaustu wymaga od nas potępiania antysemityzmu i wszelkiego rodzaju nienawiści – powiedziała.

Zwróciła uwagę, że antysemityzm wciąż jest obecny w Europie. – Możemy być jego świadkami i on staje się coraz głośniejszy i mocniejszy – oceniła i jako przykład podała wypowiedź Kena Livingstone’a, związanego z brytyjską Partią Pracy, którego słowa zostały odebrane jako sugestia, że Hitler był syjonistą.

Minister sprawiedliwości podkreśliła, że Izrael jest dumny z bycia częścią międzynarodowej społeczności i międzynarodowych organizacji, ale zawsze będzie bronił swoich granic i obywateli. – Będziemy tworzyć naszą przyszłość i los, musimy się bronić, bo inni nam nie pomogli; wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego alianci nie zadziałali, by zatrzymać masakrę; dlaczego nie zbombardowano Auschwitz, jeden samolot mógł oszczędzić życie wielu tysięcy ludzi, nigdy mi na to nie odpowiedziano – mówiła minister.

Organizatorami środowego sympozjum w Krakowie byli: The March of the Living, Raoul Wallenberg Centre for Human Rights, Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ.

Proces norymberski

Proces norymberski głównych zbrodniarzy rozpoczął się 20 listopada 1945 r., a zakończył 1 października 1946 r. Podczas blisko 220 dni pracy wysłuchano zeznań 240 świadków, przedłożono ponad 5 tys. dokumentów, a protokół został spisany na 16 tys. stron. W procesie sądzono 22 osoby – 12 skazano na śmierć (jedną zaocznie), trzy – na dożywocie, cztery – na długoletnie więzienie, a trzy – uniewinniono. Następcze procesy norymberskie trwały do sierpnia 1949 r.

Był to proces bezprecedensowy, ponieważ po raz pierwszy zastosowano zasadę odpowiedzialności karnej przywódców państwowych za zbrodnie międzynarodowe. Oskarżono ich o popełnienie czterech rodzajów zbrodni: uczestnictwo w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości.

Na miejsce procesu wybrano Norymbergę, aby tam ostatecznie unicestwić ducha III Rzeszy. To właśnie w Norymberdze w 1933 r. świętowano dojście Hitlera do władzy, tam uchwalono w 1935 r. tzw. ustawy norymberskie, pozbawiające Żydów obywatelstwa Rzeszy, ochrony prawnej i własności.
PAP

Komentarzy 12 do “A gdyby tak powiedział polski minister sprawiedliwości?”

 1. taktowidze said

  6 milionow? To tylko w Yad Vashem a w Oswiecimiu/Aushwitz 1.1 miliona wszystkich ofiar. Australijski uczony udowodnil, ze w ciagu wojny fizycznie byloby niemozliwe tyle ludzi przepuscic przez komin. Propaganda i przemysl hlokaust. Dobre bylo na wyludzanie pieniedzy ale dzis jest lepsza komunikacja i ludzie umieja czytac. Co nie znaczy, ze mordowanie jest dobre.

 2. Wieża ciśnień said

  Wypowiedź pani Minister powinno się cytować ilekroć poprawni politycznie, prominentni urzędnicy UE narodowości niemieckiej stawiają zarzuty nam Polakom. Nic dodać, nic ująć.

 3. Kwal said

  A czy wspomniała o Judenratach ?

 4. Tom said

  ciekawie brzmi to „bo nikt nam nie pomógł”. Nikt im nie pomógł, nie pomógł mordowanym mieszkańcom Warszawy a nawet pacjentom ze szpitali których zabijli naziści nawet w łóżkach itd. itp. Dla nazistów każdy był wrogiem – Żyd, Polak, dziecko, Rosjan traktowali jak zwierzęta – nawet żołnierzy, itd. Nie można mówić o holokauście i obozach koncentracyjnych, wybiórczo mówiąc tylko o niektórych ofiarach.

 5. krzysiek4 said

 6. Analityk said

  Te słowa tylko w innym kontekście należy skierować pod adresem żydobolszewickich bandytów mordujących Polaków po 1945 roku.
  Im wszystkim należy się „Norymberga” i nie będzie to żaden akt zemsty – jak to żydobolszewia i lewactwo mówią – a zwykły akt sprawiedliwości.

 7. Analityk said

  PS.
  Jesli partia PiS uważa się za partię broniącą niepodległości Polski to powinna osądzić i ukarać wszystkich żydobolszewików i komunistów w Polsce.

 8. Analityk said

  Żydzi sami doprowadzili do Holokaustu swoim postepowaniem i go przeprowadzili pomagając mordować miliony swoich rodaków.

  http://creativitymovement.net/creator_library/polish/ner-26.html

  Przecież ci wszyscy żydzi również powinni ponieść karę, a nie domagać się od innych np.Polaków płacenia za hitlerowskie zbrodnie!
  Jakim trzeba byc podłym czlowiekiem aby stawiać takie rządania?!

 9. jok said

  Hm, jak to piszą….Czy coś się jakoś kojarzy?

  Wiki: „Względem ustaw stopniowo zostały wydawane rozporządzenia wykonawcze. Pierwszym było rozporządzenie z dnia 14 listopada 1935 r., precyzujące ustalenia § 3 ustawy o obywatelstwie Rzeszy i wyłączające Żydów spod jego mocy.
  Na mocy tych dokumentów Żydów można było pozbawić obywatelstwa Rzeszy, ochrony prawnej i własności. Nie mogli również pełnić służby w urzędach państwowych ani w wojsku. Zakazano im również wywieszać flagę państwową.”

  Szahak: „Zacznijmy więc od obowiązującej w tym kraju definicji terminu „żydowski”, ilustruje ona bowiem
  podstawową różnicę między Izraelem jako „państwem żydowskim” a większością pozostałych
  państw świata. Zgodnie z oficjalną definicją Izrael jest państwem „należącym” tylko i wyłącznie
  (bez względu na miejsce zamieszkania) do osób określanych przez władze izraelskie jako „żydzi”.
  Z drugiej strony Izrael „nie należy” do obywateli nieżydowskiego pochodzenia, których, i to w
  sposób oficjalny, uznaje się za osoby niższej kategorii. W praktyce oznacza to, że gdyby
  członkowie jakiegoś plemienia peruwiańskiego zdecydowali się przejść na judaizm, uzyskawszy
  tym samym status „żydów”, staliby się automatycznie obywatelami izraelskimi i mogliby dzięki
  temu korzystać z 70 procent terytorium Zachodniego Brzegu (a także 92 procent terytorium
  należącego do Państwa Izrael), ziem oficjalnie przeznaczonych wyłącznie dla żydów.
  Wszystkim nie-żydom (i to nie tylko Palestyńczykom) zabrania się korzystania z tych terytoriów.
  (Zakaz ten dotyczy także obywateli izraelskich pochodzenia arabskiego, i to nawet tych, którzy
  dosłużyli się wysokich stopni wojskowych w armii izraelskiej).”

 10. Każda zbrodnia ma swoje : MOTYWY,WYKONAWCÓW i NARZĘDZIA ZBRODNI.
  Analogicznie jest w przypadku TEOLOGII WYZWOLENIA mesjasza Karola Marksa i konsekwencji kiedy judaizm rabiniczny uznał,że od ateizmu jest gorsze chrześcijaństwo.

 11. sokraken said

  „sekta holkałst” ewidentnie narzuca innym swoje NAZIolskie wyznanie, w mit ofiar – a przecież gdyby Niemcy im pozwolili wybić Polaków, to po 5 latach okupacji nie byłoby teraz ani Wirtualnej Polonii, ani pisałby już nikt po pslaku… a co, gdyby analogicznie Cała Europa Wschodnia wrzasnęła nigdy więcej aszkeNAZIstowskich obłudników i wypluła ten nowotwór ???

 12. Antoni Nadstazik, Melbourne. said

  Ad 4. Panie Tom.
  Prosze nie uzywac termminu „nazisci” bo to jest malo precyzyjne,
  ba ostatnio nawet mylace.
  Nie slyszal pan, ze niedouczeni w tych sprawach ludzie juz nazistow
  „myla” z Polakami?
  Jesli chce Pan pozostac przy tych nieszczesliwych nazistach,
  to prosze dodac niemieccy, ukrainscy itd.
  Za mojej mlodosci mowiono po prostu Niemcy, a czasem tez hitlerowcy.
  Pozdrawiam.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: