Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Polska premiera filmu Elżbiety i Wacława Kujbidów o zbrodni w Jedwabnem – Powstańmy z kolan!

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-10

W ramach spotkań Stowarzyszenia Dziennikarzy Polski „Maj na Foksal” odbyła się polska premiera filmu Elżbiety i Wacława Kujbidów „Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty”, oraz spotkanie z publicznością po projekcji filmu. Przedstawiamy pełen zapis wideo spotkania.
Wacław Kujbida: „Jest to wspaniała rzecz, że możemy ten film państwu zaprezentować, bo najwyższy czas, żebyśmy zaczęli odzyskiwać tożsamość narodową. Powstańmy z kolan.”

P5050026m

Państwo Kujbidowie, na stałe mieszkający w Kanadzie, własnym sumptem i staraniem stworzyli film odkłamujący mity, kłamstwa i półprawdy dotyczące zbrodni w Jedwabnem. Dotarli do naocznych świadków tamtej historii, przytoczyli fragmenty opublikowanych na Zachodzie wspomnień Żydów mieszkających w tamtej okolicy, którzy opisują te wydarzenia. Warto dodać, że stosunek tych Żydów do Polaków często był nieprzychylny (np. były to wspomnienia Żyda-sowieckiego partyzanta, współpracującego z bezpieką), a jednak ich relacje pokrywają się z tym co zostało przedstawione w filmie.

P5050062m

Autorzy nakreślili też tło historyczne wydarzeń – wybuch wojny, wkroczenie Niemców w 39 roku, okupację sowiecką, która nastąpiła wkrótce potem, ze zbrodniami i wysiedleniami dokonywanymi na Polakach, ponowną okupację niemiecką i ponownie sowiecką. Sytuację, w której państwo polskie na tych terenach nie istniało już od dwóch lat, gdy dokonana została zbrodnia w Jedwabnem.

Z wypowiedzi świadków, przedstawionych faktów, analizy materiałów historycznych, wyników przerwanych ekshumacji, wynika jasno, że zbrodni dokonywały specjalne niemieckie komanda śmierci, a zwłaszcza einsatzgruppen Hermanna Schapera, niemieckiego zbrodniarza, którego rajd po Podlasiu znaczą kolejne miejsca zbrodni. Zbrodnie na Żydach nie były jedynymi popełnianymi przez Niemców. Państwo Kujbidowie pokazali masowość zbrodni niemieckich na Polakach. Nie mogli pokazać wszystkich odnalezionych w czasie ekshumacji przedmiotów, ponieważ nie zostały one udostępnione na potrzeby filmu. Tymczasem na odsłanianych, czy też istniejących pomnikach umieszczanych na miejscach zbrodni znikają napisy stwierdzające, ze zbrodni dokonali Niemcy, a czasem wręcz pojawiają się teksty oskarżające o to Polaków. Przy czym należy podkreślić, że film mówi również o tym, że przymuszani przez Niemców Polacy wskazywali im w których domach mieszkali Żydzi.

IMG_4412m

Elżbieta Kujbida o motywach stworzenia tego filmu: „Pytano nas dlaczego zajmujemy się Jedwabnym, czy jakimiś publikacjami. Dlatego, że nie zgadzamy się na to, żeby Polakom wmawiano jakieś koszmarne mordy z czasów wojny, których nigdy nie dokonali. Mordów dokonywali Niemcy w okupowanej Polsce. Polacy muszą być silnym, dumnym narodem. Jesteśmy poza Polską 30 lat, głosimy polskość, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że znamy język polski. Bronimy Polski, bronimy dobrego imienia Polaków i bardzo was państwa prosimy róbcie to samo. Każdy z nas może zrobić jedną maleńką rzecz. To są takie kamyki, te kamyki połączone w wielką lawinę zrobiły to, co się stało w naszym kraju. Mamy nowy, wspaniały rząd, prezydenta Dudę, i to są tylko i wyłącznie te małe kamyki, musimy teraz przywrócić Polsce i Polkom dobre imię. Nie zgadzamy się na kłamstwa historyczne.”

IMG_4400m

Po projekcji autorom filmu dziękował Stefan Truszczyński, sekretarz generalny SDP: „Po obejrzeniu tego filmu chciałoby się przede wszystkim pomilczeć, ale z drugiej strony chce się krzyczeć, nie tylko z powodu zbrodni niemieckich, ale również z powodu jak te zbrodnie od wielu lat są przedstawiane, jak są zakłamywane, dlaczego to jest tak długo czynione. A przecież jak udowadniają państwo w tym filmie, tak bardzo pieczołowicie, z takim wielkim nakładem zrobionym, dowiadujemy się, że byli ludzie, że są ludzie, którzy usiłowali pisać o tych sprawach, mamy liczne cytaty, nazwiska, daty. To nie tak, jak się teraz wydaje, że to nie było wiadome, ktoś jednak próbował. Teraz mamy tutaj panią Elżbietę i pana Wacława, którzy nam dostarczyli coś w rodzaju podręcznika wskazówki. To jest takie ABC, to jest dopiero coś, co trzeba zapamiętać, żeby zrozumieć fakty, o których mówią filmy fabularne, o których się mówi, które się rozwija, a tutaj okazuje się, że te fakty są jednak nieznane, okłamywane, przekręcane. I dlatego jest wielka zasługa państwa, można powiedzieć, jak to się dzieje, że dwoje robi coś, co powinny robić instytuty, uczelnie, wydziały, tysiące historyków. To wszystko jest jeszcze do dopowiedzenia. Państwu bardzo gorąco, serdecznie, dziękuję za to.”

Na wypełnionej po brzegi sali był obecny i zabierał głos burmistrz Jedwabnego. Spotkanie rozpoczął obecny prezes SDP Krzysztof Skowroński.

Relacja: Bernard i Margotte

IMG_4432m

IMG_4419m

IMG_4376m

P5050074m

P5050085m

P5050063m

P5050058m

IMG_4368m

IMG_4397m

IMG_4365m

IMG_4380m

IMG_4370m

Więcej zdjęć:https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157665708179613

http://blogpress.pl/node/22719

Komentarzy 20 do “Polska premiera filmu Elżbiety i Wacława Kujbidów o zbrodni w Jedwabnem – Powstańmy z kolan!”

 1. Walenty said

  I widzisz Grosie ty qrwo żydo-chazarska jak twoje kłamstwa wyglądają?

 2. adam ryglowski said

  P . Walenty – nie zajmuj się Pan łajnem ,czy obornikiem !

  GRATULUJĘ , P O D Z I W I A M – ŻYCZĘ PAŃSTWU
  Elżbiecie i Wacławowi TEGO , C O I S A M SOBIE BYM ŻYCZYŁ !

  Jesteście , po prostu PRAWDZIWYMI POLAKAMI .

  N.b.
  W tym samym czasie , w Białymstoku , było coś identycznego ( podobnego) .
  Nikt do dzisiaj nie drze ryja , że to zrobili Polacy
  (świadków było za dużo )

 3. Alina said

  Identyczny mord opisał naoczny świadek, żydowskie dziecko, które cudem przeżyło w spalonej stodole. STODOŁA ZOSTAŁA SPALONA WE FRANCJI WG TAKIEGO SAMEGO SCENARIUSZA PRZEZ NIEMCÓW. TVP wyemitował kilka lat temu program dokumentalny z owym dzieckiem, już jako bardzo dorosłym człowiekiem. Uratował się dlatego, że dorośli, którzy padli zastrzeleni przygnietli go i w ten sposób osłonili od kul. Słyszał i czuł jak stodoła była podpalona. Wyczołgał się spod ciał po 2 dniach, nocą, kiedy niczego i nikogo nie było słychać.
  Nie wiem co jeszcze trzeba podsunąć idiotom propagującym kłamstwa Żydów skupionych wokół Jana Tomasza Grossa, żeby pojęli swoją głupotę. Niezależnie od ich niechęci poznania prawdy, trzeba tych ludzi karać za szerzenie antypolskich kłamstw – oskarżają mnie, że Polacy – czyli wszyscy, więc i moi przodkowie (pewnie ci, którzy wcześniej zostali zabici w Katyniu) mordowali Żydów w czasie II wś. oraz pozbawić ich prawa wjazdu do Polski. To jest dość proste do zrobienia we wszystkich suwerennych państwach. W razie gdyby się tu pchali na siłę – wywieźć na ich koszt, albo zatrzymać w areszcie do chwili uregulowania kosztów deportacji.

 4. pamietam jak wtelewizji pokazywal lis wswoim programie na zywo jak manipulowal fakty naszym dyskutantom wstudio nie pamietam kto to byl ale ktos zpisu jemu dal tylko dwie minuty a zyhdowi grosowi dwadziescia minut ijak zaklamywal historie niemoglem saie ztym zgodzic za te klamstwa przeciwko polakom lis powinien wyleciec zprogramu na zbity leb dziekujje tym twurcom brawo

 5. Maryla Danuta said

  Państwo Elżbieta i Wacław, Kujbidowie zrobili wspaniały dokument, który przedstawił prawdziwą sytuację w Jedwabnem – w oparciu o fakty, a nie wyimaginowane oszczerstwa wg Grossa i jemu podobnych Żydów. Wyrażę pewnie zdanie wszystkich Polaków – dziękując Państwu bardzo serdecznie , za zebranie wszystkich udokumentowanych informacji i świadectw.
  Nasza Ojczyzna nie dość,że chyba najwięcej ucierpiała w czasie wojny, nie dość że mordowano Polaków od zachodu i wschodu, że zabudowano Polskę obozami koncentracyjnymi, że zostawiono wiele miejscowości w gruzach , że zrujnowano nam Warszawę, że Polacy całymi rodzinami, całymi wsiami, całymi kamienicami – byli mordowani przez Niemców – za ukrywanie Żydów, to teraz „z wdzięczności – są przez Żydów szkalowani, oczerniani, a Żydzi pomagają Niemcom – nazistom zrzucać ich morderstwa na Polaków.
  Jeszcze raz bardzo dziękuję Państwu – za wykonanie tak doskonałej pracy i Życzę Państwu Elżbiecie i Wacławowi wiele zdrowia, wszystkiego najlepszego i wielu powodów do radości w długim i szczęśliwym życiu. Nam Polakom sprawiliście Państwo naprawdę piękny prezent – prawdę, którą podli ludzie chcieli pokryć ohydnymi kłamstwami.

 6. Carlos said

  Wzruszylem sie-ale nikt nie pociagnal tematu,kto przerwal eksumacje i kto jak glosowal w sprawie emerytur dla zydow. Brawo burmistrz Jedwabnego i brawo emerytowana nauczycielka.

 7. Antoni Nadstazik, Melbourne. said

  Carlos.
  Zgadzam sie z Panem, ze jesli chodzi o nazwisko tego kto przerwal ekshumacje w Jedwabnem
  i dlaczego to zrobil, panuje kompletna cisza.
  Z jednej strony juz za to i inne sprawy (wciagniecie Polski do eurokolchozu) zaplacil,
  z drugiej zas nie trace nadziei, ze podobnie jak przez 60 lat zamilczany Katyn,
  tak i to w koncu wyjdzie na jaw.
  Mysle, ze tak naprawde ze w swietle dokumentow to juz jest wiadome, tylko,
  ze komus na tym zalezy, zeby Polske obrzucac gnojem.
  I znowi chodzi o mamone.
  Nie ludzmy sie, ze sie ktos za nas wstawi.
  To juz jest nasza, Polakow sprawa i dlatego wielkie brawa dla
  panstwa Kujbidow, ze poswiecili swoj czas i pieniadze na ten cel.
  Chce sie zyc, kiedy jeszcze tacy ludzi chodza po swiecie.
  Dotyczy to tez burmistrza Jedwabnego i emerytowanej nauczycielki i nawet tych,
  co poswiecili swoj czas tej sprawie, przychadzac na ten film.
  Pozdrawiam.

 8. @Carlos.
  Nie tylko wstrzymano ekshumację Jedwabnem,ale zalegalizowano masońską organizację B’nai B’rith.

 9. Antoni Nadstazik, Melbourne. said

  Wlasnie Panie Mieczyslawie.
  Ciekawe, ze zadne „niepoprawne” merdia tez o tym nie wspominaja.
  Mocno ta niepoprawnosc jest koncesjonowana .
  Nie uwaza Pan?
  Ciekawe, ze sie tak zra miedzy soba obecna opozycja, z rzadzacymi,
  a w tych sprawach, jakby nabrali wody w ustach.
  Czyzby uklad : wy nie ruszacie naszych i vice versa nadal panowal?
  To ostatnie pytanie bylo retoryczne.
  Pozdrawiam.

 10. solkraken said

  no to niech teraz Stoltzman przeprasza Polaków… albo niech się wyrzeknie NASZEJ emeryturki i przejdzie OFICJALNIE na wikt telewiwy ;)))

 11. Carlos said

  Wszystkie te w/w fakty, uwazny obserwator dostrzega- ale nie mozna o tym mowic otwarcie, bo ludzie od razu posadzaja takiego o sympatie PO-wskie. Ja glosowalem w 2005 r. na PIS ( w Chicago) ale po pol roku zorientowalem sie, ze to niestety nie jest partia Polakow. Tak ze nadzieje o ktorych mowili ludzie na tym filmie moga okazac sie plonne. ( Co nie daj Boze) Glosowania w sprawie emerytur dla zydow sa w internecie, inne winy PIS-u tez. Zaraz odezwa sie glosy ,ze lepszy PIS niz banda zlodziei z PO. No pewnie tak, ale ta druga banda-na czele z Waszczykiem i Macierem moga doprowadzic do holokaustu Polakow na ich wlasnej ziemi. Na cholere sprowadzaja tu amerykanow z ich ciezkim sprzetem? Jacy to sa przyjaciele (USA) to widac na filmie o Stoczni Gdanskiej pt.” Kapitanowie nie umieraja.” Dowiecie sie Panstwo z niego kto stal za doprowadzeniem Stoczni do upadlosci. Oni, jak tu wejda to beda siedziec tak dlugo jak przedtem ruscy. Serwilizm PIS-u wobec Ameryki jest zenujacy. Mieszkalem tam 18 lat,to dobry kraj -ale rzadza nim neokonserwatysci zydowscy,co przemienia sie na wszystkie te wojenki, ktore sprowokowali i dalej prowokuja- lacznie z przewrotem nAmerycea Ukrainie. My tak tylka nie lizalismy Rosjanom -za tzw. komuny-, jak PIS lize tylek Ameryce, lacznie z szanowanym prezydentem Duda. Moim kazdy kto liczy na ” dobra zmiane” jest, mowiac najdelikatniej, zwyczajnie naiwny.

 12. Carlos said

  powinno byc ” moim zdaniem” i „przewrotem na Ukrainie”- przepraszam,ale pisze emocjonalnie i nie sprawdzilem przed wyslaniem

 13. Carlos said

  I bylbym zapomnial… O tym jak nas wszystkich ulepili Michniki,swiadczy wypowiedz przesympatycznej ,emerytowanej nauczycielki. ktora 3 razy przepraszala, ze nie chcialaby byc posadzona o antysemitym. Droga Pani, w swietle dzisiejszych faktow, toz to powod do dumy – byc przeciw zydowskiej hucpie. Pozdrawiam wszystkich myslacych podobnie.

 14. Historyk said

  Wyręczyli Bohdana Porębę. On miał robić film o Jedwabnym, już miał scenariusz i zbierał pieniądze, w Stanach m.inn. na realizację, ale go otruły żydo-chazarskie insekty.

 15. darousz2b said

  I co z tego, nawet jak by było nagrane kamerą przez Niemców czy jakiegoś zyda, to i tak racja jest tego parcha żydowskiego grossa. Przecież nikt w Polsce nie wznowi śledztwa bo łapę trzymają parchy i oni decydują o wszystkim, a nam Polakom pozostało tylko sobie pisać.

 16. Bronisław said

  Panie Historyku! To dlaczego „wielki narodowiec” – jak sam się określa – EUgeniusz Sendecki, który jak sam mówi, towarzyszył Panu Bohdanowi w ostatnich godzinach Jego życia nie dopilnował, aby ta sprawa została wyjaśniona?!!!
  Pozdrawiam Pana i życzę zdrowia! Króluj Nam Chryste!!!

 17. ruskiagent said

  Panie Daruosz. Żyjemy w takich czasach, gdy prawda to jest stwierdzenie tego, kto mówi więcej, głośniej i szybciej. Film o Jedwabnem to materiał dla nas, Polaków, abyśmy nie dali sie wpędzić w wieczne poczucie winy i wstydu za to, że jesteśmy Polakami. To nie jest film dla reszty świata, albowiem reszta świata w reakcji na ten film będzie tylko wzruszać ramionami, jeśli wręcz nie wyśmiewać się, jak to Polacy usiłuja sie wybielić. Bo świat już został zindoktrynowany w tej sprawie pracą uznanego wybitnego historyka, profesora uniwersytetu w Princetone (wykipedia), a tłum nie lubi zmian. Nawet wznowienie śledztwa nie da nic, bo już prawda została zapodana i szlus. Więc ten film robi wprawdzie dobra robotę, ale dla nas, nie dla świata.

 18. Bua said

  Ruskiagent, żałosny defetysto.
  Tacy jak Ty przyklepią to co im pluną w twarz przeciwnicy.
  Nie chcesz walczyć z wrogami naszego narodu to się zamknij. Nie wpisuj tu więcej swoich wypocin.

 19. Carlos said

  Panie Bronislawie! Z Eugeniusza Sendeckiego jest taki narodowiec jak ze mnie Brad Pitt. Naciagany patriotyzm, zawsze z kamera pokazujaca Sendeckiego, chory narcyzm, i pomieszanie pojec. Wystrzegajmy sie krzykaczy bo tylko osmieszaja narodowcow- do ktorych zreszta tez mam pretensje za ich rusofobie i popieranie Ukrainy. Ale to osobny temat. Pozdrawiam…

 20. mimoto said

  Oj jak pięknie Michaś opowiadasz, ty jedyny uczciwy i walczący o dobro obywateli Jedwabnego. Wszyscy kradną tylko ty jeden nie, byś się wstydził takie głupoty opowiadać. Większego przekręta od ciebie nie ma, tak było kiedyś i znów jest tak samo.
  Tutaj jest pokazane jak dysponowałeś pieniędzmi gminy;
  http://www.jedwabne.powiatlomzynski.pl/index.php?wiad=198
  Jak jedziesz do ludzi to chociaż pomyśl co mówisz, od kiedy to w gminie 18 radnych było? Śmiech na sali…
  I jeszcze oczerniasz osoby, których nie ma na tym świecie, ciekawe co na to twój Prezes? Takie piękne zdjęcie widnieje na stronie gminy Jedwabnego z nim…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: