Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Maria Przełomiec znów atakuje Polaków Wileńszczyzny i znów mówi nieprawdę.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-11

Maria Przełomiec
Redaktor programu „Studio Wschód” w TVP INFO znana jest z niechęci do naszych rodaków na Wileńszczyźnie. Dała jej upust również 1 maja w audycji publicznego radia.

W audycji „Więcej niż świat” wyemitowanej przez program I Polskiego Radia wywiad z premierem Litwy Algirdas Butkevičiusem komentowali Maria Przełomiec oraz korespondent Polskiego Radia w Wilnie Krzysztof Renik. W trakcie komentowania relacji polsko-litewski redaktor prowadzący Grzegorz Ślubowski zauważa, że poprzedni ltiewski rząd w 2011 wprowadził ustawę oświatową dyskryminującą maturzystów z polskich szkół. Renik odpowiada na to „zmuszasz mnie Grzegorzu do opowiedzenia krótkiej historii z Solecznik, kiedy kilka lat temu nagrywałem reportaż z maturzystami. Ten reportaż nigdy nie został wyemitowany ponieważ było mi wstyd. Maturzyści, którzy teoretycznie uczyli się 12 lat w języku polskim posługiwali się taka polszczyzną, której ja na antenie polskiego radia”, co natychmiast zostaje podchwycone przez Przełomiec dopowiadającą „zgadzam się z Krzysztofem”. Dalej mówi ona – „Niestety, moje doświadczenia jeżeli chodzi o szkolnictwo polskie, szczególnie na prowincji na Litwie, jest fatalne. Ci ludzie… Te dzieci nie mówią dobrze ani po polsku, ani po litewsku… Nie wiem, może mówią dobrze po rosyjsku”.

Słowa te skomentowała na dla portalu Prawy.pl Renata Cytacka radna Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w radzie Wilna i przewodnicząca Forum Rodziców Szkół Polskich na Wileńszczyźnie. „Szkalowanie nas, Polaków z Litwy, nie zastanawiając się ani przez chwilę, w jakich warunkach przyszło żyć naszym rodzicom, nam również nie jest łatwo… Ktoś jeszcze może mówić o poprawnej polszczyźnie? A może tak ci dziennikarze spróbowali podjąć się trudu, jak to usprawnić? Jak nauczyć młodzież, która na co dzień używa 3 języków? Jak udoskonalić język, kiedy czasami mamy tylko trzy lekcje tygodniowo oraz muszą ciągle nadrabiać znajomość języka państwowego. Podręczników z języka polskiego brak. Za moich czasów, to miałam przynajmniej 7-8 godz. w szkole poprawnej polszczyzny oraz kilka przy odrabianiu w domu. Regionalizmy i naleciałości językowe zawsze będą”. Cytacka oceniła – „Wygląda, ze Polskie Radio wspiera działanie władz RL oraz prowadzonej polityki asymilacyjnej. Nas, przedstawicieli Polaków na Litwie można zrównać z ziemią, nie dając najmniejszej szansy na obronę i zajęcie stanowiska w tej sprawie”.

W dalszej części cytowanej audycji Przełomiec i Renik zaczęli też mówić o dążeniach Polaków Wileńszczyzny do autonomii terytorialnej na początku lat 90 XX wieku. Renik określa je, nie mającym żadnego związku z historią mianem „Solecznickiej Republiki Ludowej”. Przełomiec próbuje go poprawić, podając równie błędną nazwę „Narodowy Kraj Polski”. W rzeczywistości Polacy Wileńszczyzny powołali w 1990 r. Polski Kraj Narodowo-Terytorialny. Przełomiec twierdzi, że na zjeździe w Ejszykach 6 października 1990 r. „nie doszło do ostatecznej decyzji, powołano wówczas tylko Radę Koordynacyjną”. Przełomiec powiedziała nieprawdę, bowiem na zjeździe w Ejszyszkach przegłosowano „Deklarację  o powołaniu Polskiego Narodowościowo-Terytorialnego Kraju w składzie Republiki Litewskiej”, natomiast samą Radę Koordynacyjną do spraw ustanowienia polskiej autonomii terytorialnej na Wileńszczyźnie powołano jeszcze 12 maja 1989 r. na pierwszym zjeździe polskich działaczy lokalnych w Mickunach. Dalej Przełomiec mówi „Zjazd został przełożony do Mostiszek”. W istocie ostatni zjazd polskich autonomistów Wileńszczyzny odbył się 22 maja 1991 r. w Mościszkach.

W audycji Przełomiec żali się, że jej reportaż poświęcony polskiej autonomii na Wileńszczyźnie jaki został wyemitowany przez TVP INFO spotkał się ostrym protestem „jednego z działaczy na Litwie”. Jak wykazał nasz redaktor program Przełomiec poświęcony Polskiemu Krajowi Narodowo-Terytorialnemu pełen był manipulacji i mijania się z prawdą historyczną.

http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/jak-maria-przelomiec-zmanipulowala-historie-polskiej-autonomii-na-wilenszczyznie

polskieradio.pl/prawy.pl/kresy.pl

Komentarzy 5 do “Maria Przełomiec znów atakuje Polaków Wileńszczyzny i znów mówi nieprawdę.”

 1. Magdalena said

  eeeee….y….. hmmmm…..
  Tak poprawnie mówią koledzy pani Przełomiec.
  Z nią włącznie.
  Dziennikarze zadaniowani. Zresztą po słynnym wywiadzie z ministrem kultury Rosji, ta pani dla mnie jako dziennikarka
  – nie istnieje
  Kompletna mało twórcza, a głupio wygadana persona.
  ” dobra zmiana” w akcji 🙂

 2. Andrzej Bułat :) said

  A ca dziennikarka słyszała coś o gwarze kresowej?
  Czy dlatego ma gwara zemrzeć, bo jakaś prostaczka życzy sobie tego?

 3. j said

  Pani Magdaleno i panie Andrzeju Bulat! Prawda jest taka – jak sie jest przebierancem pozbawionym polskiego ducha i nie ma sie polskosci we krwi ani milosci do rodakow w sercu – to nic nie pomoze. Ani studia ani piekne slowka ani wysoka pozycja. Ta niechec do Polakow zawsze wyjdzie jak sloma z butow to z prawej to z lewej strony.
  Takie osobniki beda zawsze drwily nie tylko z gwary czy akcentu Polakow kresowych ale takze z gwary slaskiej, mazurskiej czy goralskiej. Nawet to ostatnie juz nasze bogactwo i dziedzictwo – nasz wspanialy folklor – drazni ich i wkurza. Najchetniej zamieniliby go na zydowskie przyspiewki i podskoki. I tyle.

 4. Sofija said

  Kręci , kłamie, oszukuje i manipuluje.Czas na przełom w tej redakcji. A przekłamiec na bruk.

 5. pugnus said

  Dalbym sobie leb uciac i nawet cos wiecej ,ze te babsztyl, to jezeli nie banderowka to na pewno „korzenna”…

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: