Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

„Niezrównana siła Polaków”

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-14

„Nikt nie może równać się z Polakami siłą i tężyzną”.

Dzisiaj, kiedy nasza młodzież staje się coraz grubsza i słabsza relacje cudzoziemców opisujących wyjątkową siłę i „moc ciała” naszych przodków brzmią jak bajka. Bez wątpienia opisywały jednak stan faktyczny.

Irlandzki lekarz i podróżnik Bernard O’Connor pisał w drugiej połowie XVII wieku, że „żaden naród europejski nie może równać się z Polakami pod względem długości życia, żywości umysłu i tężyzny fizycznej”.

Kmicicowa kompania. Mal. J. Kossak.
 
Przyczyn tego stanu O’Connor szukał przede wszystkim w surowym trybie życia i odrzuceniu „nienawistnej zniewieściałości”. Pisał o naszych przodkach, że „zadowalają się w równym stopniu tak biedną chatą chłopską, jak i pałacem, a wielu Polaków nawet podczas mrozów i śniegu sypia bez łóżek i innych wygód”.
Podkreślał także znaczenie ćwiczeń fizycznych – „szczególnie lubią taniec, skakanie, skakanie z przeszkodami i inne ćwiczenia”. Uwadze irlandzkiego lekarza nie umknęła również dieta preferująca mięsiwa, drób i mocne alkohole. Co ciekawe O’Connor przyczyny doskonałego stanu fizycznego Polaków upatrywał również w politycznym ustroju Rzeczypospolitej (przynajmniej w odniesieniu do szlachty). Uważał bowiem, że „zdrowie i siły Polacy zawdzięczają temu, że żyją w wielkiej wolności i cieszą się swoimi przywilejami”.

Opinie O’Connora gremialnie potwierdzali również inni podróżnicy. Wiliam Bruce zachwycał się siłą i aktywności Polaków płci obojga.
Nawet krytyczny wobec naszych przodków Werdum podkreślał, że są oni „silnej budowy, wysocy i grubawi”. Pisał też, że „rzadko znajdziesz w Polsce (kogoś) któremu z natury czegoś brakowałoby, lub który byłby kulawy”.
Wspomniany wcześniej Kacper de Tende podziwiał sprawność fizyczną Polaków, „bo choć nie ma w Polsce specjalnych szkół, w których młodzież mogłaby uczyć się szermierki, jazdy konnej czy tańców, to jednak Polacy jeżdżą konno swobodnie, zachowują niewymuszoną postawę, uprawiają szermierkę i tańczą na swój sposób”.
Autor:

Komentarzy 8 do “„Niezrównana siła Polaków””

 1. panMarek said

  Bo Polacy to Sarmaci którzy bez wolności nie potrafią żyć.
  Wyobraźcie sobie proszę jaką potęgą stałaby się Polska dzisiaj jakby tych naszych sowietów posłać do piachu tak jak a A.D. 1945 zalecał kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”.
  Jakby się od nich tak nagle uwolnić, od ty kilkudziesięciu tysięcy degeneratów i wykolejeńców i zacząć normalnie żyć i pracować.
  Pomyślcie nad tym a nie o ratingu Muddy’s.

 2. ember said

  Niestety, nastało nam „fitness and fucking generation”. Rowerek, popijanie wody, nordick-walking , bieganie, i . . .wszechobecny seks, seks, seks, seks, . . . . A w głowie gówno. Starszym panem już jestem więc pozwalam sobie na taki osąd rzeczywistości. Pora umierać.

 3. adam ryglowski said

  Panie Ember – jeszcze nie pora.
  Ale NAJWYŻSZY CZAS UCZYĆ MŁODYCH !!!
  BYĆ PRZYKŁADEM .

  A nawet jakby coś …..
  🙂 🙂 😉
  Mamy krótki dystans do ….+
  Może zostaniemy , jak CI Kamikadze ???

  Uszy do góry. Proszę o obejrzenie RYCERZY Księdza Piotra Natanka przedwczoraj , jakie zorganizowali Warsiawce WYPOMINKI .
  A co na to Toruń – i Ojdyr ???
  (i to jest straszne)

 4. pugnus said

  Kiedy na polu walki decydowalo osobiste mestwo , fizyczna tezyzna i umiejetnosci w walce wrecz to Polacy nie mieli w Europie rownych sobie!Kiedy jednak w bitwach zaczal przewazac element „techniczny” a indywidualne cechy zeszly na drugi plan ,to nawet Czesi zaczeli odnosic w bitwach sukcesy….
  .Kluszyn …Kliszyn,te dwie miejscowosci spinaja jakby klamra dzieje najlepszej jazdy w dziejach swiata ,czyli husarii!Obecnie duch walki ,czy mestwo nie odgrywaja zadnej roli .Pierwszy lepszy wymoczek z zapapdnieta klatka potrafi kierujac dronem z pomieszczen operacyjnych jakiegos amerykanskiego fortu zniszczyc w dalekim Afdganistanie caly oddzial bojowy!
  P.Ember ,mialem i ja kiedys zabawny incydent z tym nowym kretynizmem zwanym „”nordic-walking”Bedac(w srodku lata) na spacerze z psem zapytalem przechodzaca pare z kijkami narciarskimi : „a gdzie macie narty?” Popatrzyli brzydko ,ale nic nie powiedzieli…..

 5. gość said

 6. Slowianin said

  A smrodow zydowski przyjmuja bez karty polaka.Bo kto rzadzi POLSKA kundle zydowskie te przemielone Fafnascie razy.Tak zwani patrioci polityczni ktorzy normalne
  Niszcza POLSKIE…….dosc POLACY TEGO NISZCZENIA.

 7. dariusz2b said

  Parchy żydowskie nie pozwolą na to żeby wrócili. Te gnidy dobrze wiedzą że może się pojawić jakiś Polak który wzięci przewrót i wszystkie parchy mogą być wysłane na h.ju do piekła. Przeklęte żydostwo nie odda tej ziemi a oni rządzą i mają decydujący głos.

 8. j said

  Ad.3 – Adam Ryglowski

  Panie Adamie, slusznie pan nazwal te wspaniala Wyprawe Rycerzry Chrystusa Krola na Warszawe – wypominkami dla Warsiawki.
  Warsiawka nie dorosla do tego epokowego wydarzenia.
  Ale to wydarzenie, panie Adamie odcisnie sie na Warsiawce palacym Bozym znakiem. Na zawsze. Niezaleznie od tego czy Warsiawka bedzie udawala, ze nic nie widziala i niezaleznie od tego czy tego chce czy nie. Amen.

  Na dostepnych video widac jak na dloni – wzruszenie, podziw, uniesienie i szacunek naszych starszych rodakow (moze rdzenni Warszawiacy?) w nieoczekiwanym zderzeniu z Manifestacja Rycerzy Chrystusa Krola.
  I kompletna ale to naprawde kompletna obojetnosc przechodzaacych obok mlodych ludzi. Ci przyslowiowi juz „mlodzi wyksztalceni z wielkich miast” to prawdziwa karykatura Polakow. To kleska ducha Polski. A zwyciestwo antypolaka Donaldu Tusku, ktory juz dawno temu nauczal mlodych Polakow, ze polskosc to nienormalnosc.
  A tymczasem polskosc = katolickosc=normalnosc! Nie inaczej!
  Cala nadzieja w Panu Bogu i w naszych ukochanych odwaznych kibolach! 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: