Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Fundacja ICPPC: „Batalia o przywrócenie rolnikowi odwiecznego prawa do sprzedaży, a konsumentom dostępu do żywności wytwarzanej w gospodarstwie rolnika”

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-17

Zwiedzaj Ekocentrum ICPPC!
 
„Batalia o przywrócenie rolnikowi odwiecznego prawa do sprzedaży, a konsumentom dostępu do żywności wytwarzanej w gospodarstwie rolnika”
 
Trwają konsultacje rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która ma wejść w życie DOPIERO 1 STYCZNIA 2017.
 
 

Tymczasem propozycja ustawy „o sprzedaży żywności przez rolników” napisana przez rolników-praktyków leży już kilka miesięcy w sejmowej „zamrażarce”. Tę jasną, prostą i krótką propozycję ustawy POPARŁO 130 ORGANIZACJI I GOSPODARSTW REPREZENTUJĄCYCH TYSIĄCE POLAKÓW. Poparcie dla niej wyrazili też naukowcy, lekarze i sołtysi. Dodatkowo petycję „Alarm – brońmy dobrej żywności” popierającą pilne wprowadzenie rolniczej propozycji ustawy podpisało ponad 7 300 wyborców – podpisy cały czas spływają.

O rządowej ustawie, której autorzy zupełnie zignorowali propozycje zawarte w ustawie napisanej przez rolników, rolnicy i konsumenci mówią: „…Proponowanie podobnych rozwiązań prawnych, utrudnień, systemu kontroli i kar dla rolników, którzy produkują, przetwarzają i chcą sprzedać w sezonie małe ilości żywności, w porównaniu z tymi, których produkcja jest zdecydowanie większa, doprowadzi do dalszego niszczenia i upadku mniejszych gospodarstw rodzinnych…w dodatku rządowa ustawa utrudni konsumentom dostęp do dobrej żywności”.

Rolnicy i konsumenci WSPÓLNIE domagają się, aby wprowadzić w powyższym rządowym projekcie ustawy tzw. derogacje/wyłączenie jej obowiązywania/ dla małej(!) domowej produkcji żywności. Taka produkcja byłaby normalizowana właśnie przez ten drugi projekt ustawy, który powstał w ścisłej współpracy z rolnikami-praktykami: „O sprzedaży żywności przez rolników”. Został on złożony do laski marszałkowskiej przez KUKIZ’15 już kilka miesięcy temu, ale, niestety, trafił do tzw. „sejmowej zamrażarki”. Czas wprowadzić tę propozycję ustawy w życie (zob. projekt z autopoprawkami http://icppc.pl/images/1.pdf ).

Rządy innych krajów UE umożliwiają swoim rolnikom sprzedaż takiej żywności bez zbędnych utrudnień, polski rolnik też ma do tego prawo.

…Rolniczy projekt ustawy „O sprzedaży żywności przez rolników” stwarza warunki do sprzedaży produktów spożywczych wytwarzanych przez rolników w sposób tradycyjny, domowy, z własnego gospodarstwa bez zbędnego krępowania (!) drobnych i średnich rolników przepisami sanitarno-higienicznymi i innymi, stworzonymi w zamyśle dla przedsiębiorstw sektora spożywczego, a nie rolników…mówi dr Jacek J. Nowak, em. prof. SW, doradca Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC). Przywraca rolnikowi NATURALNE PRAWO do wytwarzania i sprzedaży żywności, a konsumentom umożliwia, a właściwie także przywraca LEPSZY DOSTĘP do niej.

…Żywność dobrej jakości na naszych stołach jest PODSTAWĄ ZDROWIA całego narodu. Chcemy mieć łatwy dostęp do takiej żywności od polskich rolników…podkreśla Jadwiga Łopata, laureatka ekologicznego Nobla, dyrektorka gospodarstwa edukacyjnego EKOCENTRUM Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi ICPPC.

Współautorzy projektu ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw:
Bogdan Chara, rolnik, gospodarstwo Ekorab, Jasień, woj. świętokrzyskie
Elżbieta Chara, rolniczka, gospodarstwo Ekorab, Jasień, woj. świętokrzyskie
Jadwiga Łopata-Wietrzna, gospodarstwo edukacyjnego EKOCENTRUM ICPPC, laureatka ekologicznego Nobla, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi ICPPC
Dr Jacek J. Nowak, em. prof. SW, doradca Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC)
Jolanta Dal, rolniczka i radna, gospodarstwo Ohanadal, Osławica, woj. podkarpackie
Waldemar Dal, rolnika, gospodarstwo Ohanadal, Osławica, woj. podkarpackie
Anna Bednarek, Stowarzyszenie BEST PROEKO, prezes, Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO
Paweł Kobielus, rolnik, gospodarstwo Brzozowy Gaj, woj. małopolskie
Grażyna Kobielus, rolniczka, gospodarstwo Brzozowy Gaj, woj. małopolskie
Edyta Jaroszewska Nowak, rolniczka, gospodarstwo BIOEDEN, Kluczkowo, prezes stowarzyszenia EKOLAND o/Zachodniopomorski, woj, zachodniopomorskie
Józef Nowak, rolnik, gospodarstwo BIOEDEN, Kluczkowo, woj, zachodniopomorskie
Dorota Staszewska, lekarz, członek stowarzyszenia Polska Wolna od GMO
Lena Huppert, konsumentka, Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT, prezes
Elżbieta i Wojciech Pilch, gospodarstwo rolne produkujące sery w ramach MOL, woj. zachodniopomorskie
Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC

KONTAKT:
Jacek J. Nowak, tel.: 887 027862
Jadwiga Łopata, tel.: 33 8797114

DODATKOWE INFORMACJE:
LISTA ORGANIZACJI, GOSPODARSTW i OSÓB KTÓRE POPARŁY Projekt ustawy o sprzedaży żywności przez rolników:
http://icppc.nazwa.pl/pliki/2016/alarm.pdf

Rolniczy projekt ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz zmianie niektórych innych ustawy z autopoprawkami:
http://icppc.pl/images/1.pdf

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12284402

==========================
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC
34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114 biuro@icppc.pl
www.icppc.plwww.gmo.icppc.plwww.eko-cel.pl

WEŹ UDZIAŁ W WARSZTATACH W EKOCENTRUM ICPPCwww.eko-cel.pl

Komentarzy 6 do “Fundacja ICPPC: „Batalia o przywrócenie rolnikowi odwiecznego prawa do sprzedaży, a konsumentom dostępu do żywności wytwarzanej w gospodarstwie rolnika””

 1. basia said

  Dobra sprawa.

 2. basia said

  Dobra sprawa.Wchodzę do sklepu – głodna i nie ma co kupić do jedzenia.Na półkach :kiełbasa z gruszką ,chleb z owocami?,żelki ,chipsy,soki w plastikach, w kartonach,makaron niebieski,ser czerwony………………….a czego tam nie ma? J E D Z E N I A normalnego!

 3. Z Węgier said

  Węgierskie Ministerstwo Rolnictwa i Rząd przeciw sieciom handlowym

  Naruszona równowaga przyrody spowodowana jest niewystarczającą wiedzą człowieka, lekceważeniem praw natury, nadmierną ingerencją w środowisko. Wielką szansę dla ludzkości stwarza ekorozwój wsi, który jednak wymaga istotnych zmian w myśleniu polskich posłów – prawdopodobnie wybranych przez naród.

  W obliczu narastającego kryzysu ekonomicznego i społecznego środowiska wiejskiego oraz gospodarstw rodzinnych w Unii Pieniężnej (zwanej przez Polaków Unią Europejską) rząd węgierski będąc rzeczywistym gwarantem rozwoju gospodarstw rodzinnych od sześciu lat prowadzi szereg aktywnych działań w celu ochrony swojego rolnictwa i ludzi żyjących na wsi węgierskiej.

  Na Węgrzech w ciągu sześciu lat powstało setki punktów sprzedaży produktów rolnych, mlecznych i wyrobów mięsnych, których właścicielami są rolnicy.

  Jednym z tysięcy rolników, który otrzymał z Ministerstwa znaczną dotację jest István Huber ze wsi Fegyvernek. Gospodarstwo rodzinne Istvána uprawia warzywa i na polu uprawy arbuzów przy głównej drodze nr 4. zbudowali wspólnie z sąsiadami sklep i restaurację.

  Otwarcia pawilonu Istvána Hubera dokonał wiceminister Rozwoju Wsi Zsolt Németh.

  Węgierskie Ministerstwo Rolnictwa podjęło jedyną w Unii i wyjątkową akcję skierowaną przeciw wielkim sieciom handlowym oraz przeciw dużym kombinatom produkcji produktów spożywczych, które są sprawcami bezrobocia na wsi. Na ogromnym placu Kossutha przed Parlamentem od 29 czerwca 2012 r. w każdy piątek rolnik węgierski może sprzedawać swoje wyroby takie jak: legalnie pędzona wódka owocowa palinka, wina gronowe, wszystkie możliwe wyroby mleczne i mięsne własnego wyrobu, miody oraz świeże i przetworzone warzywa lub owoce.

  Film z jedynego w Unii targu rolniczego w centrum stolicy Węgier pod Ministerstwem Rolnictwa:

  Na Węgrzech media narodowe i rząd dają zarobić gospodarzom likwidując patologie globalizacji, a nad Wisłą rolnicy kupują nabiał, mięso i pieczywo w centrach handlowych, zaś duże koncerny oraz banki obławiają się na polskiej wsi. Natomiast broniący interesy zachodnich banków i korporacji polski Sejm już od 10 lat planuje za rok-dwa ustanowienie 17 października Dniem Sprzedaży Bezpośredniej tylko raz w roku.

 4. Julka said

  Podobno mamy lyberalizm gospodarczy, jeno nie dla wszystkich. Sejm nie śpieszy się z pracą nad ustawą, rząd ignoruje postulaty rolników i dyktuje własne warunki. Za to jak donosi łonet UE podpisała już z USA tajną umowę TTIP umożliwiającą szeroki rynek zbytu koncernom produkującym jakby żywność (nawet zapachy są wytwarzane sztucznie), naładowaną GMO, barwnikami, ulepszaczami i przetrwalnikami. Taka „żywność” może spokojnie leżeć skolko ugodno bez ryzyka strat dla jej sprzedawców. A że ludzie padają wcześnie, to szczegół. Przecież i tak muszą umrzeć. Nie kupujcie przetworzonej żywności! Ten glutaminian sodu to uzależniacz jak inne. Prócz tego dziadostwa powodującego, że ma się ochotę na „wędlinkę” serwujecie sobie całą gamę rozmaitych E. Skoro już bardzo lubicie wędliny, to róbcie testy: po kawałeczku rozmaitości pozostawić w lodówce i zostawić np. na 3 dni, tydzień. Najbardziej nafaszerowane się nie zmieniają.

 5. basia said

  Ja mam 2 testerki w domu .Suczka z dzieckiem.Jak nie wezmą do pyska wędliny to ja też nie jem.

 6. Aj waj! Polacy Chcom dobić międzynarodowy przemysł farmaceutyczny! said

  Pozwólcie rolnikom produkować i sprzedawać za godziwą cenę zdrową żywność dla Polaków!
  Lekarzom pozwólcie leczyć a nie zabijać pacjentów.

  ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ
  sprawdzam
  18 maja 2016

  Polska interpunkcja jest zbyt trudna dla takich polskojęzycznych naukowców.
  Treści nie skomentuję, bo te brednie widać już na pierwszy rzut oka.

  Przypisów też prawidłowo nie potrafili zamieścić [widać to w oryginale].

  /https://drive.google.com/file/d/0B1McloK52RwKVUhrbjRhc1ZFUEk/view?mc_cid=d8bd7663ba&mc_eid=09cdb7e6e6&pref=2&pli=1/

  ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

  Jakub Zawiła-Niedźwiecki
  Instytut Filozofii UW
  jakub@zawila-niedzwiecki.pl

  Jacek Olender
  Instytut Filozofii i Socjologii PAN
  jolender@sns.edu.pl

  Dr Adam Bodnar
  Rzecznik Praw Obywatelskich
  Aleja Solidarności 77
  00 – 090 Warszawa

  Szanowny Panie Doktorze,

  Zwracamy się do Pana z prośbą o ponowne rozważenie swojego udziału w konferencji „Cannabis w Teorii i Praktyce – Nauka, Medycyna, Prawo”, która ma odbyć się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu 21 i 22 maja i która reklamuje się m. in. Pana udziałem. Swoją prośbę składamy ze względu na troskę o dobro nauki i dobro pacjentów. Nasz zdecydowany sprzeciw budzi przede wszystkim udział w tej konferencji ludzi promujących nienaukowe metody leczenia, nierzadko niebezpieczne dla pacjentów i otwarcie dyskredytujące współczesną wiedzę medyczną. Jednocześnie, program nie sugeruje, aby takie poglądy miały się spotkać z jakąkolwiek kontrą naukowców i lekarzy prowadzących rzetelne badania. Narastające zagrożenie dla pacjentów ze strony propagatorów medycyny alternatywnej będzie przedmiotem najbliższego posiedzenia Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN, które to posiedzenie jest zaplanowane na 20 maja 2016. Tym samym uważamy, że udział Rzecznika Praw Obywatelskich w takiej konferencji stoi w jawnej sprzeczności z interesem społecznym. Jednocześnie wierzmy, że nasze uwagi przekaże Pan innym, niezwykle zasłużonym autorytetom (szczególnie bolesny jest dla nas udział dra Balickiego, prof. Piniora i prof. Płatek), które dały się namówić na udział w tym moralnie wątpliwym wydarzeniu.

  Jeśli jednak zdecyduje się Pan na udział w tym wydarzeniu, to naszym zdaniem niezwykle ważne byłoby publiczne odcięcie się osób o szerokim poważaniu społecznym od niebezpiecznych poglądów. Nasze argumenty prezentujemy poniżej w formie krótkich punktów. W przypisach załączamy teksty w większości reporterskie lub popularnonaukowe, ze względu na ich skrótowość i łatwość dostępu. Jednakże, każdy z tekstów popularnonaukowych kryjących się pod linkami zawiera odpowiednią ilość odnośników do rzetelnej literatury naukowej. Dodatkowe przykłady z recenzowanych czasopism jesteśmy w stanie w każdej chwili dostarczyć. Prosimy zwrócić uwagę na następujące fakty:

  1. Jedną z kluczowych postaci promujących konferencję jest Jerzy Zięba. Znachor, hipnoterapeuta nieposiadający wykształcenia medycznego. Osoba przeciwko legitymizacji której przez uczelnie wyższe protestowało środowisko lekarskie (np. prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem) 1 , naukowe 2 , popularyzatorów nauki 3 oraz społeczność akademicka 4 .

  2. Poglądy Pana Zięby są kuriozalne, absurdalne i pozostają w sprzeczności z dobrze uzasadnioną wiedzą naukową. Propaguje on m.in. powiększanie biustu hipnozą 5 , homeopatię, leczenie nowotworów i zagrażających życiu zakażeń witaminą C oraz podważa bezpieczeństwo i skuteczność szczepień ochronnych. Jego poglądy na marihuanę również nie mają nic wspólnego z istniejącymi wynikami badań.

  3. Pan Zięba prowadzi działalność komercyjną pod marką „Ukryte Terapie” 6 którą promuje podczas konferencji, wykładów i spotkań, wzmacniając swoją markę marką uniwersytetów 7 , a także autorytetem postaci ze świata nauki.

  4. Biorąc udział w konferencji z udziałem Pana Zięby RPO wspomaga promocję działalności komercyjnej stwarzającej zagrożenie dla pacjentów i podważającej cele zdrowia publicznego.

  5. Działalność taka jak Pana Zięby jest niemoralna nie tylko jako działalność paramedyczna, na co wskazywano w literaturze bioetycznej 8 , ale także jako zwykła działalność komercyjna 9 . Chociaż być może jest technicznie legalna.

  6. Należy raczej zbadać czy w związku z Art. 1.1-1.3 Ustawy o RPO nie należałoby zbadać czy organy władzy publicznej i samorządu lekarskiego zrobiły wszystko co możliwe by zabezpieczyć prawa pacjenta i prawa obywateli do podejmowania decyzji zdrowotnych w oparciu o wiarygodne informacje i nie bycia poddawanym oszustwu, manipulacjom, oraz fałszywej reklamie w mediach.

  7. W konferencji uczestniczy również dr n. med. M. Bachański, którego podejście do wprowadzania nowych terapii wzbudza szereg wątpliwości etycznych oraz metodologicznych 10 . Jeśli doniesienia prasowe dotyczące jego podejścia do dokumentowania eksperymentalnych terapii znajdują potwierdzenie w faktach można nawet sądzić, iż jego działania są raczej szkodliwe niż pożyteczne dla terapii eksperymentalnych w praktyce klinicznej i imperatywu budowania uniwersalizowanej wiedzy w celu poprawy zdrowia pacjentów.

  8. Problemy z propagandą dotyczącą tzw. medycznej marihuany zostały w przystępnej formie wyłożone w serii popularnych tekstów 11 . Na dzień dzisiejszy nie ma decydujących dowodów że może ona mieć inną rolę niż wspomagająca i poprawiająca samopoczucie w niektórych stanach klinicznych, jednak związana jest, jak każda substancja psychoaktywna, z pewnym ryzykiem, ryzyko to jest szczególnie wysokie u dzieci 12 . Działalność propagandowa nie prowadzi tu do dokonywania przez pacjentów świadomych wyborów, a może prowadzić to powstania nacisków społecznych zmierzających w kierunku szerokiej akceptacji terapii o wątpliwych zyskach i realnym ryzyku, zwłaszcza dla nieletnich pacjentów.

  9. Zamiast, skądinąd ważnej i ciekawej, dyskusji o sensowności kryminalizacji rekreacyjnych używek – np. marihuany, RPO daje się wciągnąć w zideologizowaną działalność, która stoi w sprzeczności z istniejącymi dowodami, ale ma znaczny potencjał zarobkowy dla osób bezwzględnych, które gotowe są wykorzystywać naiwność osób zdesperowanych i słabszych, których RPO powinien bronić.

  Mamy nadzieje, że nasze argumenty spotkają się ze zrozumieniem z Pana strony. Jeszcze raz prosimy o rozważenie swojego udziału w wydarzeniu razem z ludźmi, którzy stanowią zagrożenie na tyle poważne, że stają się powodem do troski ze strony KB przy PAN. Jeśli podziela Pan nasz punkt widzenia, prosimy o poinformowanie pozostałych uczestników o istniejących wątpliwościach i skłonienie ich do ponownego rozważenia zaangażowania w wydarzenie, które może przynieść prawie wyłącznie szkodę dla zdrowia publicznego w Polsce.

  Łącząc wyrazy głębokiego szacunku

  ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

  to oni:

  /http://cbb.uw.edu.pl/badacze-w-cbb/jakub-zawila-niedzwiecki//

  /http://courtauld.ac.uk/people/jacek-olender/

  Sami zobaczcie, co to za persony tak krytykują Jerzego Ziębę, który próbuje zapobiec ludobójstwu Narodu Polskiego.

  https://www.monitor-polski.pl/list-polonii-do-prezydenta-rp-w-s-antypolskiej-manifestacji-zydow-pod-konsulatem-rp/comment-page-2/#comment-247202

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: