Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Polska żywność będzie oznaczona jako gorsza? Jest nowy pomysł Komisji Europejskiej.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-19

Etykiety środowiskowe na żywności, podobne do tych istniejących już na lodówkach? – nad takim rozwiązaniem pracuje Komisja Europejska. Właśnie kończy właśnie prace nad ujednoliceniem metody, na podstawie, której będzie określany wpływ produktu na środowisko.

Sad jabłkowy w Trzebnocy, 25.08.2014.

źródło: Bloomberg, autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Dlaczego? Obecnie każdy kraj członkowski stosuje swoje rozwiązania, co utrudnia ustalenie, który produkt bardziej szkodzi środowisku, a który mniej.

Poza tym, ze względu na wielość aktualnie stosowanych w UE dobrowolnych oznaczeń środowiskowych, przedsiębiorstwa, które planują uzyskać odpowiednie certyfikaty zmuszone są do kilkukrotnego pomiaru wytwarzanych produktów pod względem środowiskowym w każdym kraju z osobna. A to oznacza dodatkowe koszty, a także wydłużenie procesu wprowadzenia towarów na nowe rynki. W przypadku żywności na pierwszy ogień pójdą produkty przetworzone, a dokładnie piwa, kawy, produkty mleczne, ryby morskie, mięsa, makarony, wody butelkowane, oliwa z oliwek, wina oraz karmy dla zwierząt. Problem jednak w tym, że Komisja Europejska przy ocenie wpływu produktu na środowisko, skłania się ku zastosowaniu metodyki LCA, czyli life cycle assessment. Na czym ona polega? Upraszczając sprowadza się do oceny cyklu życia towaru począwszy od momentu pozyskania surowca do jego wytworzenia, a skończywszy na utylizacji.

– A ta uwzględnia m.in. sposób pozyskania energii służącej do jego powstania. W naszym kraju energia pochodzi głównie z węgla, który jest uważany za najmniej sprzyjający środowisku. Dlatego produkty wytwarzane w Polsce będą gorzej wypadały na tle tych pochodzących z państw, w których popularna jest energetyka jądrowa, czy odnawiane źródła energii – tłumaczy Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Poza tym koszty oceny środowiskowej spadną na firmy. Eksperci szacują, że tylko za sam audyt środowiskowy przedsiębiorca będzie musiał zapłacić nawet 50 tys. zł (dotyczy to tylko jednego rodzaju produktu).

 źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Jedna odpowiedź do “Polska żywność będzie oznaczona jako gorsza? Jest nowy pomysł Komisji Europejskiej.”

  1. Tom said

    produkty z UE to SAMO ZŁO przyczyniające się do raka, degeneracji komórek w tym DNA itd. Przykład Francji – kompletnie zdegenerowane i martwe biologicznie obszary uprawne sięgające 30 % wszystkich terenów uprawnych. NIC TAM NIE UROŚNIE BEZ CHEMII, której stosowanie podtrzymuje martwość ziemi – błędne koło. To skutki LOBBY KONCERNÓW CHEMICZNYCH którym oczywiście służyła UE także. Teraz to samo robią w Indiach, gdzie wręcz posuwają się do mordowania i niszczenia opornych rolników. TAK, to cała prawda o „DEMOKRACJI UE”. Zacytuję „Money, money, money, money, money, money ..”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: