Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Żydowski okupant buduje mykwę w Nowym Sączu.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-22

2016-05-04

W Nowym Sączu powstaje centrum chasydzkie. W tym tygodniu otwarto mykwę.

+

Nowy Sącz w woj. małopolskim to miasto często odwiedzane przez chasydów. Przyjeżdżają modlić się nad grobem słynnego cadyka Chaima Halberstama z Sącza i odwiedzają groby cadyków w Bobowej, Gorlicach i innych miejscowościach.

+

Już teraz centrum przyciąga pielgrzymów (fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum POLIN)

+

+ 

Dla potrzeb chasydów w Nowym Sączu kilka lat temu w budynku przy cmentarzu urządzono stołówkę oraz salę modlitw. To jednak pomieszczenia za małe dla licznych grup. W ubiegłym roku Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie rozwiązała umowę najmu z muzeum, które zajmowało synagogę. Teraz synagoga jest wyłącznie miejscem modlitwy.

Modlitwa poranna w synagodze w Nowym Sączu (fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum POLIN)  

W sierpniu 2015 r. Fundacja Bonei Sanz Polska rozpoczęła budowę centrum chasydzkiego. Inwestycję finansuje pragnący zachować anonimowość członek wspólnoty chasydzkiej Satmar.

Budynek znajduje się przy ul. Rybackiej 3, naprzeciw cmentarza żydowskiego. Prace posuwają się w szybkim tempie.

Centrum to 1-piętrowy budynek. Na parterze znajdują się baseny mykwy i łazienki, a na piętrze dodatkowe toalety, kuchnia, biuro oraz sztibl, czyli sala modlitw.

Rebbe Chaim Jakow Rubin przemawia do zebranych w sztiblu (fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum POLIN)

W poniedziałek wieczorem otwarto mykwę. Trzeba jeszcze urządzić pozostałe pomieszczenia. W sztiblu brakuje jeszcze aron ha-kodesz i bimy.

– Na razie czynna jest mykwa dla mężczyzn – mówi rabin Joel Halberstam z Fundacji Bonei Sanz Polska – Mykwa dla kobiet zostanie oddana później. Będzie miała oddzielne wejście z zewnątrz.

Basen mykwy dla mężczyzn (fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum POLIN)  

Mykwa jest zasilana wodą deszczową. Główny basen nazwano Diwrej Chaim, od tytułu księgi autorstwa cadyka Chaima Halberstama z Sącza.

Przy wejściu do mykwy zainstalowano elektroniczny system poboru opłat. Automat umożliwia płatność kartą kredytową oraz gotówką.

Za korzystanie z mykwy można zapłacić kartą lub gotówką (fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum POLIN)  

Otwarcie mykwy zbiegło się z obchodami 140. rocznicy śmierci Chaima Halberstama z Sącza. W poniedziałek o godz. 21.00 rozpoczął się tisz, czyli uroczyste przyjęcie z udziałem chasydzkich przywódców ze Stanów Zjednoczonych i Izraela. Za głównym stołem zasiedli m.in. aleksandrowski rebbe Joseph Singer, cieszanowski rebbe Chaim Jakow Rubin i rebbe wspólnoty chasydzkiej Bobow45 Mordechaj Duvid Unger.

Przemawia rabin Berisz Maizels z synagogi Satmar w Borough Park (fot. Krzysztof Bielawski/Muzeum POLIN) 

– Dziękuję wszystkim, którzy chcieli pokazać, że życie żydowskie w Nowym Sączu nie zamarło. Niech i mieszkańcy miasta wiedzą, że zaczyna się tu życie religijne Żydów i że mogą tu przyjść, że możemy tu razem świętować – podkreślił podczas swojego wystąpienia Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

To kolejne centrum chasydzkie w południowo-wschodniej w Polsce. Kilka lat temu podobne centrum powstało w Dynowie, a w 2015 r. ruszyła budowa ośrodka w Leżajsku.

Autor: Krzysztof Bielawski

informacje własne

http://gazetawarszawska.com/judaizm-islam/3796-zydowski-okupant-buduje-mykwe-w-nowym-saczu

Komentarzy 16 do “Żydowski okupant buduje mykwę w Nowym Sączu.”

 1. Moher49 said

  Podobno żydów w Polsce nie ma, tylko 40 tys agentów Mossadu. Każdego roku polska ambasada w Izraelu wydaje 2500 polskich paszportów, żydom którzy słowa po polsku nie rozumieją.
  Ktoś na to wszystko wyraża zgodę, na te mykwy też. Rzygać się chce.

 2. Tiro said

  Robią co chcą bo im na to pozwalamy! Dlaczego nikt w Nowym Sączu nie protestuje? To wina mieszkańców ze na to pozwalają!

 3. jok said

  A czy nie powinno być to opłacone z polskich podatków (budowa plus utrzymanie), by nie musieli zbierać funduszy? Tak, niby sobie żartuję, ale by nie była to samosprawdzająca się przepowiednia.

 4. Ad 2. Niestety to prawda. Ale w tamtych okolicach budowano muzeum poświęcone Ulmom. To dzięki takim jak Ulmowie jesteśmy obecnie łatwą ofiarą dla żyda….

 5. prawda jest jedna said

  Ulmowie to jedno a kościół w Toruniu z czarną kaplicą to drugie (też dla upamiętnienia żydów)
  Panie strzeż nas od tych, co nie chcieli abyś nad nimi królował.

 6. K.C. said

  A kto ma protestować.Znaczna część tego społeczeństwa zarażona jest wirusem religii holocaustu. Cały czas słyszymy , ze tylko żydów mordowano podczas II wojny ,no może czasem cyganów i zboczeńców. Ponadto -protesty zaraz Pan Prezydent określi mianem szowinizmu i to polskiego a przecież cały czas podkreśla , ze ta jego walka w ochronie mniejszości narodowych jest najważniejsza. Pozostaje jeszcze argument anty syjonizmu. I już mamy odpowiedź na brak protestów.

 7. dariusz2b said

  Parchy żydowskie dobrze wiedzą że naród jest sklucony a tam gdzie dwóch Polaków się bije to parchate kozystaja i tak było jest i będzie.

 8. pugnus said

  Wydawalo sie ,ze w Holandii bracia starsi zajmuja nieposlednai pozycje a jednak zdarzylo sie cos ,co na pewno moze budzic zdumienie i co lepsze ,media nie rozdarly sie na taka niesprawiedliwosc na caly swiat!Zeby sie nie rozpisywac. Wszyscy Zydzi bedacy mieszkancami Amsterdamu ,,ktorzy na czas okupacji niemieckiej wyjechali z Holandii albo sie ukrywali albo przezyli obozy koncentracyjne po powrocie po wojnie do Amsterdamu musieli zaplacic zalegly podatek od gruntu na ktorym staly ich domy plus nalezne kary za …. zaleganie z oplatami!Byly to na te czasy niemale pieniadze! Sprawa wcale nie trafila ,o dziwo na pierwsze strony gazet po tym jak aktualny mer Amsterdamu Van den Laan odmowil wyplacenia tych kosztow potomkom tych na ktorych one zostaly nalozone!Niewyobrazalne w Polsce!Jedynie na co sie on zgodzil to wplacenie na cele spolecznosci zydowskiej,takich jak muzea, osrodki kulturalne czy imprezy kwoty €10mln. ,ale w zadnym wypadku nie zgodzil sie na indywidualne odszkodowania chociaz gmina zydowska przedstawila listy 500 wlascielei nieruchomosci ,ktorzy po wojnie przegrali probe uchylenia sie od nalozonych kar i oplat i drugie 500 ,ktore nie protestowaly.

 9. isia said

  Żydzi niech zabierają szczątki swoich cadyków etc. …i wynoszą się wraz z nimi, najlepiej do Izraela…i więcej tu nie wracają…

 10. Kwal said

  A czy czołowy polski judaista bp. Gądecki już pobłogosławił ?

 11. Chasydzi to najbardziej pokojowi ludzie którzy w życie wcielają Dekalog z naciskiem na V przykazanie;Nie zabijaj i dlatego odmawiają służby w armii izraelskiej i dlatego często sa prześladowani przez mieszańców chazarskich izrela… To chazaria rękoma hitlerowców chciała ich wybić… nieliczni przeżyli… co co w USA wrzeszczą najwięcej to mieszańcy chazarscy oni są wrogami zapiekłymi Słowian w przeciwieństwie do chasydów

 12. luk said

  Zydow trzeba palic nawet dzieci to wiedza

 13. Tadko said

  Zgadza się, że Chasydzi odmawiają służby w armii izraelskiej aby nie zabijać bronią palną, ale delegowani do Polski przez Chazarów do Polski uprawiają ludobójstwo w podstępny morderczy terror prawny. Pełniąc służbę w wymiarze sprawiedliwości w tym jako komornicy. w policji, wojsku i bankach wystawiają tytuły egzekucyjne na podstawie wirtualnych zobowiązań i w ten sposób zmuszają Naród Polski do czynów samobójczych z przyczyn ekonomicznych w ilości ok 5000 rocznie w tym kilkaset dzieci.

 14. Pol said

  Nieruznia sie od muzeumanow doslownie niczym.Zydzi Wy kozie syny.Nierozpoznaliscie proroka tak jak polski rzad .Ale pan was rozpoznl 2000 lat temu.mieliscie szanse Juden pare razy.A Wy nadal czytacie I Nic z tego niewiecie .Tych magikow od religi jest jest niemalo.Zamiast patrzec w gwiazdy tore bible I ten niemoralny Koran ,spujrzcie Jezusowi w oczy .Mysle ze niemcy lub jankesi maja juz plan od dawna jak was uciszyc.Pamietajcie kozie syny arabskie (zyd to Arab) Niemieszajcie w to Polakow .Na wasza oblude nadszedl juz czas.My was ladnie poprosimy tak jak Jezus uczyl !odejdzicie skad przybylisci niewazne jak dawno temu.A tym samym zachowamy spokoj.Do ziemi obiecanej Bracia Zydzi a reszte zostawcie w spokoju.Pan juz wie co ma uczynic co jak I dla kogo..Tych waszych magikow od Tory koranu .(to Zydzi zrobili macho meta w jajo w tej ja skink gdzie Mial widzenie po paru litrach wina.( ja mam po 2 piwach) .Kto potrafi podwazyc nauke Jezusa? Boze wybacz tym ,profes.moronom.

 15. Basia said

  Czy to sie naprawdę dzieję.. Pol zgadzam sie z Tobą cakowicie

 16. JestemNikim said

  1. Nie wiem, czy ja tutaj czegoś nie rozumiem, ale czy tytuł na pewno zawiera słowa ” żydowski okupant”. Bez komentarza.
  2. Ludzie, jak wam nie wstyd zamieszczać takich komentarzy? Naród katolików. Proponuję przeczytać Pismo Święte. Ze zrozumieniem.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: