Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

PiS ostatecznie zaprzepaścił sprawę kresową?

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-28

oun_upa_rawa_ruska-300x19530 maja odbędzie się dwudniowa, VII sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Najwyższej Ukrainy, Sejmu Republiki Litewskiej, Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Istnieją poważne przesłanki, ażeby sądzić, iż w jej trakcie okaże się, że ostatecznie zaprzepaszczona została sprawa kresowa.

Wokół projektowanej jeszcze do niedawna ustawy o ustanowieniu 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian już dawno zaczęły zbierać się ciemne chmury. Zaczęło się zupełnie niewinnie – od prób takiego sformułowania treści dokumentu, aby jak najmniej wyeksponować kwestię ukraińskiego ludobójstwa dokonywanego na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W międzyczasie nastąpiła znacząca intensyfikacja kontaktów polskich polityków z Ukrainą, przy jednoczesnym wyhamowaniu prac nad wspomnianą ustawą (podkomisje ds. tej ustawy nie odbywały się trzy razy z rzędu mimo wcześniejszych deklaracji przewodniczącego, że należy się spieszyć – zamiast tego po licznych wyjazdach przewodniczącego komisji na Ukrainę zaplanowana została niniejsza sesja), by – koniec końców – Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów wyznał, że upamiętnienie męczeństwa Kresowian zostanie przesunięte na dzień 17 września czyli rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Być może PiS po prostu idzie śladami Bronisława Komorowskiego, który jeszcze jako Marszałek Sejmu mówił o tym, że za Wołyń odpowiadają Sowieci. „Próbę ustanowienia dnia Kresowiaka w rocznicę tragedii wołyńskiej uważam za usiłowanie przeniesienia odpowiedzialności na Ukraińców. Nie mogę tego zaakceptować. Dniem pamięci o Kresach jest 17 września, czyli rocznica inwazji sowieckiej z 1939 roku. Próba przeniesienia odpowiedzialności za nieszczęścia polskich Kresów z Sowietów na Ukraińców skłania mnie do zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z długimi rękoma Rosji” powiedział w rozmowie z Cezarym Gmyzem. I wszystko wskazuje na to, że zdecydowana większość polityków Prawa i Sprawiedliwości obiera ten właśnie nacechowany kłamstwem od szpiku do kości kierunek myślenia.

Alea iacta est… Wznowienie sesji parlamentów tych trzech krajów w sytuacji, kiedy nic się nie zmieniło od czasu zerwania jej posiedzenia ze względu na fatalny stosunek zarówno ukraińskich polityków-neobanderowców, jak i Litwinów do Polaków, kiedy we wzajemnych relacjach nic nie uległo zmianie stanowi ewidentne poddanie się serwowanej przez rządy litewski i ukraiński antypolskiej narracji.

Wprawdzie w planach posiedzenia 30 maja znalazły się przede wszystkim kwestie współpracy międzyparlamentarnej, dotyczącej polityki regionalnej oraz bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na Ukrainie a także współpracy tej ostatniej z Unią Europejską, niemniej tym bardziej należy podejrzewać, iż polskie władze zrobią kolejny ukłon w stronę apologetów morderców w postaci odstąpienia od eksponowania ich winy za zbrodnie na Polakach.

Co więcej w stronę neobanderowskiej Ukrainy nie płynie ze strony polskiej żaden sygnał o konieczności wyrzeczenia się spuścizny OUN-UPA przez naszego wschodniego sąsiada. Sygnały, które są wysyłane, są wręcz odwrotne. Nad neobanderowskim charakterem tego państwa prominentni politycy przechodzą do porządku dziennego w imię politycznej poprawności, której strażnikiem w PiS jest Przemysław Żurawski vel Grajewski, słynący z pogardliwego stosunku do ofiar dokonanego przez Ukraińców ludobójstwa.

Prawo i Sprawiedliwość, mimo wielu skandalicznych wypowiedzi Żurawskiego vel Grajewskiego, nigdy nie zdecydowało się na jego odsunięcie. Pytanie, dlaczego?

Podczas planowanej sesji mają się odbyć posiedzenia komisji ds. współpracy kulturalno-humanitarnej, komisji ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy (na którym zostaną omówione kwestie współpracy euroatlantyckiej przed szczytem NATO w Warszawie), a także posiedzenie komisji ds. rozwoju współpracy gospodarczej, regionalnej i transgranicznej.

Warto w tym momencie zauważyć, że dokładnie ta sama Ukraina, która czci Stepana Banderę i ludobójców aspiruje do NATO – zeszłym roku przeprowadzono nawet referendum w tej sprawie – w czym Polska usłużnie pomaga, firmując niejako ten neobanderyzm twarzami czołowych przedstawicieli sceny politycznej na zachodnich salonach.

Deklarowane przez Jarosława Kaczyńskiego przesunięcie Dnia Męczeństwa Kresowian z rocznicy Krwawej Niedzieli na rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, intensyfikacja podróży polskich polityków różnego szczebla na Ukrainę oraz pojawiające się na razie w formie nieoficjalnej informacje o zdegradowaniu dokumentu z ustawy o ustanowieniu Dnia Męczeństwa Kresowian na uchwałę stanowią fatalny prognostyk dla dalszych losów sprawy kresowej.

Fot. www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl

Anna Wiejak, Prawy.pl

Komentarzy 15 do “PiS ostatecznie zaprzepaścił sprawę kresową?”

 1. Pol said

  Napiszę krótko,
  Czy to Pis, Czy PO to dla Polski jedno zło. Zastępyją jednego zaborcę (ZSRR), drugim (USA). Tak samo pchają pod nagonką z USA Polaków do wojny z Rosją. Tak samo nie ma rzetelnego rozliczenia z Unią a nam się wciska ciemnotę o darowiznach Unijnych (nie ma nawet szacunkowych danych o iliści piniędzy transferowanych z Poski do Unii poprzez banki, sklepy Unijne, przedsiębiorstwa nie płacące podatków. Wpuszczenie i niekontrolowanie działań obcych wojsk na terenie kraju. Wszystkie takie działania są zdradą stanu.

 2. Tolek said

  ZA MORDE TRZEBA WZICAC TYCH POLITYKOW I WSZELKICH OPCJI.
  ;;;;;;;;;;to sa ZDRAJCY ;;;;;PIS,PO,PSL ,NOWOCZESNA itd.Polacy popatrzcie na ich GEBY RYSY TWARZY…….ARESZTOWA TA WLADZE.
  ;;;;;;;;;;;;;ONI NAS MORDUJA I NISZCZA NASZA OJCOWIZNE.
  ;;;;;;;;;;;KONIEC Z NIMI …….DO BRONI POLACY

 3. Rob said

  Zdrajcy, zdrajcy po trzykroć ZDRAJCY!

 4. LM said

  Cytat z internetu:Wśród zdecydowanej większości Ukraińców, którzy ciężko i uczciwie pracują w Polsce, znajdują się także nacjonaliści, którzy mogą stworzyć swoistą V kolumnę. W wyniku tego istnieje potencjalne i realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Dlatego też służby specjalne RP powinny podjąć zdecydowane działania w celu wyeliminowania tego niebezpieczeństwa. W pewnym sensie podobna sytuacja występuje w zakresie masowej migracji do Europy, gdzie wśród uchodźców z terenów objętych wojną, znajdują się również islamscy ekstremiści. O realności zagrożenia terrorystycznego mogliśmy się już niestety przekonać…

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/polska/20160528/2954693/ukraincy-polska-zwiazek-zawodowy.html#ixzz49wVDzuKK
  Co to ma wspólnego z Tematem? Ukraińcy zakładają w Polsce związek zawodowy.To nie są żarty.Oni pod patronatem PiS,chcą zmian w Polsce.Proszę sobie wyobrazić że każda narodowość w Polsce zakłada związki zawodowe.Proszę sobie wyobrazić że każda narodowość w USA,we Francji,w Niemczech,Szwecji zakłada związki zawodowe.Pomijam fakt, że w Polsce trwa wymiana narodowości a Polacy w Polsce się tym tematem nie interesują lub lekceważą. Boją się protestować?

 5. madzia said

  ad1.popieram

 6. XYZet said

  Znalezione w sieci.

  Duda nas wydudał i dalej chce dudać.

  I. BANDEROWIEC CHCE ZOSTAĆ PREZYDENTEM POLSKI
  „Dziadek kandydata Andrzeja Dudy to ” bohaterski ” oficer UPA Mychajło Duda. (21.11.1921-7.07.1950).
  Sylwetka Mychajło Dudy. ps. „Hromenko” zdumiewa:
  – członek OUN od 1937;
  – w 1939 skierowany na szkolenie dywersyjne do Niemiec, gdzie w 1941 wstąpił do batalionu Roland;
  – w UPA od 1943, najpierw jako instruktor w szkole podoficerskiej;
  – od czerwca 1944 organizator UPA na Pogórzu Przemyskim i w Bieszczadach;
  – od sierpnia 1945 Mychajło D. dowodzi sotnią „Udarnyky 3” należącą do 2 kurenia „Udarnyky”;
  – 14.06-10.09.1947 sotnia Mychajło D. przebiła się z Polski przez Czechosłowację i Austrię do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech;
  – w latach 1948-1949 członek Misji UPA;
  – 31.05.1950 dowódca 4-osobowej grupy zrzuconej na spadochronach na terytorium USRR;
  – kawaler nadanego pośmiertnie Złotego Krzyża Zasługi Bojowej I klasy;
  – według znawcy spraw ukraińskich prof. Grzegorza Motyki Mychajło Duda „był uważany za jednego z najzdolniejszych dowódców UPA”.
  No i dlaczego kandydat dr Andrzej Duda. w swoim oficjalnym życiorysie chlubi się polskojęzycznym teściem, a zrezygnował z przedstawienia znacznych zasług rodziców biologicznych ? Oboje profesorowie: tata w Senacie AGH, mama dziekan AGH.
  Co się kampanii prezydenckiej przytrafiło na starcie, że tak mocne atuty nie zostały ujawnione ?”
  Skoro dziadek był zbrodniarzem i nienawidził nas Polaków, to czy mógł wychować ojca pana kandydata w duchu patriotyzmu i miłości do Polski? Nie, na pewno ojcu wpajał do nas nienawiść.

  II. Pan Duda w swoim życiorysie zataił przynależność do UW, lukratywnej partii żydowskiej w Polsce, która przekształciła się w PO a Andrzej Duda znalazł gniazdo w PIS. Odnalezione zostały podpisy Dudy na listach obecności zebrań i pokwitowania składek na UW. Za to oszustwo Polaków Andrzej Duda winien być skazany na wyrok powieszenia podczas publicznej egzekucji przed Sejmem w W-wie. Powiadom o tym znajomych i Radio Maryja, które promuje tego banderowca i cały żydo-masoński PIS. Andrzej Duda, dnia 24 stycznia 2014r. (głosowanie nr. 15, posiedzenie 24) dopuścił się zdrady narodowej (podobnie jak cały PIS), głosując przeciwko interesom Polski i Narodowi Polskiemu za nałożeniem na polskiego podatnika kosztów wypłaty emerytur dla 55 tyś. żydów, których rodziny rzekomo zostały poszkodowane w wyniku II- wojny światowej. Czy pan Duda nie wie, że na Polskę w czasie II-wojny światowej napadli Niemcy i żydzi niemieccy, zrównali Polskę z ziemią i wymordowali ponad 6 mil. Polaków? Zadaniem posła Dudy było dopominanie się o odszkodowania dla Polaków od Niemiec i od żydów a nie odwrotnie. Za tę zdradę Andrzej Duda winien gnić w więzieniu w torturach lub być publicznie powieszony, majątek zlikwidowany a rodzina rozstrzelana lub odesłana pod opiekę braci banderowców na Ukrainę. Jak głosowali posłowie PIS i inni w sprawie odszkodowań za holocaust http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=klubglos&IdGlosowania=40491&KodKlubu=PiS
  A. Duda ukrywa, że w styczniu 2014r brał udział w posiedzeniu Parlamentu Izraelskiego w okupowanej Polsce, gdzie m.in. siedząc z braćmi bił im brawo. Zapytany w Londynie o tą hańbę, Duda powiedział, że reprezentował Polaków i uciekł.
  W parlamencie UE, pełniąc rolę Polaka, A.Duda głosował przeciw wolnej Palestynie i za tą zdradę Polaków powinien być powieszony.
  Jeżeli jesteś Polakiem to masz obowiązek zrobić 1000 -ksero i rozprowadzić wsród Polaków by wiedzieli kim jest Duda, kandydat na prezydenta Polski.

  Komitet Narodowy Rdzennych Polaków !

 7. Hela said

  Prof. Żaryn dla Kresów.pl: nie można dialogować z banderowcami, to tak jakby rozmawiać z gestapo! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  więcej w:
  https://marucha.wordpress.com/2016/02/08/rzad-pis-u-usprawiedliwia-kult-upa-na-ukrainie/

 8. Kresowiak said

  Pan Prezes JK i polityka partii rządzącej PIS wpisuje się, jota w jotę, w treść uchwały Krajowego Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) podjętej 22 czerwca 1990 r. — do Ukraiców mieszkających w Polsce!

  „Podkreślać z całą mocą, ze pełne wyzwolenie Polski nie jest możliwe bez samostijnej Ukrainy (vide Michnik). Oznacza to pełne zaufanie Polaków do antymoskiewskiej polityki Ukraińców, pozwoli na ich zupełny bezkrytycyzm i na pełne ich zaangażowanie po naszej stronie. Zaangażowanie to ma pomóc do umocnienia pozycji Ukrainy i osłabienia Polski, co pozwoli w przyszłości podporządkować państwo polskie ukraińskim interesom narodowym.”

  Wskazane jest opanowanie niektórych polskich pism, w tym „Semper Fidelis”, „Tak i nie” i in. Wejść do władz Archiwum wschodniego, infiltrować Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich (GKBZHwP), przeszkadać w zbieraniu obciążających Ukraińców materiałów z wydarzeń drugiej wojny światowej, nie dopuszczać do publikowania materiałów obciążających ukraiński nacjonalizm rewolucyjny OUN. Zestawić ściśle poufne listy osób (nazwiska i adresy) nieprzychylnych ruchowi rewolucyjnemu. Zestawić także listę Polaków, którzy są przychylni rewolucyjnej OUN. Listy, jako dokumenty ważnej wagi państwowej dostarczyć Prowidowi Krajowemu. Doprowadzić do zwrotu przez Kościół Polski katedry ukraińskiej w książęcym grodzie Przemyślu. Tu powinno znaleźć się biskupstwo Ukraińskiej Katolickiej Cerkwi oraz powinny osiedlić się ukraińskie zakony (Jak doniosły oststnio media taki uniwersytet ma zostać powołany w Lublinie. A dlaczego nie we Lwowie ? – P.J.)

  To wszystko ma służyć osłabieniu Polski, a w przyszłości doprowadzić nawet do zupełnej dekompozycji państwa polskiego – co leży w interesie polityki Ukrainy, w której siłą awangardową jest i będzie rewolucyjna OUN. Nigdy nie zależało nam na sile Polski i teraz nie zależy, wręcz przeciwnie, na jej osłabieniu wewnętrznym i międzynarodowym.

  znacznie więcej, plecam:

  https://marucha.wordpress.com/2013/06/27/frgmenty-uchwaly-krajowego-prowidu-organizacji-ukrainskich-nacjonalistow-oun-podjetej-22-czerwca-1990-r/

  Po lekturze w/w uchwały wszystko jest już jasne, i wszystko jest zaplanowane przez OUN, i rozpisane na lata, podbnie, podonie jak w „narodzie wybranym”.

 9. pugnus said

  O pisowskiej milosci do banderowcow napisano juz wiele ,totez zwroce uwage na inny aspekt .Pamietamy pogrozki Maciera pod adresem roznych grup samoobrony ,ktore uzywaja wojskowych mundurow!Macierowi nie podoba sie ,ze mundur moze nosic ktos ,kto nie jest pod jego kontrola totez zobaczmy jak do tego problemu podchodza wladze Slowacji!Felieton spreparpwany jest pezez niem. Deutsche Welle,wiec komentarze sa do przewidzenia ,niemniej na uwage zasluguje wypowiedz szefa tej grupy!
  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/slowacja-rosnie-liczba-organizacji-paramilitarnych/hcj2v4

  https://twitter.com/dickfeld szojgu
  Dodatkowe video zamieszczam dla humoru. Jezeli otworzymy link i klikniemy w jeden z kwadratow znajdujacych sie po lewej stronie,konkretnie w zielona czapke ,to sie przekonamy kto sie porywa na Rosje…i z czym!

 10. zuzia said

  http://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/wicepremier-morawiecki-o-polsko-amerykanskich-relacjach-gospodarczych-i-umowie-ttip/

  TTIP — to kolejny potężny cios w ostatnie resztki polskiej suwerenności,
  — a skala jego szkodliwości może być, — co najmniej, — porównywana z Traktatem Lizbońskim.
  w/g zapisów umowy — każda ustawa przyjęta w państwie może być podważona i wycofana przez międzynarodowy trybunał (ISDS) — jeśli zagrozi to interesom korporacji.
  — Treść wyroków i pertraktacji ma zostać całkowicie utajniona!
  W praktyce to oznacza całkowity kolonializm i ubezwłasnowolnienie.

  Innym elementem „NWO”, które realizuje PiS — jest wzmocnienie inwigilacji pod przykrywką „ustawy antyterrorystycznej”.

 11. DRAMAT POLSKICH KRESÓW w czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM to również brak lojalności mniejszości narodowych : ŻYDOWSKIEJ i UKRAIŃSKIEJ.

 12. gość said

  List mieszkanki Przemyśla do prezydenta Andrzeja Dudy

  W sprawie potępienia ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach i obywatelach polskich innej narodowości.

  http://isakowicz.pl/list-mieszkanki-przemysla-do-prezydenta-andrzeja-dudy/

 13. tadzik said

  Hymn UPA w Przemyślu

 14. gość said

  TVP przekazuje milion złotych na produkcję „Wołynia”

  Ekipa realizująca film „Wołyń” wróciła po 8 miesiącach do kręcenia zdjęć. Telewizja Polska przekazała twórcom produkcji o ludobójstwie na Kresach milion złotych. Dzięki temu Wojciech Smarzowski jest znacznie bliżej ukończenia tego długo wyczekiwanego dramatu. W kinach „Wołyń” zadebiutować ma 7 października.

  Ostatnio informowaliśmy o tym, że brakuje pieniędzy na dokończenie „Wołynia”. Jak twierdził jej reżyser Wojciech Smarzowski, dla sponsorów temat ludobójstwa jest niewygodny i wrażliwy. Szansę na dokończenie filmu upatruje on w pomocy widzów. Jak przyzał twórca „Wesela”, „Drogówki” czy „Pod Mocnym Aniołem”, liczy się każda złotówka. Po wsparciu ze strony TVP dokończenie zdjęć do filmu wydaje się być zdecydowanie bardziej realne, niż było to jeszcze kilka tygodni temu.

  Jednocześnie cały czas trwa zbiórka pieniędzy na produkcję Smarzowskiego.

  „Wołyń” to długo wyczekiwany dramat historyczny, który opowiada o wydarzeniach na Kresach w latach 1939-1945. Główną bohaterką jest Zosia Głowacka, której oczami producenci opowiadają nam tragiczne wydarzenia, jakie wydarzyły się w tamtym okresie. Akcja filmu rozgrywa się w małej wiosce, którą zamieszkują Polacy, Żydzi oraz Ukraińcy.

  Źródło: TVP
  http://www.studiowschod.pl/tvp-przekazuje-milion-zlotych-na-produkcje-wolynia/

 15. OZ said

  Bo „Polska” – to kamieni kupa”.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: