Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Odzież patriotyczna święci triumfy wśród młodzieży.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-05-31

Odzież patriotyczna święci triumfy wśród młodych, szkoły zaczynają wprowadzać obostrzenia.

flaga Polski

Przynajmniej jedna kolekcja na sześć miesięcy, kilkadziesiąt procent wzrostu sprzedaży rok do roku – rynek odzieży patriotycznej to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów branży. Jeszcze niedawno sklepy działały wyłącznie w internecie, dziś otwierają własne placówki i wstawiają ubrania nawet do znanych sieci sportowych. Wysyłają też kolekcje za granicę. – Wśród klientów mamy wszystkie grupy – od kombatantów, przez prawników i lekarzy po uczniów szkół podstawowych – przyznaje Paweł Szopa, współwłaściciel marki Red is Bad.

Nowa moda zaczęła zwracać uwagę nauczycieli. W statutach szkół pojawiają się zapisy, które ograniczają swobodne noszenie podobnych ubrań. Ostrzeżenie pojawiło się też w branżowej gazecie nauczycielskiej.

„Patriotyczna rewia mody w szkole. Jak reagować na to zjawisko” – zastanawia się psycholog Magdalena Goetz na łamach „Głosu Nauczycielskiego”, tygodnika wydawanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Podpowiada, że najlepszym rozwiązaniem byłoby opracowanie przez szkołę polityki dotyczącej tego typu odzieży. Jej zdaniem „niektóre ciuchy wyglądają niemal elegancko”, ale „są i takie, które obok haseł nawiązujących do historii mają przedstawiające agresję grafiki (np. żołnierza celującego z broni maszynowej prosto w widza)” – pisze.

Z artykułu tłumaczy się Jakub Rzekanowski, redaktor naczelny „Głosu Nauczycielskiego”. – Moda dotyczy zwłaszcza chłopców. Pojawiają się na lekcjach w koszulkach, które czasem są rzeczywiście patriotyczne, np. bluzki z husarią, ale czasem są kojarzone z ruchem kikolskim lub ze skrajną prawicą – wyjaśnia. I podaje przykład: – Jest koszulka, na której jedna postać kopie drugą, leżącą. Całość wieńczy napis „Good night left side”. Naszym zdaniem na taki przekaz nie ma miejsca w szkole. Uważamy, że nauczyciele powinni reagować wtedy, kiedy koszulka ma niewłaściwy, nieodpowiedni przekaz.

Politykę ubioru faktycznie tworzy coraz więcej polskich szkół. Wnikliwe zapisy ograniczające swobodę w doborze stroju są popularne zwłaszcza w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Na przykład Gimnazjum nr 2 w Zielonej Górze czy Gimnazjum nr 3 w Policach regulaminami uniemożliwiają noszenie np. ubrań z militarnymi motywami czy podkreślających przekonania ucznia lub przynależność do subkultury. – Nie zabraniamy elementów dyskretnych, takich jak kotwica – symbol Polski Walczącej czy godło narodowe. Nie pozwalamy natomiast chodzić po szkole w koszulkach z obrazkami przemocy, na których są krwawe sceny, czy z hasłami nawołującymi do agresji – mówi dyrektor Artur Zagórski. Tak samo swoje obostrzenia tłumaczą inni szefowie placówek.

– Nie mam oporów wobec odzieży patriotycznej, pod warunkiem że młodzież wie, co się za tym kryje – ocenia jednak Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Jeśli nie będą tego wiedzieli, to tylko krok dzieli ich od tego, by bez zrozumienia zacząć chodzić w czarnych lub brunatnych koszulach.

Zakazy szczególnie popularne są w placówkach działających na terenie dużych miast i przylegających do nich satelitów. – W mojej miejscowości mody na patriotyczne koszulki nie ma. Natomiast już w Skarżysku-Kamiennej widzi się wiele młodych osób z podobnymi wzorami – mówi dyrektor zespołu szkół im. Generała Maczka w Bliżynie.
Producenci mają świadomość, że moda pozwala im zarobić. Uważają jednak, że przynosi młodym także dużą wartość – dzięki koszulkom zaczynają się interesować historią, odkrywając jej ciekawe karty. Dodają też, że to, co dzieje się w Polsce, już od dawna ma miejsce np. w Wielkiej Brytanii, Francji, nie mówiąc już o Stanach Zjednoczonych – barwy narodowe towarzyszą obywatelom w każdej sytuacji. Nauczyciele boją się jednak, że koszulki będą wywoływać u uczniów negatywne emocje i staną się wyrazem buntu.
Właściciele sklepów z odzieżą patriotyczną studzą emocje. Jak podkreślają, także w koszulkach zmienia się moda i po fali dużych, skomplikowanych nadruków do łask wracają wzory dyskretne. – Czujemy się odpowiedzialni za młodzież, nie tylko sprzedajemy im ubrania, lecz także prowadzimy edukację historyczną. Jeździmy do szkół, rozmawiamy z osobami, które przychodzą do sklepu, wspieramy domy dziecka – mówi Paweł Szopa.

 

 źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Patrycja Otto

za: http://forsal.pl/artykuly/947665,zolnierze-wykleci-odziez-patriotyczna-swieci-triumfy-wsrod-mlodziezy.html

Komentarzy 10 do “Odzież patriotyczna święci triumfy wśród młodzieży.”

 1. Adam said

  Komuchy przegięły to teraz będą musiały zapłacić. W przyrodzie nic nie ginie.

 2. strach się bać pani maglarkowo! said

  Pomiędzy Rimlandem a Heartlandem

  13 maja 2016 roku w Redzikowie koło Słupska rozpoczęto oficjalnie budowę amerykańskiej bazy wojskowej z wyrzutniami pocisków rakietowych SM-3 (RIM-161 Standard Missile 3 Block I B), która razem z już istniejącą bazą w Deveselu w Rumunii ma tworzyć tzw. „tarczę antyrakietową”.

  W uroczystości inauguracji amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce wzięli udział prezydent Andrzej Duda, ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych oraz zastępca sekretarza obrony USA Robert Work.

  „To ważny dzień dla Polski, dla NATO, dla Europy. Rząd Beaty Szydło i formacja polityczna, którą reprezentuje, czekała na ten moment ponad 8 lat” – stwierdził w swoim przemówieniu minister Macierewicz.
  Ciąg dalszy: https://marucha.wordpress.com/2016/05/31/pomiedzy-rimlandem-a-heartlandem/#comments

 3. Targowica w Polsce i w szkołach też said

  K.Pawłowicz konkretna, ale Petru dostał szczękościsku, dlaczego?

 4. Mirek said

  Ale mnie te dylematy kumuszych „nauczycieli” rozbawiły!
  Niech se te debile powrócą do konceptu ich obecnego guru – Giertycha!!!!!
  Ale hichot historii..

 5. pugnus said

  ad4.#Mirek

  Na Giertychu mozna teraz wieszac psy ,zreszta slusznie chocby za jego konszachty z KODem ,ale kiedy byl on ministrem MEN-u to nikt mu nie podskoczy!Ani Bodnar ze swoim komuszym ZNP ani Bruksela ,ani Niemcy nie mieli w sprawach ministerstwa nic do gadania! Byl pierwszym i jedynym ministrem ,ktory dokonal w swoim resorcie audytu ! I tak znalazl w nim zadomowionego juz od 1999 r(sic!) specjalnego przedstawiciela UE ,ktory koordynowal nasycanie patologia polskiej dziatwy szkolnej!Osobnik ten byl tak wazny ,ze ponoc ministrowie pooprzednicy Giertycha, pierwsi mu sie na korytarzu klaniali!
  Giertych nie mogl ,go wykopac ,bo chronily go soecjalne przepisy ,ale skierowal go do archiwum do ptrzekladania paierow! Wscieklosc Brukseli byla niewyobrazlana jednak interwencje u Jarkacza nic nie daly ,bo Kaczynscy darli wtedy koty z Niemcami!Bodnara Giertych ustawil krotko ,kiedy na Dzien Nauczyciela zadem „zasluzony” pedagod nie dostal odznaczenia ani nagrody pienieznej.!Wszystkie laski ministra splynely na nauczycieli mlodych i slabiej zarabiajacych.Jednak kropla,ktora przepelnila czare goryczy bylo cofniecie przez Giertycha subsydii w wys. 0,5 mln . jakims mlodokomuchom! Byly to organizacje mlodziezowe ,jak sie okazalo z czerwonymi korzeniami , ktorych najmlodszy czlonek liczyl lat …40! Wscieklosc komuchow nie miala granic i po kilku dniach na ulice wylegl komuszy pomiot skandujac „Giertych do wora a wor do jeziora”.Widac wiedzieli jakie metody stosowali ich ojcowie!Zagranica Giertych rowniez sie nie patyczkowal.Najpierw na zjezdzie unijnych ministrow edukacji zawetowal podrecznik do Historii autorstwa …niemieckiego w ktorym nie bylo wzmianki o 1.IX. 1939 r a pozniej na podbniej konferencji w Heidelbergu walac piescia w mownice oswiadczyl zdumionym taka zuchwaloscia eurokratom ,ze w polskich szkolach nie bedzie promocji homseksualizmu!Gromy na niego sypaly sie rowniez ,kiedy jako jedyny minister usunal niebieskie szmaty z masztow sprzed ministerstwa.Powiewaly tam wylaczne bialo-czerwone.!
  Niestey pozniej ,kiedy stracil za sprawa Kaczynskich wladze peknal mu w glowie jakis drucik i dzisiaj ,co tu ukrywac ,shanbil on pamiec Wielkiego Jedrzeja!

 6. keram said

  Re: 5. Tak , tak Panie Pugnus , był piękny materiał na człowieka z tego pana Romana , a została tylko szmata….

 7. polski matrix said

  Aleksander JABŁONOWSKI o zbliżającej się wojnie w Polsce. „Fałszywa flaga”.

 8. po rozum do głowy said

  Dariusz Brzozowiec o alternatywnych systemach transakcyjnych

 9. Ali Baba said

  re 5 A to b. ciekawe…b. dziękuję! Wydrukuję i ..wiadomo co..Pozdrawiam.

 10. Maryla Danuta said

  Złodzieje i zdrajcy walczą o koryto. Szubrawcy: Schetyna, Petru i dziwię się , że także Kamysz – jedyna ich działalność to szkodzenie i niszczenie Polski !! A pajac z kucykiem – ich przywódca ?? Alimenciarz „przewodzi” tym idiotom – zdrajcom ?? Polacy i Polska wam zapłaci wcześniej czy później!! Rzepliński – towarzysz z PZPR, kandydat Tuska – do sejmu – czego jeszcze oczekuje ??? Polacy mają dość tego pokomunistycznego – spadku po stanie wojennym – czy Polska ma dalej utrzymywać ten twór ??? Dawno powinien ten TK zostać zlikwidowany !!! Bardzo podoba mi się wypowiedź pani Pawłowicz !!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: