Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-06-01

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN. W jej myśl kandydat na prezesa IPN będzie wyłaniany w konkursie ogłaszanym przez Kolegium IPN, prezesa będzie powoływał Sejm; Kolegium zastąpi obecną Radę. Zlikwidowana będzie Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. 

O podpisaniu przez prezydenta noweli ustawy poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Nowelizacja ustawy o IPN, autorstwa posłów PiS, przewiduje skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium IPN. Dziewięciu członków Kolegium będzie powoływać Sejm, Senat i prezydent.

Według nowych przepisów prezesa IPN będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu na wniosek Kolegium IPN, które będzie zgłaszać kandydata spoza swego grona. Kolegium wyłoni kandydata w drodze konkursu. Prezesem będzie mogła zostać osoba wyróżniająca się wysokimi walorami moralnymi i wiedzą przydatną w pracach Instytutu, ze stopniem naukowym co najmniej doktora.

Kadencja dotychczasowego prezesa IPN wygaśnie z dniem wejście w życie nowelizacji, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Pierwszy konkurs ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium IPN na mocy nowych przepisów.

Nowela rozszerza zakres czasowy badań IPN. „Daje to możliwość prowadzenia ekshumacji nie tylko wobec ofiar czasu po II wojnie, czy w jej czasie. Dochodzimy do 8 listopada 1917 r., czyli do czasów rewolucji, w wyniku której wielu Polaków straciło życie na Kresach” – podkreślał podczas prac nad nowelą przedstawiciel wnioskodawców poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Do zadań badawczych i edukacyjnych IPN nowela zalicza m.in. upowszechnianie w kraju i za granicą stanowisk oraz opinii dotyczących najważniejszych dla narodu polskiego wydarzeń historycznych. Instytut ma też informować o metodach, miejscach i sprawcach zbrodni popełnionych przeciwko narodowi polskiemu oraz wspierać przedsięwzięcia społeczne mające na celu kreowanie patriotyzmu i tożsamości narodowej.

Nowelizacja przewiduje nowy mechanizm prowadzenia poszukiwań szczątków osób, które straciły życie, walcząc z totalitaryzmem. „Wprowadzamy możliwość prowadzenia tych prac w oparciu o przepisy kodeksu postępowania karnego. W przypadku odnalezienia szczątków ofiar w każdym postępowaniu będzie prowadzone śledztwo przez prokuratora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu” – mówił Mularczyk.

Przy IPN zostanie też stworzona Baza Materiału Genetycznego ofiar represji totalitarnych czy czystek etnicznych. Jednak – jak mówił Mularczyk – próbki tkanek pozostaną na Uniwersytecie Szczecińskim, który dotąd prowadził Polską Bazę Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów. Informacje o ofiarach i ich rodzinach znajdą się w systemie informatycznym stworzonym przez IPN.

W myśl noweli zlikwidowana ma zostać Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Część z jej kompetencji ma przejąć IPN, inne – Ministerstwo Kultury, gdzie mają znaleźć również zatrudnienie dotychczasowi pracownicy Rady. Przy ministrze powstanie Rada ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej – organ opiniodawczo-doradczy w sprawach zarządzania, finansowania oraz polityki kulturalnej w zakresie muzealnictwa oraz spraw związanych z miejscami pamięci narodowej, w tym pomnikami zagłady.

W terminie 12 miesięcy od wejścia w życie noweli szefowie ABW i Agencji Wywiadu, minister koordynator służb specjalnych, szef MON i komendant główny Straży Granicznej (w odniesieniu do dokumentów wytworzonych przez b. Wojska Ochrony Pogranicza) w porozumieniu z prezesem IPN dokonają przeglądu dokumentów znajdujących się w zbiorze zastrzeżonym w archiwum Instytutu. Po analizie zdecydują, które dokumenty otrzymają klauzulę tajności na zasadach ustawy o ochronie informacji niejawnych, a które staną się dokumentami jawnymi.
PAP

Komentarzy 9 do “Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN.”

 1. solkraken said

  i Chwała Panu – Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa od Katastrofy Smoleńskiej jest zawłaszczona przez członka gminy żydowskiej w kolonii varschovitz niejakiego A. K. Kunerta 😦
  http://www.radaopwim.gov.pl/article_details/106/sekretarz-rady-opwim-andrzej-krzysztof-kunert/
  http://www.lustracja.net/index.php/pozostali/155-krzysztof-kunert

 2. prawo ponad przemocą said

  Dzięki Bogu wreszcie zlikwidowana jest najstarsza instytucja w Polsce – Rada Ochrony razem z członkiem warszawskiej gminy Żydowskie w Warszawie, którego dziełem od roku 1990 było zawłaszczanie wszystkich spraw katyńskich zgodnie z wymaganiami wiary żydowskiej i lekceważenie obowiązujących praw międzynarodowych i polskich.

 3. prawo ponad przemocą said

  Kunert członek Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej utworzonego przez J. Trznadla, obsadzony w ROPWiM w roku 1990 czuwał nad fałszowaniem spraw katyńskich poprzez całkowite podporządkowaniem sobie Federacji Rodzin Katyńskich i związanych z nią Stowarzyszeń. Prawo ma szansę stanąć ponad przemocą w sprawie katyńskiej.

 4. Michał said

  Zlikwidowanie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest wirtualnym prezentem dzisiaj dla mnie od mojego Ojca na Dzień Dziecka w 2016 roku i dla tych dzieci, których Ojcowie zginęli w zbrodni katyńskiej. Manipulacje, kłamstwa i działania tej instytucji na przestrzeni lat, były poniżeniem rodzin i krewnych ofiar.To ta instytucja pozostawiła Ich Ojców w workach na śmieci w dołach śmierci kata. Zaniedbania międzynarodowych praw wojennych przez tą instytucję, która działała dla interesów Federacji Rosyjskiej chroniąc morderców, nie pozwoliły nam Polakom walczyć o honor i godność zamordowanych obywateli polskich.

 5. Malinowski Kaziu said

  I nic ta ustawa nie zmieni.

 6. zydozerca said

  POLSKI DRAMAT NARODOWY –
  ANDRZEJ Z DUPĄ ZAMIAST GŁOWY
  UŚMIECHA SIĘ DO SPONSORÓW I ŻYDOWSKICH DONATORÓW,
  SPEŁNI KAŻDE ICH ŻYCZENIE W PODZIĘCE ZA OBSADZENIE
  W ROLI KLAUNA MALINIAKA,BO TO ZDRAJCA I POKRAKA

  ZBRODNI ŻYDÓW ZATRZĘSIENIE WCIĄŻ CZEKA NA OSĄDZENIE
  POD WARUNKIEM,ŻE PRAWNIKÓW WYPIEPRZY SIĘ DO ŚMIETNIKÓW !!!
  A ORZEKAĆ BĘDĄ ŁAWY PRZYSIĘGŁYCH SPRAGNIONE SŁAWY

 7. pugnus said

  Byc moze jestem zbyt wyczulony ,ale w dzisiejszych czasach zdrady ,zaprzanstwa i hipokryzji wydaje sie byc to zjawiskiem normalnym i tak sie zastanawiam sie czemu przypisac likwidacje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa? Nieprzydatnosci tej instytucji czy moze wystepujacego w jej nazwie slowa …”meczenstwo”? Bo jak wiadomo meczenstwo nie moze byc przypisane kazdemu ,a juz na pewno nie Polakom,co niezbicie udowodnil juz niejaki Gross!

 8. Uważny Obserwator said

  http://izrael.org.il/news/4515-andrzej-duda-kandydat-pis-na-prezydenta-rp-przeciwko-uznaniu-palestyny.html

 9. Uważny Obserwator said

  http://www.jpost.com/Diaspora/Pro-Israel-lobby-to-be-formed-in-Polish-parliament-404629

  http://www.greenpointpl.com/posel-pis-pokieruje-proizraelskim-lobby-w-sejmie/

  Smutne, przygnębiające i tragiczne, ale nie zaskakujące, niestety.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: