Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Już 3,5 tys. Polaków opuściło Norwegię. Coraz gorsze czasy dla imigrantów

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-06-03

Już 3,5 tys. Polaków opuściło Norwegię. Coraz gorsze czasy dla imigrantów

.

Coraz więcej Polaków wyjeżdża z Norwegii. Fot. fotolia

W 2015 roku Norwegię opuściło 3,5 tys. Polaków, a liczba tych, którzy tam pozostali, regularnie spada. Nie tylko oni decydują się na powrót. Wyjeżdżają również Szwedzi, Litwini i Niemcy.

.

Gorsze czasy dla norweskiej gospodarki oznaczają spadek zatrudnienia wśród imigrantów. Coraz więcej z nich decyduje się opuścić Norwegię lub szukać pracy w innym kraju. Według danych SSB (Centralnego Biura Statystycznego) w ciągu ostatniego roku z kraju fiordów wyprowadziło się 19 tys. Europejczyków – 3,5 tys. z nich to Polacy.

Polacy nadal są w Norwegii największą grupą obcokrajowców, mimo że, jak podaje SSB, ich liczba regularnie spada. Z kolei imigranci z całej Europy stanowią w Norwegii 46 proc. społeczeństwa imigranckiego. W poprzednich latach byli znacznie bardziej liczną grupą, stanowili ok. 60 proc. zagranicznych mieszkańców Norwegii.

Coraz trudniej o pracę

Zarówno imigranci, jak i pracownicy NAV (Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) zauważają, że coraz trudniej jest znaleźć pracę w Norwegii.

–  Wysyłają [imigranci – przy.pred.] dwadzieścia CV, i nie otrzymują na żadne z nich odpowiedzi – mówi w rozmowie z NRK Liwia Synowiecka, urzędniczka oddziału NAV w Bergen.

Imigranci zarobkowi z Polski są sfrustrowani, że nie mogą znaleźć nowej pracy. Dlatego decydują się na powrót.

Według danych SSB w 2015 roku do Norwegii przyjechało ponad 8 tys. imigrantów z Polski. Powrotów do Polski jest niemal o połowę mniej, 3,5 tys. – mimo to jest to duża liczba, biorąc pod uwagę statystyki z poprzednich lat.

Wracają budowlańcy

Nie tylko Polacy decydują się na powrót. Norwegię opuszczają również Szwedzi, Litwini i Niemcy.

– W branży budowlanej i przemysłowej pracuje mnóstwo osób zza granicy. Napotykają oni duże problemy ze względu na trudne warunki panujące na rynku pracy – mówi szef koncernu Adecco, Torben Sneve.

W Adecco na początku 2015 roku 45 proc. pracowników pochodziło zza granicy. Obecnie ich liczba spadła do 37 proc. obcokrajowców. Sneve podejrzewa, że część osób decyduje się na powrót do domu, ponieważ perspektywy na rynku pracy nie przedstawiają się najlepiej. W najgorszej sytuacji są regiony Rogaland, Hordaland i Sørlandet. W samym Hordaland bezrobocie wzrosło o 17 proc.

Źródło: SSB, nrk.no, thelocal.no

Komentarzy 6 do “Już 3,5 tys. Polaków opuściło Norwegię. Coraz gorsze czasy dla imigrantów”

 1. Kozietulski said

  Frajerstwo wracac do POLSKI .W POLSCE chleba ci dostatek dla wszystkich.
  USUNICIE TYLKO PRZYBYSZOW z bliskiego wschodu czyli (pejsatych polakow).
  CZLOWIEKU polaku .JAK DLUGO BEDZIESZ DAWAL SIE ROBIC W BAMBUKO.?
  Jak dlugo ?

 2. ninika said

  Norwegowie nie potrzebują imigrantów z Europy, bo mają lepszych z poza Europy :)))

 3. krzysiek4 said

  @2
  Lepszych? niby w czym? gwałtach,rabunkach i na zasiłkach.

 4. pugnus said

  Zmienia sie cos w Holandii.Koszty utrzymania przybylej dziczy sa juz tak wysokie ,ze rzad rozwaza kolejny krok w rozmowntowniu panstwa opiekunczego. mianowicie maja byc obciete doplaty do czynszow dla osob lepiej zarabiajacychOkazuje sie , ponad 80% przybylych w u.b.roku wyladowalo na zasilku i juz prtale sobie pokpiwaja z tych aptekarzy ,lekarzy ,inzynierow i informatykow ,z Aleppo !Na razie trwa exodus z Libii ,z rozdzierajaca serce mina spikerka hol. tV zapowiedzial,ze znowu w m.Srodziemnym utonelo ponad 120 nachodzcow .A gdzie byly statki Frontexu?

 5. asia said

  Statki Frontexu cumują kilka mil od brzegu Libii i pilnują aby wszystkie łajby i pontony przemytników spokojnie opuściły wody terytorialne tego kraju.Po prostu pilnują interesu….

 6. Analityk said

  @Asia

  Dlaczego statki, które wyławiają tych „uchodźców” płynących na dziurawych łajbach – które często toną parę mil od brzegu Libii – nie wysadzają ich u brzegów Libii tylko wiozą ich na Sycylię do Włoch?
  Dla każdego myślącego nie ma wątpliwości, że jest polecnie z góry aby ich przywozić do Europy!!!

  W prasie „światowej” ckliwe nagłówki, że Morze Śródziemne pochłonęło juz ponad 1000 emigrantów, którzy desperacko chcieli dotrzeć do Europy. Czyli Europejczycy mają sobie ściągnąć sami na głowę nieszczęście.

  http://www.jamaicaobserver.com/news/Mediterranean-Sea-disasters-swallow-up-over-1-000-migrants_62600

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: