Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Ale zbieg okoliczności! Grad był ministrem, gdy rozpoczął się proces sprzedaży kopalni Adamów, której nabywcą został Solorz-Żak. Dziś jest prezesem w jednej z jego spółek,

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-06-08

Aleksander Grad był ministrem Skarbu Państwa, za kadencji którego rozpoczął się proces prywatyzacyjny należącej do Skarbu Państwa i świetnie prosperującej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A. Pierwotnie wartość kopalni wyceniono na 183,9 mln zł. Później – w wyniku uwag i nacisków płynących ze strony Ministerstwa Skarbu Państwa – wycena zaczęła się obniżać. Ostatecznie kopalnie kupiła spółka należąca do Zygmunta Solorza-Żaka za… 67,3 mln zł. Od kilku miesięcy prezesem tej spółki jest Aleksander Grad.

Przypomnijmy – prywatyzację Kopalni Węgla Brunatnego Adamów rząd Tuska uwzględnił w planie prywatyzacji na lata 2008-2011 r. Ministrem Skarbu Państwa był wówczas Aleksander Grad (pełnił on tę funkcję od 16 XI 2007 do 18 XI 2011).

Z wykonanego na zlecenie Ministerstwa Skarbu Państwa pierwotnego oszacowania wartości kopalni w Adamowie z dnia 21 VI 2011 r. wynikało, że kopalnia ta jest warta 183,9 mln zł. Cóż jednak dzieje się później? – Ministerstwo zgłosiło uwagi do oszacowania, w efekcie których doradca w dniu 6 lipca 2011 r. zaktualizował ww. oszacowanie i obniżył wartość KWB Adamów do 177,0 mln zł.

W odpowiedzi na zaproszenie do negocjacji we wrześniu 2011 r. do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły trzy wstępne oferty zakupu 85 proc. akcji kopalni Adamów oraz kopalni Konin. Kwoty, za które oferenci byli gotowi kupić obydwie kopalnie kształtowały się od 149,6 mln zł (oferta najniższa) do 418,6 mln zł (oferta najwyższa). Przypomnijmy, że sama tylko kopalnia Adamów była wyceniona wówczas na 177,0 mln zł.

Co się dzieje dalej? – W grudniu 2011 r. Departament Prywatyzacji w Ministerstwie Skarbu Państwa po raz kolejny zlecił aktualizację wyceny wartości kopalni Adamów. Tym razem wyszło, że wspomniana kopalnia jest warta jedynie 83,9 mln zł, tj. o ponad 50% niższą niż poprzednio. W styczniu 2012 r. do Ministerstwa wpływają dwie oferty – tym razem już o charakterze wiążącym, które dotyczyły zakupu zarówno kopalni w Adamowie, jak i w Koninie. Pierwsza z nich to oferta spółki Społem Plus w wysokości 263,5 mln zł. Druga pochodziła od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka spółki Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) i opiewała na kwotę 120,8 mln zł. Okazało się, że znacznie wyższą ofertę spółki Społem Plus odrzucono. Oficjalnym powodem odrzucenia tej oferty było to, że „spółka nie przedstawiła wiarygodnych źródeł finansowania transakcji oraz informacji na temat obecnej i docelowej struktury właścicielskiej potencjalnego inwestora”. Na placu boju pozostał jedynie Solorz-Żak i jego ZE PAK.

W dniu 28 maja 2012 r. Minister Skarbu Państwa w drugim rządzie Tuska (od połowy listopada 2011 r. był nim już Mikołaj Budzanowski) zawarł z ZE PAK umowę sprzedaży 85 proc. pakietów akcji Kopalni w Adamowie i Koninie. Cenę, za którą sprzedano samą tylko kopalnie w Adamowie, ustalono ostatecznie na poziomie 67,32 mln zł. Przypomnijmy – pierwszy oficjalny szacunek z czerwca 2011 r. mówił, iż jest ona warta 183,9 mln zł.

11 lutego 2016 r. Rada Nadzorcza Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (czyli spółki która kupiła od Skarbu Państwa kopalnie Adamów) podjęła uchwałę o powołaniu Aleksandra Grada (czyli ministra Skarbu Państwa za kadencji którego rozpoczął się proces prywatyzacji kopalni Adamów) w skład zarządu ww. spółki. Z dniem 18 lutego 2016 r. objął on funkcję prezesa zarządu ZE PAK.

Aby była jasność – uważam, że powołanie Grada na stanowisko prezesa ZE PAK, w kontekście wcześniejszego nabycia od Skarbu Państwa przez tę spółkę kopalni Adamów, to zwykły zbieg okoliczności i nie należy go wiązać z wyborem oferty złożonej przez ZE PAK, jak i ze stratami Skarbu Państwa związanymi z tą transakcją, które opisała Najwyższa Izba Kontroli. Jestem przekonany, że były minister w rządzie Tuska po prostu posiada odpowiednie kompetencje do zarządzania tego typu spółką i to było głównym czynnikiem motywującym Radę Nadzorczą ZE PAK do podjęcia takiej decyzji.

Źródło: Transakcja sprzedaży 85% akcji Kopalni Węgla Brunatnego Konin i Kopalni Węgla Brunatnego Adamów (NIK.gov.pl)
Źródło: Aleksander Grad prezesem zarządu ZE PAK (PolskieRadio.pl)
Czytaj także: Żadne marsze KOD-u tego nie przesłonią: Jest zawiadomienie w/s prywatyzacji kopalni Adamów przez rząd Tuska. Była warta 144 mln zł, a sprzedali ją za 67 mln zł! (Niewygodne.info.pl)

wpis z dnia 8/06/2016

  niewygodne.info.pl
blog niewygodny dla establishmentu III RP

Komentarzy 14 do “Ale zbieg okoliczności! Grad był ministrem, gdy rozpoczął się proces sprzedaży kopalni Adamów, której nabywcą został Solorz-Żak. Dziś jest prezesem w jednej z jego spółek,”

 1. marju73 said

  Zdajcy powinni wisieć.

 2. gość said

  Zagraniczni paserzy rozdają fuchy zdrajcom i złodziejom. Jedyny awans jaki powinni otrzymać, to więzienie

  Napisał Mirosław Kokoszkiewicz

  http://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/7344-zagraniczni-paserzy-rozdaja-fuchy-zdrajcom-i-zlodziejom-jedyny-awans-jaki-powinni-otrzymac-to-wiezienie

 3. Adam -z ch.n.g. said

  ALE ŚMIESZNE , ALE ŚMIESZNE !

  trzy – a ostatni wpis -o ojcu judaszu – z Torunia są w kosmosie.
  Baj , … BYE

 4. Kozietulski said

  Jeszcze te scierwo zyje. Juz dawno powinien ;;GNIC.Za to co zrobil

 5. Maryla Danuta said

  Tak właśnie rozkradano majątek wypracowany przez wszystkich Polaków !! Może wreszcie znajdzie się miejsce dla złodziei w więzieniach, i czas najwyższy, żeby sejm i senat uchwalił przepadek mienia – za takie machlojki !!

 6. Lublinianka said

  Słyszałam, ze w PGE po Gradzie zostali jacyś doradcy z pensjami 50 tys. PLN/mc. On chyba Solorza dużo kosztuje, za mniej niż 300 tysięcy miesięcznie chyba nie wstaje z łóżka?

 7. NC said

  Przepadek całego mienia.
  Dożywotnie ciężkie roboty.

 8. piotr78 said

  Grad, Solorz, Kwasniewski, Tusk, Pawlak,
  Belka, Kaczynscy, Miller, Lewandowski,
  Kopacz, Balcerowicz,Walesa, Mazowiecki,
  Geremek, Kuron, Sachs i cala ferajna
  „pseudo -patriotyczna” siedzaca u zloba,
  ktoremu na imie Polska od roku 1989
  dba tylko o wlasne kieszenie i dobre samopoczucie.
  NIKT, doslownie NIKT z tej „BANDY CZWORGA”
  nie zostal i nie zostanie postawiony przed sadem NARODOWYM.
  NIKT nie odpowiedzial za ZDRADE STANU,
  a powinni oni winni wszyscy otrzymac najwyzszy wymiar kary !

 9. Mariusz said

  Od kanciatego, parchatego stołu do chwili obecnej wszystko bez wyjatku musi być uznane za dziełalność bandycko-przestępcza! Tranzakcje, umowy, zaciagnięte długi i zobowiazania spuszczone do kibla a majatek wszystkich partyjniaków, posłów i pracowników administracji najzwyczajniej w świecie zarekwirowany i rozdysponowany wśród tej reszty społeczeństwa która nie pełniła żadnych funkcji partyjno-rzadowych!
  Rozgrabione grunty, obiekty, zakłady i inne nieruchomości odebrane bezwarunkowo i przekazane społeczeństwu!
  Po tym musi nastapić totalna decentralizacja, likwidacja mafijnej organizacji wojskowej, milicyjnej i kryminalnej administracji!
  Miasta zrzeszaja się w dowolne konfederacje lub rejony i tworza swoje prawa, podatki, policję i sady! Każdy prawy obywatel posiada broń jaka sobie życzy, kruminalista traci to prawo i dwa następne jego pokolenia!
  Konfederacje tworza nowe państwo a ci co nie chca nie biora udziału! Obecny budynek Sejmu na Wiejskiej jako splugawiony bandytyzmem, działalnościa kryminalna i smrodem trzeba przerobić na museum wstydu i nieprawości lub w przepompownię ścieków miejskich jak nie zochydzi to pracowników kanalizacyjnych! Nowe państwo powinno obradować w zamku Królewskim w Warszawie lub na Wawelu w Krakowie! Obiekt ten między obradami musi utrzymać się sam, np. z działalności muzealnej, koncertowej lub akademickiej! Nikt do niego nie dopłaca! Ma po dwóch przedstawicieli z każdego rejonu, województwa!
  Nie otrzymuja oni żadnych pieniędzy, działaja społecznie wybrani w wyborach. Musza obi udowodnić brak winy, prawość i niekaralność w swoich rodach do siedmiu pokoleń wstecz! Ambasadorów nowego państwa wybiera się w wyborach powszechnych jako najwybitniejszych i nieskazitelnych synów narodu po jednym na kontynent! Wystarczy! Obecna armię nierobów, szkodników i zdrajców ogołocić z majatków, wybatorzyć i porozganiać! Pozostałe ambasady pozamykać i wyprzedać! Majatek rozdzielić sprawiedliwie wśród konfederacji!
  Obewatelstwo w nowym państwie uzyskuje się tylko i wyłacznie pod zastaw całego swojego majatku, w razie zdrady lub wrogiej działalności majatek zabrać i obtwatelstwo automatycznie odebrać! Jakakolwiek działalność przestępcza automatycznie eliminuje dożywotnio danego osobnika z możliwości pełnienia urzędów i dwa nastepne jego pokolenia!
  Ciapate i parchate do siedmiu pokoleń wstecz nie moga pełnić żadnych urzędów, niczym handlować i mieć jakielkolwiek możliwości reprezentacyjnych i decyzyjnych! Przemawiaja za tym fakty historyczne!
  Szkopskie nasienie uznaje się za smiertelnie wrogie i podłe! Musi to być zapisane jako dziejowy przekaz w konstytucji! Wybudowanie muru z warowniami na zachodniej granicy powinno być realizowane wszelkimi środkami, bynajmniej jako element wizerunkowo-strategiczny! Niech oprawców w oczy kole! Niech wiedza gdzie jest ich ostateczna granica po wsze czasy i że za tym murem rezyduje inna, szlachetna, słowiańska rasa Panów!

  AMEN!

 10. isia said

  … żydostwo rządzi Polską i ją okrada … więc nie spodziewajmy się sprawiedliwości i kary … swoich nie ukarzą …

 11. NC said

  Action Direct

 12. Guła said

  Ten Krak rzutki niczym Chodorkowski …
  W każdym poważnym państwie energetyka to strategiczne przedsiębiorstwa państwowe … a w naszym kraju własność prywatna – pewnie z dziada pradziada.
  A co do kopalń to pamiętam akcje pani Margaret T. która w W. B. postanowiła postawić na nogi i osiągać super opłacalności w brytyjskich kopalniach, prywatyzując je. Skończyła się ta akcja, nie tyle na super zyskach, co super ilością ofiar śmiertelnych. No i Angole odpuścili z kopalniami nazad je nacjonalizując.

  Zapytać się chciałem o co tak naprawdę w naszym życiu chodzi. Ale pytanie i tak nie ma sensu skoro od lat łupią nas (jak już poprzednicy monitują) „My i Wy” bezkarnie, bezwzględnie do gołej ziemi.
  PO wymuszonych przez opinię publiczną, na nowej władzy, audytach o stanie gospodarki prowadzi się śledztwo w stosunku do czterech wiceministrów i być może czterech resortowych konserwatorek powierzchni płaskich. Sprawa do ustalenia.
  A przecież wszystko dotyczące problemów krajowych zawarł w swoim przemówieniu sejmowym Jan Szewczak. Tylko pociągać za odpowiedzialność (zarezerwowaną dotychczas dla goim)
  .https://www.youtube.com/watch?v=CgPbtOXy1y8

 13. niewolnik said

  Minister ministrem, natomiast mało kto mówi o roli podsekretarzy stanu. Jaki mają wpływ na decyzje, szcególnie prywatyzacyjne, co się z nimi później dziej. Dziennikarzom śledczym polecam ten wątek na przykładzie kopalni odkrywkowych w rejonie konińskim. Porozmawiajcie z pracownikami, szeregowymi działaczami związków zawodowych. Przedstawicele związków są umoczeni układami i koligacjami rodzinnymi, nie będą wiarygodnym żródłem,no chyba, że zagrozi im odpowiedzialność za współudział w malwersacjach.

  A tak na marginesie, pamiętam, że przed kilkoma laty w Indiach nastąpiła zmiana marionetkowych rządów i wówczas zattwierdzona została ustawa, która delegalizowała umowy, które zostały zawarte wskutek oszustw i wrogich przejęć. I bez prawa do wypłaty odzkodowań, wiele dużych przedsiębiorstw zostało zrenacjonalizowanych.

 14. Guła said

  Ale to w Indiach. W tzw kulturze zachodu obowiązuje demokracja liberalna która w pierwszej kolejności nadała prawa obywatelskie paserom i aferzystom. A w przypadku kiedy ta swoboda demokratów liberalnych traci na mocy ( patrz, zapodana przez pannę J. informacja przypadku handlarzy powietrzem jaki im zdarzył się w sądzie francuskim – mającym uprawnienia śledcze) wieją do Izraela.
  Stąd wyjaśnienie zabiegania rzędów tzw kultury zachodniej o partnerstwo strategiczne z pomienionym państwem. No rzecz jasna – tak sądzę, nie za bezdurno tylko wraz z zorganizowanymi walorami które należy jako depozyt złożyć w ichnich bankach.
  Z miny znajomego, po jego powrocie, a któren co roku odbywał wycieczkę do Izraela wnioskuję, że popatrzeć i podziwiać stan swego posiadania w ichnich bankach wolno jemu, ale tak sobie myślę, że więcej niż na czulent to jemu dziennie podejmować nie wolno. A o jakichkolwiek przelewach może zapomnieć.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: