Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Będzie polski odpowiednik Instytutu Yad Vashem – wkrótce projekt ustawy

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-06-14

dlon.

Projekt stworzenia placówki, która z jednej strony odznaczałaby osoby ratujące Polaków (w tym przede wszystkim Ukraińców, dzięki którym wielu naszych rodaków ocalało z Rzezi Wołyńskiej), a z drugiej przypominała o ludobójstwie dokonywanym na ludności polskiej, ma zostać przedłożony w lipcu do laski marszałkowskiej.
.

– Mamy w przygotowaniu taki projekt i chcemy go poddać pod konsultacje – powiedział w rozmowie z portalem Prawy.pl poseł Wojciech Bakun (Kukiz’15). – Chcielibyśmy powołać instytut lub inną formę nagrodzenia, upamiętnienia osób, Ukraińców, którzy poświęcili życie swoje, często też swoich rodzin tylko w duchu dobrosąsiedztwa i ratowania swoich sąsiadów – tłumaczył, dodając, iż „to byli ci Ukraińcy, którzy nie poddali się ideologii Dymytro Doncowa”.

– Chcemy pokazać to, że ustawa o 11 lipca, chociaż błędnie jest przedstawiana jako ustawa w jakiś sposób konfrontująca nas z Ukraińcami, nie jest nią i nie ma w niej nic o potępieniu organizacji, ale o upamiętnieniu. Tą ustawą chcemy pokazać, że byli Ukraińcy, którzy potrafili się temu [banderyzmowi – przyp. red.] przeciwstawić – mówił Bakun, wskazując, iż znalazło się tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy ludzi, którzy nie tylko że nie poddali się tej zbrodniczej ideologii, ale potrafili się jej przeciwstawić, ukrywanie Polaków przypłacając niekiedy życiem.

Poinformował, że projekt ustawy ma zostać zgłoszony w lipcu. Zaznaczył, że jego treść zostanie poddana szerokim konsultacjom społecznym.

Projekt takiego upamiętnienia zaproponował kilka lat temu Piotr Szelągowski z Bezprzesady.com i to właśnie ten projekt ma stanowić bazę dla przyszłej ustawy.

O utworzenie „polskiego Yad Vashem” apelował także prof. Wiesław Jan Wysocki.

Anna Wiejak, Prawy.pl

 

Komentarzy 8 do “Będzie polski odpowiednik Instytutu Yad Vashem – wkrótce projekt ustawy”

 1. @+@=@@ said

  I bardzo dobrze!

 2. Tak, i nich nie wolno zapominać. Ich zginęło co najmniej 30 tysięcy za powinowactwo, pomoc, albo tylko za sympatie w stosunku do polskiej ludności.

 3. Jest muzeum Ulmów to uhonorujmy wreszcie tych, co ratowali Polaków.

 4. Mirek said

  Hi hi i mówić tu o braku silnego lobby proukraińskieg! Niech Ukraińcy za to płacą a nie ja!
  Po wojnie imigrowało do Polski kilka milionów Ukraińców, Białorusinów i.. Żydów z ZSRR! Zarówno Ukraińcy jak i Żydzi byli preferowani na najwyższe stanowiska – wiem z Wrocławia. Całe wioski pod Wrocławiem były zasiedlone przez banderowców, jeszcze gorzej na Pomorzu. Stąd te preferencje wyborcze!

  Kłamstwem jest teza że Polska jest monoetniczna.
  Michnik zapluwa się, że w Polsce jest antysemityzm bez eez Żydów.
  I Żydzisko mówi to bezczelnie.

  I wszyscy oni to: aktorzy, reżyserzy, przyznają sobie nagrody za pieniądze polskich gojów.
  Jak długo?

 5. jok said

  A czy będą także nagradzać Żydów ratujących Polaków, np. w latach 1939-41 na Kresach? I nie ma co się śmiać, że tacy się nie znajdą. Sądzę, że „znajdą się” aż miło, tylko wytworzą atmosferę, że nie wolno zbytnio poddawać w wątpliwość, ze ratunek miał miejsce, czy nawet zbytnio dociekać dowodów ratowania itd

 6. Alex said

  Sam pomysł dobry, z wielu względów, i tak trzeba! Ale biorąc pod uwagę, że w wielu ważniejszych sprawach „Państwo Polskie istnieje tylko teoretycznie” można mieć obawy… Dlatego na ten moment inicjatywa powinna mieć taki wymiar, aby zniechęcić wszelkiej maści „cfaniaczuf”.
  Może powinno się to najpierw dokonać w przestrzeni kościelnej. Może wśród tych prawdziwych bohaterów po stronie ukraińskiej dałoby się znaleźć kandydatów na ołtarze?
  Osobiście myślałem nad postawieniem pomnika w Warszawie ku czci tych dzielnych ludzi. Ja bym to wiedział jako postać św. Michała Archanioła, patrona tej prawdziwej, chrześcijańskiej Ukrainy, ochraniającego dwa mieszane małżeństwa w strojach ślubnych. I do tego tzw. wieczny znicz.
  Dlaczego ślubnych: bo wiele małżeństw mieszanych padło pierwszą ofiarą tej nienawiści, a po drugie, bo miłość i wierność sumieniu zwyciężyła nad zaślepieniem

 7. pugnus said

  Izraelski kompleks Yad Vashem sklada sie z dwoch osobnych czesci.Jedna jest swojego rodzaju panteon meczenstwa Zydow w czasie IIWS a drugim tzw. Las Sprawiedliwych. Panteon musza obowiazkowo odwiedzac wszysscy przedstawiciele rzadow skladajacych wizyte w Izraelu i czegos podobnego u nas brakuje!Stawianie zas pomnikow wdziecznosci Ukraincom ,ktorzy ratowali Polakow w czasie rzezi Wolynskiej zostanie perfidnie wykorzystane przez banderowcow ,co nie oznacza ,ze nie mozna tych „sprawiedliwych ” Ukraincow jakos wyroznic.

 8. W polskim odpowiedniku Yad Vashem proponuje się oddzielny dział pt "jak Żydzi zdradzali i niszczyli Polskę" said

  Pracownica Kominternu z lat 1928-1968 niejaka Ester Rozental-Sznajderman (uciekinierka z Polski do ZSRR w roku 1928 zaraz po studiach) pisze w swoich „Dziennikach historycznych” z 1979 r. o przesiedleniu na polecenie Stalina do Polski w latach 1944-50 conajmniej 250 000 Żydów pod przybranymi polskimi nazwiskami, specjalnie przeszkolonych przez Komintern do obejmowania najważniejszych stanowisk w aparacie represji, sądownictwie, administracji państwowej i gospodarczej. Żydów rzadzily Polska powojenna a dzisiaj to pociotki tych Żydów stanowią Targowicę w naszym kraju.
  kh

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: