Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Minister sprawiedliwości wziął się ostro za komorniczą mafię.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-06-14

szydlo_ziobro_p.traczSądy rejonowe będą miały obowiązek – w przypadku uzasadnionych skarg – wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciw nierzetelnemu komornikowi. Jeśli sędzia tego zaniecha, sam narazi się na dyscyplinarne konsekwencje – to zaledwie część założeń przedstawionego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę projektu ustawy, która ma ukrócić bezkarność i wszechwładzę komorników.

– Działania komorników muszą rozwiązywać problemy, a nie prowadzić do tragedii ludzkich – przekonywała w poniedziałek premier Beata Szydło. Wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro przedstawiła przepisy zapobiegające nadużyciom w egzekucji komorniczej. Nadużycia te niejednokrotnie narażały niewinnych obywateli na niezasłużone straty i bulwersowały opinię publiczną.

 

Państwo ma być gwarantem bezpieczeństwa obywateli

 

Obywatele muszą czuć się bezpiecznie w swoim państwie i muszą wiedzieć, że państwo będzie zawsze stało po ich stronie – stwierdziła Beata Szydło na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. Podkreślała, że komornicy powinni rozwiązywać problemy, a nie być tymi, którzy doprowadzają do nieszczęść ludzkich.

Szefowa rządu zobowiązała ministra Zbigniewa Ziobro do przygotowania zmian w przepisach o komornikach, czego efektem jest prezentowany w poniedziałek projekt ustawy. – Jak najszybciej chcemy wprowadzić nowe przepisy w życie – poinformowała szefowa rządu.

– To odpowiedź na ogromne społeczne oczekiwanie od lat formułowane przez Polaków – mówił minister Ziobro, odwołując się do licznych nieprawidłowości i przykładów zachowań komorników, które niejednokrotnie bulwersowały opinię publiczną. Jak dodał szef resortu sprawiedliwości, zawód komornika powinien być szanowany i działać w zgodzie ze standardami etycznymi, dlatego konieczne są systemowe zmiany. Mają one radykalnie zwiększyć nadzór nad komornikami a także umożliwić szybkie dochodzenie swoich praw przez pokrzywdzonych. Jednocześnie pozwolą na skuteczne komornicze egzekucje tam, gdzie są one uzasadnione. Bez opieszałości i szkody dla wierzycieli.

 

Założenia nowej ustawy o komornikach sądowych

 

Minister Zbigniew Ziobro przedstawił najważniejsze założenia projektu nowej ustawy o komornikach sądowych. Zapowiedział, iż zgodnie z przygotowaną nowelizacją, komornik, którego działania wywołają uzasadniony protest, zostanie natychmiast zawieszony.

Ważną zmianą zawartą w projekcie, jak poinformował minister, jest zobligowanie komorników do tego, by osobom, wobec których wykonują swoje czynności, wręczali formularze odwołania od komorniczych decyzji.

Istotne zmiany dotyczą również nadzoru nad komornikami. Zgodnie z projektem, zostanie on powierzony także sądom rejonowym, które na miejscu, bez konieczności odwoływania się do Ministra Sprawiedliwości, będą miały obowiązek – w przypadku uzasadnionych skarg – wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciw nierzetelnemu komornikowi. Jeśli sędzia tego zaniecha, sam narazi się na dyscyplinarne konsekwencje.

Minister przypomniał, że sądy, na mocy obowiązujących przepisów, już dziś zobligowane są do usuwania uchybień popełnionych przez komornika.

Projekt nowej ustawy o komornikach sądowych, co również jest nowością, wprowadza zasadę, że komornicy mają działać osobiście i osobiście ponosić konsekwencje za swoje działania.

Zaznaczył, że zależy mu również na przywróceniu szacunku i społecznego zaufania do komorników. Ma temu służyć nakaz składania przez nich oświadczeń majątkowych. Istnieje on już dzisiaj, ale nowe przepisy wyraźnie sprecyzują ten obowiązek, uniemożliwiając omijanie go. Ponadto komornicy nie będą mogli, w takim zakresie jak dziś, prowadzić działalności gospodarczej, ani podejmować dodatkowej pracy – poza naukową i dydaktyczną. Do kontroli ich dochodów zostaną włączone Urzędy Skarbowe, co pozwoli na skuteczny nadzór i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości.

Minister zapowiedział eliminowanie z zawodu komorników, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji. Wprowadzana będzie zasada, że komornikami mogą być jedynie prawnicy. Pozostali będą musieli uzupełnić wykształcenie (w ciągu 7 lat od 1 stycznia roku następującego po dniu wejścia w życie ustawy), albo odejść z zawodu.

Zbigniew Ziobro podkreślał, że zawód komornika jest pożyteczny i ważny, o czym nie wolno zapominać. Rolą komorników jest bowiem egzekwowanie sprawiedliwości w imieniu pokrzywdzonych wierzycieli, którzy słusznie dochodzą swoich długów. Jak zauważał minister, działają oni w bardzo wrażliwej sferze ludzkiej krzywdy, gdzie wszystkie strony uważają się za ofiary.

 

Źródło: KPRM Fot. P. Tracz/ KPRM
za:prawy.pl/

Komentarzy 8 do “Minister sprawiedliwości wziął się ostro za komorniczą mafię.”

 1. zydozerca said

  Komornicy -to problem istotny,ale marginalny.
  Kiedy PiS zamierza odebrać wszelkie przywileje mafii sądowniczo-prokuratorskiej :immunitety,niezawisłość,ulgi i zwolnienia z płacenia składek,kominowe emerytury?
  Kiedy PiS zamierza skazać skompromitowanych kuriozalnymi wyrokami pseudo-sędziów i prokurwatorów umarzających rutynowo śledztwa przeciwko aferzystom powiązanym z mafią rządzącą ,ścigających antysemitów,rusofili i wrogów ukraińskich bandytów,NATO,Usraela z Izraelem ?
  Kiedy wolontariusze i dziennikarze śledczy uzyskają dostęp do akt bulwersujących spraw z lat 1989-2016 i otrzymają zgodę na przeprowadzenie audytu w sądach i prokuraturach ?
  Kiedy zostanie zniesione przedawnienie wszystkich przestępstw z udziałem polityków i żydowskich degeneratów=świętych krów ?
  Kiedy zostaną oni skazani za zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu i zmuszeni do zwrotu zagrabionego mienia ?

 2. gość said

  MSWiA chce zmniejszyć emerytury funkcjonariuszom SB. Projekt ustawy jest gotowy

  Maksymalna emerytura byłych funkcjonariuszy SB nie będzie wyższa niż średnia emerytura w systemie powszechnym – podaje RMF FM.

  Regulacja oznacza, że byli funkcjonariusze SB dostaną emeryturę w wysokości najwyżej 2100 złotych.

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/951839,mswia-chce-zmniejszyc-emerytury-funkcjonariuszom-sb.html

 3. kolejne szalbierstwa tego nierzadu said

  pozostawienie w strukturach silowych panstwa prywatnej spolki zwanej komornikiem, nastawionej na maksymalizowanie zysku
  jest kompletnym idiotyzmem
  i zawsze bedzie rodzic najglebsza patologie antypolska

  obecnie egzekucja przez prywatny podmiot zwany komornikiem
  dostaje na dokladke obowiazkowa obstawe policyjna

  czyli teraz patologia rozleje sie na kolejny organ wladzy publicznej
  ktory i tak jest przezarty korupcja prourzednicza

  idzie dobra zmiana jak w ludzkim judenracie

 4. tadzik said

  Najpierw trzeba zrobić porządek z mafią prokuratorsko lekarską .

 5. kolejne szalbierstwa tego nierzadu said

  do tadzik
  nikt z tym nie ma zamiaru nic zrobic

  to opoka na ktorej wspiera sie ten caly system zydobolszewii i ich pomagierow

  po pol roku juz chyba czas na publiczne rozliczenie kolejnego nierzadu
  robiacego wszystko by nic nie zmienic w ukladzie hurtowego wyzysku polakow

  tu macie przyznanie sie jednego z udzialowcow tej mafii

  „Nadchodzą sądne dni dla neoliberalizmu. Idea gospodarcza, która zdominowała w ostatnich dekadach zachodni świat musi się skończyć, postuluje prof. Hausner. Jest przy tym poważny, mocno gestykuluje. – Ten model wyklucza związek pomiędzy działalnością gospodarczą, a wartościami, takimi jak uczciwość – tłumaczy i podaje przykład afery silnikowej w Volkswagenie. Profesor szuka odpowiedzi. My dopytujemy, w takim razie, co ? ”
  businessinsider.com.pl/finanse/jerzy-hausner-wywiad-o…/4g7fpg3

  a tu belka ktory nadal gra glupa w sprawie kredytow przewalu na „franka”

  businessinsider.com.pl/polityka/belka-o-rpp-do-pasji…mnie…/497fjmq
  Nordea: EBC może rozdać po 1300 EUR każdemu z eurolandu
  2016-03-31 15:09
  Marek Druś

  Nordea Bank twierdzi, że Europejski Bank Centralny może dać po 1,3 tys. EUR każdemu mieszkańcowi strefy euro jeśli nie znajdzie innego sposobu na zwiększenie inflacji, donosi Reuters.

  Agencja przypomina, że przedstawiciele EBC dystansowali się ostatnio od pomysłu tzw. pieniędzy rozrzucanych z helikoptera, który jako jedną z opcji, choć tylko teoretycznych, wymienił główny ekonomista banku centralnego.

  Nordea Bank uważa, że najprostszą metodą zastosowanie „pieniędzy z helikoptera” byłoby finansowanie działań stymulacyjnych rządów państw eurolandu. Prawo zakazuje jednak EBC takich działań. Dlatego analitycy Nordei uważają, że realnym pomysłem jest obdarowanie pieniędzmi każdego z obywateli 19 państw eurolandu.

  – Cofnijmy się kilka lat i wydawało się wówczas niemożliwe, aby EBC kupował w ramach QE obligacje państw – powiedział Jan Von Gerich, główny analityk rynku obligacji w Nordei. – Coraz bardziej znajdujemy się w środowisku gdzie banki centralne muszą próbować czegoś nowego – dodał.

  Według obliczeń Nordei, EBC może pozwolić sobie na stratę 444 mld EUR. To daje 1,3 tys. EUR na mieszkańca eurolandu.

  a tu mord zalozycielski IIIrp
  „Teza o prowokacji

  Mec. Bednarkiewicz mówił, że „to ostatni moment w historii, aby sąd mógł ocenić zasady, sposób i instrumenty funkcjonowania ustroju, który panował w Polsce do 1989 r. To konieczne także z uwagi na wydarzenia z 1956 i 1981 r.”. Jego zdaniem istniał plan prowokacji w celu odsunięcia od władzy Władysława Gomułki. Jest bezsporne, że wprowadzono go w błąd co do stanu konfliktu i jego rozmiarów, łącznie z nieprawdziwą informacją o używaniu broni przez protestujących – dodał. Przypomniał, że SO pisał, że mogło dojść do prowokacji na szczytach władzy – ale tego nie rozwinął. – Jest dla mnie oburzające, że stołeczny sąd apelacyjny odesłał mnie do historii. Tak nie wolno. Jeśli nie ma dowodów na prowokację – to trzeba tak powiedzieć w wyroku – dodał. Pytał, czemu nie zakazano kolejce zatrzymywania się na stacji przy stoczni.

  w czasie trwania obrad kontrwywiad wojskowy, znajdujący się w rękach ludzi Jaruzelskiego, a więc „spiskowców”, uzyskał informację, że brygada wojska stacjonująca w Górze Kalwarii i podlegająca gen. Grzegorzowi Korczyńskiemu, należącemu do najwierniejszych współpracowników Gomułki, ruszyła w kierunku Warszawy.

  Szef Wojskowej Służby Wewnętrznej gen. Teodor Kufel i jego zastępca płk Czesław Kiszczak postawili w związku z tym w stan gotowości pododdziały wchodzące w skład WSW MON.

  Żołnierze WSW otrzymali broń i ostrą amunicję. „Uznaliśmy – wspomina Kiszczak – że generałowi Jaruzelskiemu może w jakimś niekorzystnym momencie rozwoju sytuacji grozić nawet fizyczne niebezpieczeństwo i aby temu zapobiec zaplanowaliśmy określone przeciwdziałanie. (…) W szczególności rozkazałem, aby przeprowadzono dokładny rekonesans na trasie od Koszykowej – czyli koszar pododdziałów WSW – do budynku Komitetu Centralnego PZPR oraz w jego najbliższym rejonie. Trzeba się bowiem było liczyć z bardzo różnym rozwojem sytuacji”.

 6. kolejne szalbierstwa tego nierzadu said

  do tadzik

  nikt z tym nie ma zamiaru nic zrobic

  to opoka na ktorej wspiera sie ten caly system zydobolszewii i ich pomagierow

  po pol roku juz chyba czas na publiczne rozliczenie kolejnego nierzadu
  robiacego wszystko by nic nie zmienic w ukladzie hurtowego wyzysku polakow

  tu macie przyznanie sie jednego z udzialowcow tej mafii

  „Nadchodzą sądne dni dla neoliberalizmu. Idea gospodarcza, która zdominowała w ostatnich dekadach zachodni świat musi się skończyć, postuluje prof. Hausner. Jest przy tym poważny, mocno gestykuluje. – Ten model wyklucza związek pomiędzy działalnością gospodarczą, a wartościami, takimi jak uczciwość – tłumaczy i podaje przykład afery silnikowej w Volkswagenie. Profesor szuka odpowiedzi. My dopytujemy, w takim razie, co ? ”
  businessinsider.com.pl/finanse/jerzy-hausner-wywiad-o…/4g7fpg3

  a tu belka ktory nadal gra glupa w sprawie kredytow przewalu na „franka”

  businessinsider.com.pl/polityka/belka-o-rpp-do-pasji…mnie…/497fjmq
  Nordea: EBC może rozdać po 1300 EUR każdemu z eurolandu
  2016-03-31 15:09
  Marek Druś

  Nordea Bank twierdzi, że Europejski Bank Centralny może dać po 1,3 tys. EUR każdemu mieszkańcowi strefy euro jeśli nie znajdzie innego sposobu na zwiększenie inflacji, donosi Reuters.

  Agencja przypomina, że przedstawiciele EBC dystansowali się ostatnio od pomysłu tzw. pieniędzy rozrzucanych z helikoptera, który jako jedną z opcji, choć tylko teoretycznych, wymienił główny ekonomista banku centralnego.

  Nordea Bank uważa, że najprostszą metodą zastosowanie „pieniędzy z helikoptera” byłoby finansowanie działań stymulacyjnych rządów państw eurolandu. Prawo zakazuje jednak EBC takich działań. Dlatego analitycy Nordei uważają, że realnym pomysłem jest obdarowanie pieniędzmi każdego z obywateli 19 państw eurolandu.

  – Cofnijmy się kilka lat i wydawało się wówczas niemożliwe, aby EBC kupował w ramach QE obligacje państw – powiedział Jan Von Gerich, główny analityk rynku obligacji w Nordei. – Coraz bardziej znajdujemy się w środowisku gdzie banki centralne muszą próbować czegoś nowego – dodał.

  Według obliczeń Nordei, EBC może pozwolić sobie na stratę 444 mld EUR. To daje 1,3 tys. EUR na mieszkańca eurolandu.

  a tu mord zalozycielski IIIrp
  „Teza o prowokacji

  Mec. Bednarkiewicz mówił, że „to ostatni moment w historii, aby sąd mógł ocenić zasady, sposób i instrumenty funkcjonowania ustroju, który panował w Polsce do 1989 r. To konieczne także z uwagi na wydarzenia z 1956 i 1981 r.”. Jego zdaniem istniał plan prowokacji w celu odsunięcia od władzy Władysława Gomułki. Jest bezsporne, że wprowadzono go w błąd co do stanu konfliktu i jego rozmiarów, łącznie z nieprawdziwą informacją o używaniu broni przez protestujących – dodał. Przypomniał, że SO pisał, że mogło dojść do prowokacji na szczytach władzy – ale tego nie rozwinął. – Jest dla mnie oburzające, że stołeczny sąd apelacyjny odesłał mnie do historii. Tak nie wolno. Jeśli nie ma dowodów na prowokację – to trzeba tak powiedzieć w wyroku – dodał. Pytał, czemu nie zakazano kolejce zatrzymywania się na stacji przy stoczni.

  w czasie trwania obrad kontrwywiad wojskowy, znajdujący się w rękach ludzi Jaruzelskiego, a więc „spiskowców”, uzyskał informację, że brygada wojska stacjonująca w Górze Kalwarii i podlegająca gen. Grzegorzowi Korczyńskiemu, należącemu do najwierniejszych współpracowników Gomułki, ruszyła w kierunku Warszawy.

  Szef Wojskowej Służby Wewnętrznej gen. Teodor Kufel i jego zastępca płk Czesław Kiszczak postawili w związku z tym w stan gotowości pododdziały wchodzące w skład WSW MON.

  Żołnierze WSW otrzymali broń i ostrą amunicję. „Uznaliśmy – wspomina Kiszczak – że generałowi Jaruzelskiemu może w jakimś niekorzystnym momencie rozwoju sytuacji grozić nawet fizyczne niebezpieczeństwo i aby temu zapobiec zaplanowaliśmy określone przeciwdziałanie. (…) W szczególności rozkazałem, aby przeprowadzono dokładny rekonesans na trasie od Koszykowej – czyli koszar pododdziałów WSW – do budynku Komitetu Centralnego PZPR oraz w jego najbliższym rejonie. Trzeba się bowiem było liczyć z bardzo różnym rozwojem sytuacji”.

 7. ewa said

  Bóg , nam zesłał ten Rząd, by nas Polaków ocalić.

 8. gość said

  Afera podkarpacka: Prokurator Anna Habało wyrzucona z zawodu

  To może być przełom w śledztwie w sprawie afery podkarpackiej. Jak ustalili dziennikarze RMF FM sąd dyscyplinarny II instancji podtrzymał decyzję o wydaleniu z zawodu Anny Habało, byłej szefowej rzeszowskiej prokuratury apelacyjnej. To najsurowsza kara, jaka może spotkać prokuratora. Decyzja sądu ma bezpośredni związek z postępowaniem karnym, jakie przeciwko Annie Habało prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

  Co taka decyzja oznacza? Przede wszystkim prokuratorzy mogą już stawiać zarzuty prok. Annie Habało, ponieważ wraz z wyrzuceniem z zawodu – a tak właśnie się stało – taki prokurator traci chroniący go immunitet.

  Decyzja sądu II instancji jest prawomocna. Oczywiście Anna Habało może teraz złożyć wniosek o kasację, ale to nie wstrzyma ewentualnych działań śledczych.

  Według ustaleń dziennikarzy RMF FM prokuratorzy z Warszawy chcą jej postawić kilka zarzutów, m.in. przyjęcia łapówki oraz powoływania się na wpływy. Wtedy kluczowe mogą być zeznania byłej szefowej apelacji w Rzeszowie. Mogą one bowiem pogrążyć wiele znanych osób na Podkarpaciu.

  23 marca 2015 roku Prokuratura Generalna oświadczyła, że Anna Habało wkrótce będzie odwołana z funkcji szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Już wtedy w argumentacji wniosku Andrzeja Seremeta pojawiło się stwierdzenie, że szefowa rzeszowskiej apelacji nieprawidłowo wypełniała swe obowiązki. Nieoficjalnie wiadomo, że między innymi utrzymywała kontakty z osobami, które już usłyszały zarzuty w tej aferze.

  To pierwszy w najnowszej historii Polski przypadek odwołania tak wysokiego rangą pracownika prokuratury.

  Marek Balawajder
  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-afera-podkarpacka-prokurator-anna-habalo-wyrzucona-z-zawodu,nId,2221126

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: