Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Ruszają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-06-14

.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ruszają prace nad podwyższeniem minimalnej stawki godzinowej w umowach-zlecenie i obniżeniem wieku emerytalnego. Resort zapowiada doprecyzowanie przepisów w sprawie zatrudniania cudzoziemców w Polsce. 
.

fot. Małgorzata Lewicka  Radio Maryja

Związkowcy z dolnośląskiej „Solidarności” spotkali się z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisławem Szwedem, by omówić najważniejsze dla nich kwestie dotyczące sytuacji w zakładach pracy w regionie. Związkowcy skarżyli się przede wszystkim na warunki w Tarnobrzeskiej Strefie Ekonomicznej. Poprzedni rząd podpisał niekorzystne porozumienie z inwestorami, na których stracili pracownicy. Wykonują oni swoje obowiązki bez żadnego zabezpieczenia, mając umowy na czas określony.  Kolejną kwestią poruszaną w dyskusjach było uregulowanie prawa pracowniczego dla cudzoziemców – mówi Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności”.

– Oficjalnie zatrudnionych w Polsce jest ok. 700 tysięcy cudzoziemców. Wielokrotność tego jest zatrudniona nielegalnie. Zaczynają się pojawiać pewne problemy, np. firmy, które sprowadzają tutaj cudzoziemców, dają wnioski do urzędów pracy, w których to wnioskach piszą, że pracownik, który będzie zatrudniony, będzie miał wynagrodzenie 100 zł na miesiąc. To są praktyki nie do przyjęcia – podkreśla mówi Kazimierz Kimso.

Dlatego zdaniem wiceministra Stanisława Szweda wdrożenie dyrektywy ma ucywilizować rynek pracy sezonowej w Polsce.

– Chcemy mieć informacje i przegląd, ile tak naprawdę osób do naszego kraju wjeżdża i podejmuje pracę. W ubiegłym roku z oświadczeń wynikało, że było to 800 tys. osób, a potwierdzonych informacji o podjęciu pracy było 500 tys. Wynika z tego, że 300 tys. osób gdzieś zniknęło – albo pracuje na czarno, albo wyjechało do innych państw. Dzisiaj wiemy doskonale, że kwestie bezpieczeństwa też są ważne – wskazuje wiceminister Stanisław Szwed.

Przewiduje się, że w przyszłym roku z tzw. państw trzecich, czyli spoza UE przybędzie do pracy w Polsce ok. 1,5 mln osób – głównie Ukraińców.

– Chcemy w jakiś sposób ucywilizować zatrudnienie tych pracowników. Temat jest dosyć sporny. Szczególnie dużo emocji wywołuje w takiej branży jak rolnictwo, które zatrudnia najwięcej takich osób. Chcemy, by na tych samych stanowiskach pracy, gdzie pracują Polacy i cudzoziemcy, były podobne warunki pracy i płacy. To chcemy unormować – mówi Stanisław Szwed.

Tzw. dyrektywa sezonowa, która zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej musi być wdrożona do końca września bieżącego roku, dotyczy warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego. Warunki zawarte w dyrektywie wymuszają zmianę obecnych uregulowań dotyczących powierzenia pracy cudzoziemcom z wybranych państw na podstawie oświadczenia pracodawcy o takim zamiarze.


TV Trwam News/RIRM

Komentarzy 9 do “Ruszają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego.”

 1. gość said

  Rykoszetem w najbogatszych

  Jak poinformował ZUS, właśnie rusza przegląd regulacji emerytalnych. Jednym z głównych tematów do dyskusji ma być tzw. trzydziestokrotność, czyli obowiązująca od dawna regulacja, zgodnie z którą po osiągnięciu pułapu zarobków wynoszącego trzydziestokrotność średniej płacy nie płaci się składek ZUS. Instytucja przyjrzy się również zasadom nabywania i wysokości emerytury minimalnej.

  Jeden z pomysłów dotyczących jednolitego podatku to likwidacja trzydziestokrotności. To zysk dla budżetu i uderzenie w najbogatszych. W 2015 r. było 331,9 tys. osób, których zarobki przekroczyły trzydziestokrotność średniej płacy – wynika z informacji ZUS. W zeszłym roku próg zarobków wynosił 118 770 zł. Powyżej tej kwoty nie trzeba było płacić składki ZUS. Efektem były niższe wpływy do budżetu państwa – aż o 6,2 mld zł. Obecnie ten pułap wynosi 121 650 zł. Planowane zmiany oznaczają, że najbogatsi nie będą się już długo cieszyć tym przywilejem.

  System ma być analizowany m.in. pod kątem deficytu w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, długu publicznego i wysokości wypłacanych świadczeń. Likwidacja trzydziestokrotności może pomóc w zmniejszeniu deficytu – to więcej niż fiskus uzyska w tym roku z dwóch nowych danin, czyli podatku bankowego i od handlu, który ma dopiero być wprowadzony. Zniesienie pułapu składek emerytalnych to więcej pieniędzy w kasie państwa i odejście od systemu, w którym ci, którzy zarabiają najwięcej, są traktowani ulgowo.

  Jak pisze portal gazetaprawna.pl, jeśli dojdzie do likwidacji zasady trzydziestokrotności, tym samym zlikwidowana zostanie tzw. regresywność klina podatkowego. Oznacza to, że zniknie sytuacja, w której najlepiej zarabiający mają mniejsze obciążenia wobec państwa niż osoby mniej zamożne. „Dziś po przekroczeniu tego progu łączny klin podatkowy zaczyna się obniżać. To dziwna cecha naszego systemu podatkowego” – zauważa Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych. Gdy ubezpieczony przekracza próg podatkowy i wchodzi w drugą stawkę PIT w wysokości 32 proc., w ujęciu procentowym łączne obciążanie się zwiększa, ale później przestaje płacić składkę emerytalną i wówczas ono spada.

  http://nowyobywatel.pl/2016/06/14/rykoszetem-w-najbogatszych/

 2. Ciekawe. Łatwo i sprawnie im przyszło podwyższenie wieku emerytalnego, Ale żeby obniżyć, to dopiero się naradzają, jak i kiedy rozpocząć prace nad tym.

  Pijany cyrk w domu wariatów.

 3. Adam -z ch.n.g. said

  Ad 1) Który z nas ma więcej promili (%) w żyłach ???
  …..
  Ad 2) Od dwóch lat emeryt ( 1 – kategoria zatrudnienia ; w Kombinacie – 12 lat , firma bud.-montażowa – 6 lat :+ ,+,..)
  A ja dalej tyram – na emerytów sądownictwa , wojska , milicji …. a teraz na dokładkę …rezydentów w Tel Avivie .
  …..
  co na to filozofowie ?
  co na to „prawnicy”?
  ….
  TK ( niestety nie św. p.) potwierdził to ZAJUMANIE przez rudego (TW >>>) , a zaklepał gajowy ( od żyrandoli ).

  Szlag za mną , ale co WINNE SĄ TE KOBICINY , KTÓRE CAŁE ŻYCIE Z A P I E R D A L A Ł Y na dwa etaty – jeden w robocie ,a drugi -w domu ???
  Czyżby kara za bycie żonami , i MATKAMI ???

  NA POHYBEL NAM – BOŚMY C U CH N Ą C E .TCHÓRZE .ALBO SKUNKSY

 4. Adam -z ch.n.g. said

  Jeżeli wczoraj ZABIŁEM dyskusję – to szkoda i przepraszam
  Każdy kiedyś będzie STARY .
  Kto nie słucha ojca i matki – to słucha psiej skóry .
  Moim rodzicom (małżeństwo ’50 ) – obiecywano (czerwoni), że co wypracujecie , to będzie dla następnych pokoleń .
  Mi i moim rówieśnikom (czasy Gierka) – też czerwoni obiecywali ZŁOTE GÓRY .
  A POTEM CZERWONI do spóły z z biało-czewonymi i biało – żółtymi uznali , że tak dalej być nie może –
  – BO TO BYŁBY R A J NA ZIEMII !!!
  Bądż cicho ,- i udawaj ,że cię nie ma .
  Ale masz pecha – masz 36,6 * – i to cię zgubi – po prostu MASZ BYĆ Z I M N Y.

 5. Alina said

  Robią nas w konia: WYDATKI PUBLICZNE czyli dlaczego tak mało zarabiasz! #146

 6. guła said

  Ci tzw „trzydziestokrotni” powinni zapłacić całe zaległe składki. Wówczas dopiero będzie równo i sprawiedliwie. A ZUS to potrafi co udowadnia maltretując tych, których na składki w ogóle nie stać. Czyni to w ramach tzw „polityki długu” okupowanego narodu. Czyni to zatrudniając tych którzy i to też potrafią (wg. pani Całej)
  Zmniejszenie wieku emerytalnego bez skrócenia czasu dalszego trwania życia, to kolejne obniżenie wielkości naliczonej emerytury. Obowiązująca zasada to: zebrany kapitał/ ilość miesięcy dalszego czasu życia (liczony od urodzenia) – minus – wiek emerytalny w miesiącach (obowiązuje 67 lat)
  Ja poproszę o nazwisko tego k u t a s a („zawiązanego na supeł” – jak pisze poeta) który ustalił Polakom średni czas życia na 84 lata. Coby ta qurwa chciała zdechnąć i nie mogła. (wystarczy do 65 lat doliczyć 7 m-c – czas łagodnie przejściowy – wg qurwy, żeby stracić 1/3 emerytury liczonej wg poprzednich zasad)
  Czy to nie ruda małpa na stronie której rozpropagował zasadę dalszego okradania tubylców Starego Kraju?
  Dodam, ze cały świat wprowadza wyższy średni wiek emerytalny od chwili zakończenia narodzin tych, których uważa się za powojenny wyż demograficzny. To znaczy urodzonych po 1952 roku.
  Poza tym uprasza się ZUS o bilans (bez ukrywania) wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych (z podziałem na produkcyjnych i nieprodukcyjnych) i ponoszonych własnych kosztów działania. Również określenia wpływów.
  Mam na myśli coroczną publikację.

 7. guła said

  Już się nie zapytam o podstawę wprowadzenia rożnych filarów wraz z stworzeniem grupy pięciu koordynujących to działanie za 0,5 mld (miliarda) zł rocznie. To jest totalne bezprawne a dodatek zawsze przynoszące straty po „nietrafnym zainwestowaniu” tego (60% składek) kapitału.
  A Propo. A co z czterdziestoma miliardami zainwestowanymi w zbankrutowany pakiet mieszkaniowy naszych nowych sojuszników ze Wschodniego Wybrzeża? Prawie dekadę temu.
  Poszły się j e b a ć? Jeżeli tak, to proszę o nazwisko tego który tak uczynił.

  Jeżeli już to w „pogodnej jesieni” proszę inwestować, poza obowiązującymi zusowskimi składkami. Z usług których chcą skorzystać „trzydziestokrotni” wpłacając od lat stosowne składki, nota bene zusowskie.

 8. guła said

  Może ZUS zdradzi tajemną zasadę naliczania emerytury tym „trzydziestokrotnym”. A
  Czy nie zdradzi tej tajemnicy?

 9. guła said

  Rzeczą oczywistą jest audyt z prowadzonej działalność ZUS i NFZ od czasu tzw swobody uzyskanej po „okrągłym stole”.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: