Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Lider mniejszości ukraińskiej: Żołnierze Wyklęci mają krew na rękach.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-06-15

  W wywiadzie dla ukraińskiego portalu przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Petro Tyma narzeka na sytuację swojej grupy etnicznej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości oraz krytykuje uhonorowanie na szczeblu państwowym Żołnierzy Wyklętych.

Portal „Ukrainskaja Prawa” wysłał swojego dziennikarza na rozmowę z Tymą do „stolicy polskich Ukraińców”, jak napisano o Przemyślu.

We wstępie do wywiadu pisze się o „pogorszeniu wzajemnych stosunków” po „powrocie do władzy Prawa i Sprawiedliwości”, „jednak większość Ukraińców [miejscowych] mówi o tym tylko nieoficjalnie” – twierdzi portal.

Sam Tyma nie jest zadowolony z nowej sytuacji politycznej. Podkreśla, że kandydaci powiązani z mniejszością ukraińską w Polsce kandydowali z list Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej i żaden z nich nie dostał się do Senatu. Skarży się na sejmową Komisję Mniejszości Narodowych i Etnicznych, która nie chciała się zebrać na apel Związku Ukraińców po zniszczeniu pomników ku czci UPA, co Tyma nazywa „zniszczeniem ukraińskich mogił i pomników”. Jak twierdzi reakcja polskiej władzy „pokazuje, że nie jest ona zainteresowana w obniżeniu stopnia przeciwieństw międzyetnicznych”. Uznaje, że likwidacja nielegalnych pomników ku czci UPA to „prowokacje sił prorosyjskich”, które grożą bezpieczeństwu Polski. Wśród tych sił wymienia tylko nieliczną organizację Obóz Wielkiej Polski.

Lider ukraińskiej mniejszości mówi też o „silnym etniczno-narodowym kierunku” polskich środków masowego przekazu. Krytykuje upamiętnianie „Żołnierzy Wyklętych”, mówi o „przestępstwach tego podziemia wobec mniejszości narodowych”. Chwali rządy Platformy Obywatelskiej za to, że „nie określały na państwowym poziomie bohaterami ludzi na których rękach była krew”. W charakterze przykładów rzekomej zbrodniczości „Żołnierzy Wyklętych” Tyma wymienia Józefa Kurasia „Ognia” i Zygmunta Sznedzielarza „Łupaszkę”.

Tyma twierdzi, że wśród polityków rządzącej partii, „kierowników mediów i urzędników niższego szczebla są ludzie z jawnieantyukraińskimi poglądami”, obok frakcji pro-ukraińskiej. „Do tej pory nie wiadomo, która frakcja zwycięży” – uznaje Tyma. Jarosława Kaczyńskiego ocenia jako „pragmatycznego” i nastawionego na współpracę z Ukrainą ale „niemało” jest w obozie władzy ludzi „nieprzyjaznych”. Jako zwolennika popierania Ukrainy i Ukraińców wymienia posłankę Małgorzatę Gosiewską, jako „nieprzyjaznych” przewodniczącego Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michała Dworczyka oraz senatora Jana Żaryna.

Tyma twierdzi, że ustanowienie Dnia Męczęństwa Kresowian 11 lipca będzie powodować coroczny „wybuch histerii antyukraińskiej”. Jest zdziwiony, że „przestępstwa niemiecki, sowieckie i nacjonalistów ukraińskich będą stawiane na jednym poziomie”. Uważa, że także film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego może „wywołać falę nastrojów antyukraińskich”. Jednocześnie wzywa do „dialogu” podkreślając, że polskie elity polityczne nie odstąpią od kwestii historycznych we wzajemnych relacjach. „Trzeba szukać punktów stycznych” – radzi ukraińskim politykom.

eurointegration.com.ua/kresy.pl

Komentarze 23 do “Lider mniejszości ukraińskiej: Żołnierze Wyklęci mają krew na rękach.”

 1. solkraken said

  OI! Dzieje się, a będzie jeszcze gorzej – une wdrożyły program „dwóch się bije, a trzeci rządzi”… wszak taki miał być cel połączenia Ukrainy z Polską, przy jednoczesnym wybielaniu nazistów banderowskich i oczernianiu Żołnierzy Wyklętych :(((

  http://www.fronda.pl/a/polska-i-ukraina-jednym-panstwem-to-marzenie-michnika,3383.html

 2. Valdi said

  cytat: „Tyma ctwierdzi, że wśród polityków rządzącej partii, „kierowników mediów i urzędników niższego szczebla są ludzie z jawnieantyukraińskimi poglądami”,
  Ja zapytam: a jaki stosunek do Polaków ma banderowska upaina? – dodam, że zawłaszczają naszą historię, kulturę i tereny znajdujące się po naszej stronie granicy. Lwów jest ich, budowali go jacyś galicyjscy robotnicy, tak usłyszałem od miejscowego gościa, bedąc na upainie miesiac temu.
  To jest mieszanka zdziczałych stepowych prymitywnych ludzi – do dzisiaj tak jest!.

 3. W walce ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZAMEM mniejszości NARODOWE : ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA nie były lojalne wobec Polski!!!
  Polska nie była głównym graczem w tym konflikcie,stąd wniosek,że polska krew została przelana w nadmiarze.

 4. Zofia said


  Międzymorze dzisiaj jest mrzonką o potencjale ujemnym!
  Grzegorz Kostrzewa-Zorbas

  „jak dziś w Polsce się najczęściej widzi i zakreśla granice Międzymorza.
  Są to państwa między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, które należą do Unii Europejskiej i do NATO – od Estonii na północy do Bułgarii na południowym wschodzie i Słowenii na południowym zachodzie.
  Otóż te wszystkie państwa mają wydatki, nakłady wojskowe mniejsze niż sama Polska. Zarówno Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia, jak i pozostałe państwa od Estonii do Bułgarii i Słowenii – wszystkie te państwa mają nakłady obronne mniejsze niż sama jedna Polska.
  Zatem nie ma tu żadnej potęgi i nawet gdyby te państwa bardzo zwiększyły swoje nakłady, to nie dokonałyby skoku w hierarchii Europy albo świata – mam na myśli skoku jako zbiorowość, jako suma, jako hipotetyczny sojusz.
  Nawet optymistyczna wizja nie jest w stanie odmienić obecnego układu sił.
  Inne porównanie dotyczyłoby samego obszaru wyszehradzkiego (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) i w tym przypadku nakłady Polski obronne są trzy razy większe od sumy nakładów pozostałych państw wyszehradzkich.
  W przypadku hipotetycznego Międzymorza nakłady Polski są nieco większe od sumy nakładów wszystkich. W przypadku obszaru wyszehradzkiego nakłady Polski są natomiast trzy razy większe od reszty obszaru wyszehradzkiego.
  (…)
  Nawet Międzymorze unijno-natowskie, rozszerzone dodatkowo o Ukrainę, Mołdawię i Białoruś po Łukaszence – przyszłą, demokratyczną, niepodległą i mającą rynkową gospodarkę – jest wciąż niewystarczającym projektem geopolitycznym.”
  http://www.fronda.pl/a/miedzymorze-dzisiaj-jest-mrzonka-o-potencjale-ujemnym,73211.html

 5. Moher49 said

  Żre polski chleb i jeszcze pyskuje. Ukraińcy wyrządzili i wyrządzają Polsce samo zło.

 6. JanM said

  Żołnierze maja krew na rękach. Kuriozalne.

 7. pugnus said

  Napisza krotko!Owszem maja oni krew na rekach ,ale jest to krew zdrajcow ,okupantow i …banderowcow!Nie ma wiec zadnego problemu!

 8. Ryvan said

  @ 7
  Panie Pugnus; bardzo dobrze napisane.

 9. Przestępcza WSTRĘTNA propagandowa OFENSYWA spadkobierców UPA w III RP ! said

  Ukraińska banderowska V KOLUMNA „zwizek ukraincw w Polsce” to zgraja spadkobierców wyznawców morderców UPA grasująca w III RP bezczelnie WYŁUDZA miliardy z pieniądzy polskiego podatnika powołując się FAŁSZYWIE na „wartości europejskie” na dodatek tego się ROZWYDRZYLI i brutalnie DOMAGAJĄ się różnych przywileji.

  Pragmatyzm” Kaczyńskiego polega na jego PRZYZWOLENIU wpuszczenia do Polski 2 milionów ukrainców, którzy obsrywają Polskę, wzmacnianiają MITY i heroizacje morderców członków UPA tak jak tego sobie życzą banderowcy z Kijowa i ich zielony człowieczek zajadły banderowiec Piotr Tyma zamieszkały w III RP :

  „Piotr Tyma prezes Związku Ukraińców – Spadkobierca ukraińskich morderców z UPA i OUN” :

  To nie tylko ZAFAŁSZOWANY portal przewodniczącego Związku Ukraińców w Polsce, ale też ich organ prasowy Związku o nazwie ”Nasze Słowo” prowadzą od 1990 roku propagandę oskarżeń i OCZERNIANIA Polaków, którzy BRINILI się przed LUDOBUJCZĄ zawziętością zabijaków nacjonalistów zamieszkałych na terytorium PRL-u od 1944 roku.

  Gdy powstała III RP to uśpione UPIORY ukrainskie wyszły z podziemia po 1989 r. i WBREF prawdzie historycznej nobilitują ludobójców OUN-UPA. Aktywisci ukraińscy po 1990 roku CELOWO zakłamują strategiczne cele byłego UPA – OUN wobec Polaków na bazie ludobójczych doktryn Doncowa i Bandery.

  Mafiozo Piotr Tyma razem ze swoim banderowskim Związkiem Ukranców w Polsce(ZUwP) prowadzą politykę wobec Polski, najprostszą „taktykę” czyli KŁAMSTW, manipulacji i kamuflażu, odżegnali się od okupacyjnej WSPÓŁPRACY z Niemcami swoich uznawanych „bohaterów” UPA , ich ścisłego związku z Abwehrą orz faszystowskim SS. Mafiozi uzurpatorzy ze ZUwP nadal UZURPUJĄ sobie prawo do reprezentowania całego narodu ukrainskiego, na co NIE mają prawa moralnego.

  Oszust pospolity Piotr Tyma razem ze swoim ZUwP usiłuje UKRYĆ lub zminimalizować ZBRODNICZĄ przeszłość i faszystowski rodowód UPA-UON razem z banderyzmem, którą to ideologię Tyma razem ze swoimi aktywistami usiłuje PRZYMUSIĆ do wyznawania jako „POZYTYWNEJ i jedynej” obowiązujacej dla wszystkich ukranców zamieszkałych w Polsce. Ta totalitarna przestepcza dzałanośc Tymy MUSI zostać dokładnie rozpoznana przez organa ścigania w Polsce.

  Panstwo Polskie MUSI skasowac to szkodliwe rasistowskie UZURPATORSTWO Piotra Tymy i jego nacjonalistycznej kliki ZUwP grasującej w Polsce.

  Rozwydrzony banderowiec Piotr Tyma coś sobie UBZDURAŁ, że ma patent w Polsce na wychowywanie całej ukraińskiej młodzieży zamieszkałej w Polsce w duchu ideologii LUDOBUJCÓW Doncowa i Bandery !

  W hierarchii ważności propagandy postounowskiej, którą reprezentuje banderowiec Piotr Tyma narzuca swoją interpretacje jako WYBIELACZA ludobujstw OUN-UPA, a jednocześnie winienie Polaków, za to ze się BRONILI przed ludobujstwem UPA.
  Akcja „Wisła” miała 100% uzasadnienie i NIE wolno Polakom sobie narzucić BANDEROWSKIEJ interpretację współczesnych ŚLEPYCH historycznie oraz skrajnie BEZCZELNYCH ideologów obecnego ukraińskiego skrajnego nacjonalizmu.

  To właśnie te 2 miliony ukranców UCIEKŁO z tej obecnej „ukrany” budowanej na LUDOBUJCZYCH doktrynach Doncowa i Bandery, które przemycił Piotr Tyma do III RP i usiłuje razem z banderowskim ZUwP przymusić tych uciekinierów z „ukrainy” krwawego reżimu Paraszenki aby poddali się INDOKTRYNACJI banderowskiej.

  W III RP należy jak najszybciej postawić w stan OSKARŻENIA Piotra Tymę, za ZMUSZANIE przez niego ukrainców zamieszkałych w Polsce do PODDAWANIE przymusowej bandyckiej indoktrynacji banderowskiej jako dla nich OBOWIĄŻUJACEJ !

  Niestety ale Wielu zakamuflowanych AGRESYWNYCH niedobitków ukrainców banderowców UPA-UON zmieszkałych w PRL-III RP po 1989 roku mających NIEMIECKIE wsparcie, wmieszało się do związków ”Solidarność”, a następnie UDAŁO im się dostać do Sejmu i Senatu „kontraktowego” oraz na stanowiska w instytucjach o specjalnym znaczeniu.

  To właśnie oni po dogadaniu się z żydami z polskim obywatelstwem w Senacie 3 sierpnia 1990 r. WYMUSILI oni do przyjęcia kompromitującej uchwały potępiającej operację wojskową ”Wisła”. To się stało dzięki wsparciu RENEGATÓW jak żydo-komunisty Kwaśniewskiego, żydów Giedroycia, Michnika, Nasiłowskiego

  NIE zapominać NAJISTOTNIESZEJ prawdy historycznej:

  Ukraińskie banderowskie UPA – OUN dosłownie NIGDY NIE brały udziału w żadnych WALKACH FRONTOWYCH, a JEDYNIE to UPA zostało scementowane na bazie ich skrzyknięcia się w JEDNYM celu:

  Dokonania zmasowanego LUDOBUJSTW na ponad 300 tysiącach Polaków ZABITYCH przez nich na Wołyniu, Kresach Wschodnich Rzeszowszczyźnie, Lubelszczyźnie – tylko po to, aby po zabitych Polakach PRZYWŁASZCZYĆ sobie majątek i polską ziemię !

  Polacy:

  Nie pozwólcie na przyjęcie terminologii takich KŁAMCÓW jaką stosują spodkobiercy banderowiec Piotr Tyma, czy Proszenko, czy nacjonalista ukrainski Wiatrowicz, którzy MASOWĄ zaplanowaną RZEŹ Polaków ponad 200 tysięcy nazywają:

  „wypadkami wołyńskimi” lub
  „wojną polsko-ukraińską”
  „konfliktami”
  „akcją antypolską”
  „wojną bratobójczą”

  Te powyższe ZAFAŁSZOWANE terminy to jedno BANDEROWSKIE ukraińskie KŁAMSTWO !!!!

  Przeciętni ukraińscy i wterani 2 Wojny światowej w oświadczeniu z 24 maja 2005 r. napisali:

  ”W znaczeniu prawa międzynarodowego bojowników UPA nie można uznać za weteranów, gdyż NIE byli oni żołnierzami regularnej armii, NIE byli uczestnikami ruchu partyzanckiego ani powstańcami…

  Materiały z procesów sądowych byłych bojowników UPA dają podstawy do uznania OUN-UPA za organizację w 100% ZBRODNICZĄ !!!

  Do takiego samego wniosku doszli prokuratorzy pionu śledczego IPN; w odpowiedzi na wystąpienie Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów napisali:

  ”Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, iż członkowie nacjonalistycznych organizacji ukraińskich dopuścili się ZBRODNI LUDOBUJSTWA na Palakach w celu RABUNKOWYM”

  NIE zapominać:
  Wojna Domowa wywołana w lutym 2014 roku w Kijowie i na ukrainie została wywołana ZAMACHEM STANU sfinansowanym przez USA, którego gównym celem było fizyczne USUNIECIE dosłownie wszystkich osób, które były obywatelami Ukrainy ale NIE deklarowały NARDOWOŚCI ukraińskiej z rządu, parlamentu i WSZYSKICH strukór lokalnej władzy !

  Czyli był to strykle KRAWY przewrót polityczny umotywowany NACJONALISTYCZNEMI, RASISTWOSKIMI ideologiami na bazie wyznawanej przez Kijów doktryn Dońcowa i Bandery !
  Polacy, Węgrzy i inne mniejszości na obecnej BANDEROWSKIEJ ukrainie będąc obywatelami ukrańskimi są faktycznie DYSKRYMINOWANI ze wzgledu na przynależnośc narodową i POZBAWIENI praw obywatelskich, których jest ZAKAZ zatrudniania w urzędach państwowych tej rasistowskiej Ukrainy.

  Oficjalna obecna NACJONALISTYCZNO-banderowska władza „ukarnska” w Kijowie jeśli w ogóle zatrudnia w przedsiębiorstwach państwowych obywateli ukrainy ale NIE ukrańskiej narodowości to na NIŻSZYCH stawkach płacowych w porównaniu z ukraińcami !

 10. gość said

  EURO’16: Takiej kompromitacji jeszcze nie było. Szokujące zdjęcie z szatni Ukraińców

  http://pikio.pl/kompromitacja-ukrainskich-pilkarzy-w-ich-szatni-pety-puszki-i-butelki/

 11. @+@=@@ said

  Żołnierze Wyklęty mieli na swoich rękach własną krew broczącą z ich ran, jakie doznali od ukraińskich morderców. Petro Tyma nie chciał tego powiedzieć, bo ta prawda zżera jego gardło. O Petrze Tymie można powiedzieć jednym słowem: CHAM.

 12. Lublinianka said

  Tych ukrów należałoby kopniakami wysłać na wschód i zagonić kijami do porządkowania mogił ofiar ich ojców. Co to za parszywe plemię. Niemcy chociaż oficjalnie wstydzą się nazizmu. Tymczasem to bydło chce do Europy, a wychwala zwyrodniałych morderców. Nie moźe być, by tacy mogli mieć państwo, przecież to jaskiniowcy – te dwadzieścia parę lat to była jakaś aberracja, ale powoli dobiega końca.

 13. Kozietulski said

  ludzie prosza sie znow o powtorke z rozrywki (wojne)

 14. o matko said

  Tyma powinien wrócić do siebie czyli nigdzie(tymczasowo istnieje twór o nazwie upaina)jeśli mu źle w polsce

 15. przemol said

  Na marginesie – dlaczego Donbas i Krym na tej mapie jest banderowski ?

 16. gość said

  Kaufland maluje nam mapę Polski bez Śląska i Przemyśla

  https://pekokantylichwiarz.wordpress.com/2016/06/16/kaufland-maluje-nam-mape-polski-bez-slaska-i-przemysla-i-pr/

 17. Pafnucy said

  Bezczelny banderowski śmieć. Wszystko co ta Upadlina i zapadieńcy posiada zawdzięczają Polsce. Szkoły, przedszkola, prasę, stypendia dla studentów. Nawet parafie upaińskie mają dotacje z ministerstwa kultury. Odciąć tę kroplówkę i ta tzw banderowska „kultura” zdechnie. Normalny polski rząd już dawno by to zrobił. Należy wprowadzić zasadę wzajemności. Tyle dostaną od Polski ile Polacy na upadlinie dostaną od upadliny. Za Bugiem ukraińskie są tylko zbrodnie.

 18. @Pafnucy.
  N0RMALNY POLSKI RZĄD,ale bez nadmiernego wpływu STRONNICTWA AMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIEGO.
  ANTYROSYJSKOŚĆ jest narzędziem ZYDOWSKIEJ EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANEJ STRATEGII GRUPOWEJ w trwającej WOJNIE O PIENIĄDZ.
  Jak w każdej wojnie trzeba mieć strategię,a POLSKA jest poprzez LUDOBÓJSTWO?!

 19. tadzik said

 20. Uważny Obserwator said

  Kazimierz Wójcicki jako probanderowska wesz już tak poczuł się przy „dobrej zmianie” pewnie, że domaga się dla księdza Isakowicza – Zaleskiego wtrącenia do więzienia.

 21. Lubomir said

  Prawdziwa inteligencja ukraińska posługuje się językiem polskim i bardzo chętnie widziałaby Federację czy Konfederację Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Ukraińskiej. Promocją po-banderowskiej nienawiści zajmuje się propaganda Osi Berlin-Moskwa.

 22. STAN D said

  Jak to jest ,nam wmawia się że jesteśmy antyukraińscy ,podczas gdy oni podczas meczu Polska-Ukraina wywieszają transparenty nawołujące do „Budziem riazać Lachy ” . Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości ,to skąd u nich tak olbrzymia ilość tych dla których Bandera to bohater narodowy ! A my nadal mamy mieć na uwadze aby Ukrainy weszła do EU
  lub udzielanie tej pomocy podczas zajść na Majdanie a także pózniej ?! Czy kiedykolwiek Ukrainiec to był dla nas przyjaciel lub brat ?
  – Trzeba się jednak dobrze zastanowić ,zanim nam przyjdzie wyrazić na ten temat swoje zdanie ,albowiem kiedyś możemy pluć sobie w brodę że nie potrafiliśmy trzymać języka za zębami .

 23. Lubomir said

  Powyżej zamieszczoną mapę połączonej Polski i Ukrainy powinno się używać jako loga np Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. To nie Ukraińcy zrujnowali m.in. wspaniały energetyczny projekt polsko-ukraiński. Projekt rury przesyłowej Azerbejdżan-Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Ten projekt zniszczyli sabotażyści z Osi Berlin-Moskwa. Zniszczyli go agenci Stasi/KGB, związani z Nord Stream. Ukraina po raz kolejny pada ofiarą cynicznych gier niemiecko-rosyjskich. Bandera też jako niemiecki agent, był szkolony przez niemiecki wywiad wojskowy.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: